معترضان در ذی قار خواهان برکناری الکاظمی شدند خبرنگاران

به گزارش بیست آمار، موج اعتراض ها و ناآرامی ها در استان ذی قار عراق طی چند هفته اخیر حتی با استعفای استاندار آن، همچنان ادامه دارد و شب گذشته، تظاهرات کنندگان اعلام کردند که تا نخست وزیر استعفا نکند؛ به خانه های خود بازنخواهند گشت.

معترضان در ذی قار خواهان برکناری الکاظمی شدند خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، با وجود فروکش کردن موج تظاهرات های مردمی در اغلب استان های عراق که از اکتبر 2019 شروع شد، این تظاهرات ها در استان ذی قار به مرکزیت الناصریه کم و بیش ادامه یافت و طی هفته های اخیر، بر شدت آن افزوده شد.

ساکنان استان ذی قار به عنوان دومین دارنده بیشترین کرسی های پارلمانی در مناطق جنوبی عراق پس از بصره، طی چند هفته اخیر بار دیگر با آمدن به خیابان ها بر ضرورت استعفای مقامات محلی، ایجاد فرصت های شغلی و مبارزه با فساد در نهاد های دولتی تاکید می نمایند.

به نوشته رسانه های عراقی، به نظر می رسد که وعده های دولت مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در ایجاد فرصت های شغلی و پروژه های خدمات رسانی نتوانسته توجه و اعتماد معترضان را جلب کند و با به خشونت کشیده شدن اعتراضات، تنها طی چند روز اخیر، سه نفر کشته و بیش از 90 تن زخمی شده اند.

تشدید اعتراضات و استعفای استاندار

مرکز استان ذی قار، از دوشنبه هفته پیش (22 فوریه)، با تشدید اعتراضات مردمی همراه شد و آن ها بر ضرورت استعفای ناظم الوائلی استاندار تاکید نمودند. اوج این اعتراضات در روز آدینه هفته پیش بود که به کشته شدن دست کم پنج نفر و زخمی شدن ده ها تن منجر شد.

در چنین شرایطی، آدینه شب، ناظم الوائلی، نامه استعفای خود را به نخست وزیر تقدیم کرد و الکاظمی نیز طی حکمی، عبدالغنی الاسدی رئیس رئیس سرویس امنیت ملی را به عنوان استاندار جدید ذی قار مشخص کرد و از مردم خواست که از او حمایت نمایند. اما حتی انتخاب الاسدی نیز نتوانست شعله اعتراضات خیابانی در ذی قار را کمتر کند و معترضان دیروز (شنبه) نیز به خیابان ها آمدند.

مخالفت معترضان با استاندار جدید

عبدالغنی الاسدی به عنوان استاندار جدید به مردم ذی قار اظهار داشت که کوشش خواهد نمود تا راه کار هایی برای حل بحران ذی قار ایجاد کند، اما حتی این تعهد الاسدی نتوانست جاده های بسته در مرکز این استان را باز کند و معترضان حاضر در میدان الحبوبی، دیروز با صدور بیانیه ای اظهار داشتند که با استاندار جدید نیز مخالفند.

معترضان بر ضرورت برکناری کلیه فاسدان و تحقق مطالبات خود از جمله انتخاب یک استاندار پاک دست، شایسته، ملی گرا و مستقل از میان ساکنان ذی قار، محاکمه استاندار مستعفی و شناسایی عاملان قتل تظاهرات نمایندگان تاکید و اظهار داشتند که حتی حاضر به پذیرش استانداری عبدالغنی الاسدی برای یک ساعت نیز نیستند.

سرایت موج جدید اعتراضات ذی قار به استان های دیگر عراق

به نوشته رسانه های عراقی، همزمان با ناآرامی های الناصریه، از آدینه شب پیش، شمار زیادی از معترضان در واسط، نجف، کربلاء، دیوانیه و المثنی به خیابان ها آمده اند و با آتش زدن لاستیک خودرو ها به تداوم تظاهرات ها در صورت عدم پاسخ به مطالباتشان تهدید کردند.

هرچند که مقامات استانداری در این استان ها تدابیر شدید امنیتی برقرار نموده اند تا مانع گسترش این اعتراضات و درگیری های خونین احتمالی و خارج از کنترل شوند.

درخواست یاری پلیس استان ذی قار از بزرگان شهر ناصریه برای کنترل خشونت

شنبه (دیروز - 27 فوریه)، پلیس استان ذی قار طی بیانیه ای با اشاره وجود فشار زیاد بر نیرو های پلیس در سایه حملات متعدد معترضان به این نیرو ها تاکید نمود که از هیچ کوششی برای حفظ امنیت و ثبات این استان و حفاظت از اموال عمومی و زیرساخت های این استان دریغ نمی ورزد.

در این بیانیه از معترضان خواسته شد که به نیرو های پلیس که فرزندان ذی قار هستند و دارای پیوند های خونی و عشیره ای با معترضان هستند، حمله ننمایند.

پلیس ذی قار در ادامه از بزرگان و ریش سفیدان الناصریه خواست برای حفاظت از خون مردم وارد عمل شوند و برای آرام کردن شرایط موجود اقدام کند.

در جریان ناآرامی های چند روز اخیر در استان ذی قار، علاوه بر کشته و زخمی شدن شماری از معترضان، شماری از نیرو های امنیتی و پلیس این استان نیز به ضرب چاقو یا سنگ زخمی شده اند و حتی تصاویری از اقدام معترضان در به آتش کشیدن یک خودروی نظامی در حال حرکت، در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

تشکیل کمیته بلندپایه امنیتی برای تحقیق درباره حوادث الناصریه

گروه رسانه ای الاعلام الامنی عراق از دستور مصطفی الکاظمی مبنی بر تشکیل یک کمیته بلندپایه امنیتی برای آنالیز حوادث سه روز اخیر در الناصریه اطلاع داد و اظهار داشت که این کمیته وارد الناصریه شده و به محض ورود، کار خود را شروع نموده است.

بر اساس این گزارش، کمیته مذکور به ریاست سرلشکر باسم الطائی و عضویت شماری از فرماندهان بلندپایه وزارت دفاع و کشور و سازمان امنیت ملی عراق تشکیل شده است تا درباره جان باختن و زخمی شدن ده ها نفر از معترضان و نیرو های امنیتی طی حوادث اخیر در ذی قار تحقیق کند.

حمله معترضان به علاء الرکابی

علاء الرکابی رئیس جنبش امتداد که خود از فعالان تظاهرات های اکتبر 2019 در عراق بود، دیروز با حضور در میان معترضان کوشش کرد که آن ها را از یورش به ساختمان استانداری ذی قار منع کند، اما معترضان با او حمله کردند و با هواداران او درگیر شدند. بعضی منابع از زخمی شدن او اطلاع دادند و اظهار داشتند که وی در نهایت از جمع معترضان بیرون رانده شد.

علاء الرکابی که یک دکتر داروساز است و در جریان تظاهرات های اکتبر 2019، از چهره های برجسته و رهبران میدانی اعتراضات خیابانی الناصریه بود. گفته می گردد که او مبتکر ایده بستن بزرگراه جنوب به شمال که از نزدیکی شهر ناصریه عبور می نماید، بود که در چندین نوبت باعث قطع جاده بصره به بغداد شد. پدر او دکتر کامل جبار معیبد الرکابی از پزشکان متخصص بچه ها بود، اما دلیل اصلی شهرت او این بود که از اعضای برجسته حزب منحله بعث در دوران حکومت صدام بود.

دفع حمله معترضان به ساختمان استانداری

خبرنگار شفق نیوز در ذی قار اظهار داشت که شماری از تظاهرات نمایندگان که از استان های بابل و واسط برای اعلام همبستگی با معترضان ذی قار خود را به این استان رسانده اند، با همکاری شماری از فعالان برجسته اعتراضات در الناصریه، یک دیوار انسانی ایجاد نموده اند تا مانع حمله معترضان به ساختمان استانداری شوند و تا به امروز ده ها معترض به این خواسته پاسخ داده اند و با دور شدن از ساختمان استانداری، انصراف خود از این امر را نشان داده اند.

بیانیه معترضان حاضر در میدان الحبوبی: الکاظمی کناره گیری کند

معترضان حاضر در میدان الحبوبی ناصریه، شب گذشته با صدور بیانیه ای تاکید نمودند که حکومت به شیوه سرکوب های خونین بازگشته است و مطالبه اول آن ها برکناری شخص الکاظمی است.

در این بیانیه که نسخه ای از آن در پایگاه خبری المعلومه منتشر شد، آمده است: با بازگشت حکومت به شیوه های سرکوب خونین و وحشیانه فرزندان قهرمان این استان که نماینده ندای حق عراق است و نیز با نمایش های ضعیف دولت که به ریخته شدن خون فرزندان الناصریه منجر شد .. از جمله نمایش جست وجو برای یافتن سجاد العراقی [از فعالان ربوده شده تظاهرات مردمی]، از شما فرزندان سومر، اور و ... قول می دهیم که سقف مطالبات ما پایین نخواهد آمد و ساده ترین خواسته ما، اکنون، برکناری مصطفی الکاظمی است تا مانند [نخست وزیر پیشین]که بدون قصاص بابت کشتار فرزندانمان پستش را ترک کرد، از قدرت کنار رود.

در ادامه این بیانیه علیه نخست وزیر عراق آمده است: الکاظمی با استفاده از شیوه بیهوشی، فرزندان ما را به هیزمی برای اهدافش تبدیل کرد و با ایجاد تغییرات شطرنجی تصمیم گیرندگان در الناصریه، نفوذ خود را تثبیت کرد؛ لذا الناصریه، به تغییر استاندار متقاعد نمی گردد و فریب معترض محافظه کاری مانند علاء الرکابی را نمی خورد. سرنوشت هر کسی که صدای الناصریه را نشنود مانند الرکابی خواهد بود. زیرا سواران بر این موج مانند هم هستند. کسانی که پستی می گیرند یا بر روی جنازه های جوانان ما حزب تاسیس می نمایند.

معترضان خشمگین در میدان الحبوبی نخست وزیر عراق را به دادن وعده های دروغین و سپردن امور کشور به مشاورانش که طعم گرسنگی و فقر را نچشیده اند؛ تصریح کردند که تنها با رفتن الکاظمی، به خانه های خود بازخواهند گشت و آرام خواهند گرفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 967

به "معترضان در ذی قار خواهان برکناری الکاظمی شدند خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معترضان در ذی قار خواهان برکناری الکاظمی شدند خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید