تفاوت قیمت سیمان در بورس و بازار چقدر است؟

به گزارش بیست آمار، به گزارش خبرنگاران، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به نقل از سکاندار این وزارتخانه، اعلام نموده که با اجرای برنامه سه ماهه، قیمت سیمان متعادل شده و در بازار نسبت به هفته گذشته کاهش یافت. این ادعا در حالی مطرح شده است که مشاهدات میدانی نشان می دهد که قیمت سیمان کف بازار هنوز به قیمت های اعلامی نرسیده است و هر پاکت سیمان حدود 31 تا 33 هزار تومان به ازای هرپاکت و سیمان فله هم حدود 500 تومان درب کارخانه قیمت دارد.

تفاوت قیمت سیمان در بورس و بازار چقدر است؟

سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت سه شنبه هفته گذشته (23 شهریورماه) در نشست با انجمن ها، تشکل ها و فعالان حوزه فراوری سیمان و در جلسه ویدئوکنفرانسی با فراورینمایندگان سیمان که در محل این وزارتخانه برگزار گردید، خاطرنشان کرد: در حال حاضر موضوعاتی همانند حمل ونقل، کاهش قیمت تمام شده، پروژه های افزایش بهره وری و تامین سوخت زمستانی از جمله برنامه هایی است که برای صنعت سیمان در دست پیگیری داریم.

وی تاکید نمود: تا دو هفته آینده هم بر بازار سیمان متمرکز خواهیم بود و همه خرده فروشان و عاملان فروش سیمان وارد سامانه تجارت و بورس می شوند تا در بورس و در حوزه عمده فروشی و خرده فروشی به یک روال معقول دست یابیم. تمامی عرضه نمایندگان بایستی در قالب این سامانه فعالیت نمایند، وگرنه اجازه خرید و فروش نمی یابند.

وزارت صمت: قیمت سیمان در بازار نسبت کاهش یافت

روز یکشنبه (28 شهریورماه) هم وزارت صمت از برگزاری جلسه دیگر به صورت ویدئو کنفرانسی با رؤسای سازمان های صمت و مدیران عامل شرکت شهرک های صنعتی استانی با موضوع آنالیز مسائل مرتبط با صنعت سیمان اطلاع داد که براساس آن سکاندار این سازمان گفته است: تمامی فعالان صنعت سیمان مکلف به ثبت نام در سامانه جامع تجارت و ثبت اطلاعات خرید و فروش در سامانه افق هستند. موضوع سیمان در قالب یک برنامه سه ماهه بصورت مداوم رصد و پایش خواهد شد.

فاطمی امین تاکید نمود: به صورت کلان برای تعدیل قیمت سیمان به موفقیت های خوبی رسیده ایم. قیمت سیمان در بورس با اجرای این برنامه متعادل و قیمت سیمان در بازار نسبت به هفته گذشته باز هم کمتر شده است.

به گفته وی در حال حاضر قیمت سیمان به صورت پاکتی به زیر 25 هزار تومان رسید و قیمت سیمان فله هم حدود 18 هزار تومان مقرون به صرفه تر شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت توضیح داد: استان ها بایستی بیشتر از این پای کار بیایند و کار به صورت ویژه مورد توجه واقع گردد.

وی با بیان اینکه عرضه سیمان در بورس تجربه خوبی بوده است، گفت: کارها باید با جدیت هر چه بیشتر دنبال گردد و انتظار دارم تمامی پروژه ها از جمله 19 پروژه نظام توزیع و پوشش کالا در سامانه با قدرت ادامه یابد.

قیمت امروز سیمان در بازار

ادعای کاهش چشمگیر قیمت سیمان در حالی مطرح است که سیمان در سطح بازار با افت قیمت نسبت به زمان های اوج که تا 100 هزار تومان و پس از آن تا 45 هزار تومان هم کاهش یافت، روبرو شده اما هنوز به نرخ هایی که اعلام می گردد، نرسیده است.

رصد معاملات امروز سیمان در بازار نشان می دهد که سیمان فله ای در تهران به ازای هر کیلوگرم 565 تومان، با احتساب کرایه حمل (که حدود 65 هزار تومان است) معامله شده است و از درب کارخانه 500 تومان تهیه شده است. هر پاکت سیمان هم با قیمت 31 تا 33 هزار تومان به فروش می رسد که معادل 620 تا 660 هزار تومان به ازای هرتن برآورد شده است. به نظر می رسد قیمت 25 هزار تومان اعلامی برای هر پاکت، درب کارخانه و بدون احتساب ارزش افزوده و هزینه حمل ونقل اعلام شده است.

قیمت سیمان در بورس

این درحالی است که آمار معاملات امروز بورس کالا نشان می دهد که به اسم نمونه سیمان تیپ 1-425 عرضه شده به وسیله سیمان ارومیه با قیمت پایه 349 تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه شده که برای 300 هزار تن مورد تقاضا و عرضه شده، برابر 104 میلیون و 970 هزار تومان ثبت شده است. یا بطور مثال سیمان تیپ دو سیمان هرمزگان با قیمت 379 تومان عرضه شده است.

در حقیقت قیمت سیمان در بورس کالا امروز اغلب بین 345 تا 379 تومان و در موارد محدود 384 تومان به ازای هرکیلوگرم عرضه شده که معادل 345 هزار تومان تا 379 هزار تومان بوده است.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه صنایع و معادن را در صفحه صنعت و معدن خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 مهر 1400 بروزرسانی: 7 مهر 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1229

به "تفاوت قیمت سیمان در بورس و بازار چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت قیمت سیمان در بورس و بازار چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید