درگیری گوگل با محقق هوش مصنوعی

به گزارش بیست آمار، گوگل در حال تحقیق در مورد عملکرد یکی از محققان هوش مصنوعی خود است که مدعی است اطلاعات حساسی را از این شرکت به بیرون درز داده است.

درگیری گوگل با محقق هوش مصنوعی

حساب کاربری متعلق به این کارمند در گوگل برای استخراج هزاران فایل و به اشتراک گذاری آنها در خارج از شرکت مذکور مورد استفاده قرار گرفته است.

این کارمند که مارگارت میشل نام دارد، یکی از مدیران ارشد واحد اخلاق هوش مصنوعی در گوگل است و اگر چه هنوز از گوگل اخراج نشده، اما به وی گفته شده که طی روزهای آینده حق استفاده از ابزار کاری خود را در گوگل ندارد.

ماه گذشته یکی دیگر از محققان برجسته هوش مصنوعی به نام تیمنیت گبرو از این شرکت اخراج شد. گوگل ابتدا ادعا کرد علت اخراج وی نگارش مقاله ای مشترک در مورد پیشرفت های هوش مصنوعی گوگل بدون اجازه و هماهنگی این شرکت بوده، اما پس از مدتی مشخص شد وی به دلیل انتقاد از رفتارهای تبعیض آمیز گوگل در قبال رنگین پوست ها و اقلیت های نژادی اخراج شده است.

گوگل در بیانیه ای در مورد برخورد اخیر با یکی از کارکنان خود گفته است: سیستم امنیتی ما به طور اتوماتیک حساب کاربری کارمندانی که به دنبال انتقال اطلاعات حساس به خارج از گوگل باشند را قفل می کند و در مورد اخیر هم همین اتفاق افتاده است.

در عین حال کارشناسان مستقل مطمئن نیستند که گوگل در این زمینه صداقت داشته باشد. میشل قبلاً در حساب توئیتری خود از تلاش های گبرو حمایت کرده و از گوگل و برخی شرکت های فناوری دیگر به علت تبعیض های جنسیتی و نژادی و غیره انتقاد کرده بود.

وی روز سه شنبه در توئیتی از ساندر پیچای مدیر عامل گوگل به علت اعمال تبعیض علیه زنان سیاه پوست نیز انتقاد کرده بود. گبرو که خود زنی سیاه پوست است با میشل در گروه اخلاق هوش مصنوعی گوگل همکار بوده و قبلاً اعلام کرده بود اگر گوگل به نظرات وی احترام نگذارد از این شرکت خواهد رفت. گوگل دسترسی گبرو به ایمیل شرکتی وی را مسدود کرده و مدعی استعفای وی شده است.

هزاران نفر از کارمندان گوگل، دانشگاهیان و سایرین با امضای نامه ای سرگشاده از گبرو و دیدگاه های وی حمایت کرده اند. پس از این رویداد، پیچای از نحوه رسیدگی به این موضوع توسط گوگل عذرخواهی کرد و از بررسی و تحقیق در این زمینه خبر داد.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 884

به "درگیری گوگل با محقق هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگیری گوگل با محقق هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید