مدارس در 14 فروردین از چه ساعتی باز می شوند؟

به گزارش بیست آمار، ساعت رسمی آغاز فعالیت مدارس از این پس به موجب مصوبه تازه دولت برای ابتدایی ها ساعت 8 و برای دبیرستانی ها ساعت 7:30 صبح خواهد بود؛ با این حال سخنگوی دولت اعلام نموده است که با توجه به استمرار سال تحصیلی 1401-1402، در دو ماه به جای مانده، آغاز به کار مدارس مطابق روال گذشته هم می تواند باشد.

مدارس در 14 فروردین از چه ساعتی باز می شوند؟

به گزارش خبرنگاران، ساعات آموزش موضوعی بوده که در مصوبات مجلس شورای اسلامی، هیئت وزیران و شورای عالی آموزش وپرورش به آن اشاره شده است؛ به موجب قانون بازگشایی مدارس (سال1376)، آغاز سال تحصیلی و زمان بازگشایی مدارس در سراسر کشور همه ساله اول مهرماه بوده و تا خاتمه اردیبهشت ماه ادامه می یابد.

اما درباره ساعت رسمی فعالیت مدارس باید گفت که در سال های اخیر مصوبه یا دستورالعملی به جز مصوبات شورای عالی آموزش وپرورش در این زمینه ابلاغ نشده و بعضا مبتنی بر بخشنامه های استانی و منطقه ای نیز بوده است. بااین حال آنالیز ها نشان می دهد که طی سال های گذشته ساعات کار مدارس دوره های مختلف تحصیلی در منطقه ها مختلف کشور نیز به صورت یکسان و به صورت زیر بوده است:

ساعات آغاز فعالیت مدارس نوبت صبح در همه نقاط کشور و همه دوره های تحصیلی عموماً از 7:30 تا 8 صبح و ساعات خاتمه فعالیت مدارس، بسته به یک نوبته یا دو نوبته بودن مدارس، متفاوت و از 12:10 تا 13 است. مدارس ابتدایی نوبت صبح 7:30 دقیقه تا 12:10 دقیقه و در نوبت عصر 12:30 دقیقه تا 17:05 دقیقه است. مدارس متوسطه یک نوبته 7:30 دقیقه تا 13:10 دقیقه و مدارس متوسطه دو نوبته در نوبت صبح 7:30 دقیقه تا 12:40 دقیقه و در نوبت عصر 13 تا 18 است.

با این همه در اردیبهشت ماه سالی که گذشت مجلس شورای اسلامی مصوبه ای را از سرگذراند که به موجب آن قانون تغییر ساعت رسمی کشور (مصوب 1386/5/31) نسخ و به هیئت وزیران اجازه داده شد مطابق ماده (87) قانون مدیریت خدمات کشوری نسبت به تنظیم ساعات کار ادارات، سازمان ها و مراکز تابعه اقدام کند.

جزئیات زمان بازگشایی مدارس بر اساس مصوبه تازه هیئت وزیران

در راستای اجرایی سازی قانون مذکور، هئیت وزیران در روز 28 اسفندماه ساعت آغاز به کار واحدها، ادارات و مدارس را در سال 1402 بیان کرد که به موجب آن ساعت آغاز به کار مدارس متوسطه ساعت 7:30 و ابتدایی ساعت 8 صبح خواهد بود.

البته سخنگوی دولت در روز چهارم فروردین ماه بیان کرد با توجه به اینکه ما در استمرار سال تحصیلی 1401-1402 هستیم، آغاز به کار مدارس مطابق روال گذشته می تواند باشد و منعی از این حیث وجود ندارد.

بعلاوه در مصوبه هیئت وزیران به این موضوع نیز اشاره شده است که دستگاه های اجرایی مکلف به شناورسازی حضور یکی از والدین کارمندی که فرزند دبستانی یا پیش دبستانی دارند خواهند بود. به موجب تبصره مصوبه فوق الذکر و در راستای حمایت از خانواده و کاهش دغدغه والدینی که هر دو در دستگاه های اجرایی شاغل هستند و دارای فرزند در مقاطع پیش دبستان و دبستان هستند، دستگاه های اجرایی در تعامل با یکدیگر مکلف اند با شناور شدن ساعت آغاز به کار یکی از والدین موافقت نمایند.

علاوه براین، کارکنان زن سرپرست خانوار دارای شرایط بالا نیز مشمول این حکم هستند.

به این ترتیب مدارس متوسطه از فردا، ساعت 7:30 و مدارس ابتدایی از ساعت 8 صبح آغاز به کار خواهند کرد. هرچند همانگونه که سخنگوی دولت اشاره نموده استان هایی که ساعت آغاز به کار مدارسشان را تغییر داده بودند می توانند سال تحصیلی جاری را به همان روال ادامه دهند و از آغاز سال تحصیلی تازه (1403-1402) و از مهرماه نسبت به اجرای مصوبه هیئت وزیران اقدام نمایند.

بازگشایی مدارس شهرستان های استان تهران، بدون تغییر و به روال قبل

به عنوان مثال، به همین دلیل اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران امروز با صدور اطلاعیه ای تاکید نموده است که تمامی مدارس شهرستان های استان تهران، مطابق با روال گذشته از 14 فروردین 1402 میزبان دانش آموزان عزیز خواهند بود و فعالیت تربیتی و آموزشی مدارس در دو نوبت صبح و عصر برقرار است. با توجه به دو نوبته بودن بیشتر مدارس، ساعت آغاز به کار مدارس نسبت به گذشته تغییری نخواهد داشت.

ساعت آغاز به کار مدارس مرکز مطابق مصوبه تازه دولت

بعلاوه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران امروز در مورد ساعات آغاز به کار مدارس در اطلاعیه ای اعلام نموده است: از تاریخ دوشنبه 14فروردین ماه 1402 در شهر تهران، زمان آغاز فعالیت مدارس متوسـطه 7:30 دقیقه صبح و مدارس ابتدایی 8 صبح است. بعلاوه درب مدارس از نیم ساعت قبل از آغاز فعالیت مدارس باز و آماده پذیرش دانش آموزان گرامی می باشد، مدیران محترم و عوامل اجرایی معزز مدارس نیز به جهت آغاز پر شور و نشاط واحدهای آموزشی نیم ساعت قبل از آغاز فعالیت های آموزشی و پرورشی در مدرسه حضور خواهند داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 فروردین 1402 بروزرسانی: 13 فروردین 1402 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1642

به "مدارس در 14 فروردین از چه ساعتی باز می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدارس در 14 فروردین از چه ساعتی باز می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید