شغل یک میلیونی؛ معقول یا نامعقول؟!

به گزارش بیست آمار، حجت الله عبدالملکی، وزیر کار دولت سیزدهم بار دیگر ایجاد شغل با سرمایه یک میلیون تومان را مطرح کرده است. او نخستین بار این طرح را سه سال قبل ارائه کرد. اما حالا او با وجود گرانی مواد اولیه همچنان معتقد است که هنوز هم می توان با مهارت آموزی و سرمایه کم به میزان یک میلیون تومان شغل ایجاد کرد.

شغل یک میلیونی؛ معقول یا نامعقول؟!

به گزارش خبرنگاران، روزهای قبل هم وزیر کار در نمایشگاه فرصت های شغلی مهارت محور کم سرمایه در استان البرز حضور پیدا کرد. او در جریان این نمایشگاه هم بار دیگر بر ایده اش تاکید کرد و گفت که در این نمایشگاه نیز حدود 120 شغل از میان 430 شغل شناسایی شده به نمایش گذاشته شد که با سرمایه یک تا 10 میلیون تومان قابل اجرا است.

ایده عبدالملکی در حالی است که اقتصاددانان معتقدند برای ایجاد اشتغال پایدار در حوزه خدمات، کشاورزی و صنعت و ایجاد کارگاه های کوچک زودبازده به سرمایه ای بسیار بالاتر از یک میلیون تومان نیاز وجود دارد.

بعضی از فعالان و کارشناسان مالی نیز بر این عقیده اند که ایجاد شغل در حوزه خدمات به سرمایه ای بیش از 30 میلیون تومان و در حوزه صنعت به سرمایه ای بیش از یک میلیارد تومان نیاز وجود دارددارد.

از طرفی وزارت صمت نیز، پنج روز قبل لیستی از فرصت های سرمایه گذاری در ایران منتشر کرد که براساس آن 492 فرصت معرفی شده، به سرمایه ای بالغ بر 2414 هزار میلیارد تومان نیاز داشت تا 480 هزار و 461 شغل ایجاد کند. با این اعداد و ارقام، وزارت صمت معتقد است که برای ایجاد یک شغل در حوزه صنعت به سرمایه گذاری بیش از 5 میلیارد تومانی نیاز است.

با این حال برای رسیدن به پاسخ این سوال که آیا می توان با سرمایه یک میلیون تومانی شغل ایجاد کرد، 7 اقتصاددان، فعال مالی و فعال حوزه کار به خبرنگاران پاسخ دادند.

با 100 هزار تومان هم می شود شغل ایجاد کرد

علیرضا یونچی، فعال مالی یکی از مدافعان طرح ایجاد شغل با سرمایه یک میلیون تومانی است. او می گوید که حتی به یک میلیون تومان سرمایه ای که آقای عبدالملکی گفته نیاز نیست و با 100 هزار تومان هم می شود شغل ایجاد کرد.

او در این رابطه به خبرنگاران گفت: من با 100 هزار تومان شغل ایجاد می کنم. شما عرضه دارش را بیاورید تا به شما بگویم که، چگونه می شود با 100 هزارتومان شغل ایجاد کرد، اما متاسفانه نیست. آقای عبدالملکی می گویند که با یک میلیون تومان می شود شغل ایجاد کرد، اما من می گویم که با یک دهم این مبلغ امکان پذیر است. خیلی ها نمی خواهند کار کنند، از طرفی کسی باید این سوال را مطرح کند که می شود با یک میلیون تومان شغل ایجاد کرد که خودش بخواهد کار کند؛ بنابراین اگر کسی می خواهد کار کند بیاید تا به او بگویم که چگونه چنین چیزی امکان پذیر است.

در حال حاضر 20 هزار شغل وجود دارد. البته ما قبل کرونا 50 هزار شغل داشتیم که 30 هزار شغل آن از بین رفته و 20 هزار شغل به جای مانده است. با این حال فردی که می خواهد کار کند می تواند برود اتاق عمل، ماسک بفروشد. می تواند برود سرنگ بفروشد. مگر این ها را با چقدر می فروشند؟ طبیعی است که با کمتر از 100 هزار تومان هم این ها را می شود تهیه کرد.

من نظرم این است که شما اجازه بدهید ببینیم هر کسی که این سوال را می پرسد آیا می خواهد کار کند یا نه. من در فصل تازه برنامه میدون (برنامه ای که از شبکه 3 پخش شد و در آن علیرضا یونچی، حجت الله عبدالملکی، مینا مهرنوش، حسین مصطفی زاده، امیرحسین اسدی و محمدامین حاج کاظمیان به عنوان داور حضور داشتند. نشان خواهم داد که چگونه می شود با کمترین سرمایه در طول یک روز لبو و در طول روزی دیگر باقالی فروخت؛ بنابراین هر کسبی که حلال باشد می توان آن را اجرا کرد، اما باید همت اش را داشته باشند.

آقای عبدالملکی یک میلیون تومان را اضافه گفته اند. من می گویم با صد هزار تومان هم می شود. اما به اندازه 100 هزار تومان باید همت داشته باشید یا نه؟ آن هایی که می گویند با یک میلیون تومان نمی شود شغل ایجاد کرد، شما توپ را در زمین آن ها بیندازید و بگوید شما چه شغلی بلد هستید؟ مغازه داری؟ کارمندی که اصلا پول نمی خواهد همان 100 هزار تومان را در جیب تان بگذارید و آخر ماه حقوق تان را بگیرید. پس این سرمایه نمی خواهد. پول برای کسی است که همت کار داشته باشد. با این حال از جوان ها هر کدام تمایل دارند، بگویند من همت دارم و از 20 هزار شغل یکی را انتخاب می کنم. بعد بیاید تا به او بگویم این شغل چقدر سرمایه می خواهد.

آن جوانی که می گوید در حوزه پوشاک می خواهد فعالیت کند، برود کالای امانی بگیرد و بفروشد. مگر امانی فروشی پول می خواهد؟ احتمالا آن جوان می گوید که کسی مرا نمی شناسد. خوب برود خودش را بشناساند. یک نفر را پیدا کند که دو پیراهن به شکل امانی به او بدهد و ببرد و بفروشد. اما شما ها می خواهید پول را ببرید حیف ومیل کنید و بعد بگویید که پول می خواهد. با این حال اول همت نیاز است پس از آن همت و در نهایت شروع کار است. هر کسی هم که می گوید که با این روش و سرمایه اندک نمی شود کار کرد من به دئول دعوت اش می کنم.

مینا مهرنوش: در حوزه کسب و کار های اینترنتی و خدمات محور می شود شغل ایجاد کرد

مینا مهرنوش، کارآفرین و فعال مالی معتقد است که یک میلیون تومان می توان ایجاد شغل کرد. او در این باره به خبرنگاران گفت: در حوزه کسب و کار ها مخصوصا، در حوزه فضای مجازی و کسب و کار ها اینترنتی و کسب و کار های خدمات محور با یک ابزار اولیه، مبتنی بر آموزش ها و مهارت های فنی و حرفه ای می شود با یک میلیون تومان راه اندازی کرد. اما مهم ترین بحث در این کسب و کار ها این است که بتوانید مدل درامدی به درستی احصا کنید.

علاوه بر این باید کسب و کار و نهاد های پشتیبانی باید وجود داشته باشند که بتواند در گران قیمت ترین بخش، یعنی حوزه تبلیغات و بازاریابی خدمات ارزان قیمت به این کسب و کار ها ارائه کرد. با این وجود بخش تولید را می شود به راحتی با یک میلیون تومان راه اندازی کرد. اما در حوزه بازاریابی و تبلیغات نهاد های حاکمیتی و نهاد های پشتیبان مثل دولت یا بعضی از نهاد ها و تشکل های مردمی همچون خیرین، باید در معرفی این کسب و کار ها و یا محصولات و خدمات آن ها به عنوان یارانه غیر مستقیم حمایت کنند.

همچنین برای اینکه بفهمیم از این طریق چه تعداد شغل ایجاد می شود و چه اندازه از بیکاری جبران خواهد شد. باید افرادی که در این حوزه دست اندرکار می شوند نیت ها و انگیزه های شان بررسی شود تا ببینیم که چه اندازه شغل ایجاد خواهد شد. یعنی بستگی دارد که این افراد چقدر زحمت بکشند، چقدر انگیزه داشته باشند، چه اندازه بخواهند شوآف کنند و چقدر بخواهند کار کنند. اگر این ها را بتوانیم تخمین بزنیم، خواهیم توانست که درصد را تعیین کنیم.

اما می شود روی اشتغال زایی در حوزه فضای مجازی و کسب و کار ها اینترنتی و کسب و کار های خدمات محور حساب خوبی باز کرد. چراکه ظرفیت ها و فرصت های بسکمک در این بخش ها وجود دارد و می توانیم تعداد بسیار زیادی از افراد جامعه را می توانیم به سمت کسب و کار های کوچک سوق دهیم. از طرفی این حوزه دانش محور هستند و خیلی نیازی به تجهیزات و ابزارآلات خاص ندارند.

طایی: طرح مسئله ایجاد شغل یک میلیون تومان به کلی غلط است

حسن طایی، اقتصاددان و استاد دانشگاه نیز معتقد است که طرح این مسئله به کلی غلط است و نباید به آن ورود کرد. او می گوید که به شکل شخصی به موضوعات اشتباه و غلط ورود نمی کند.

مردوخی: شاید بشود با یک میلیون تومان شغل ایجاد کرد

بایزید مردوخی، اقتصاددان معتقد است که طرح ایجاد شغل با یک میلیون تومان ابهامات زیادی دارد و طراح باید توضیحات بیشتری درباره نحوه تامین سرمایه و آموزش بدهد.

او گفت: در این حوزه رفاه محوری و کار محوری وجود دارد. در رفاه محوری این گونه است که دولت برود معیشت و نیاز های فرد و خانواده را تامین کند. این ایده در دنیا از بین رفته است و تنها برای عهده محدودی صدق می کند. این افراد معمولا کسانی هستند که توانایی کار کردن ندارند و دولت ها معیشت آن ها را بهبود می بخشند.

اما در حوزه کار محوری از طریق سرمایه گذاری و پروژه های عمومی، شغل ایجاد می شود. مثلا می گویند که از نقطه A تا B حدود 200 کیلومتر راه است، پس افراد را استخدام می کنند تا در این پروژه راه سازی مشارکت کنند. یا در مسکن سازی های عمومی هم بدین شکل است؛ بنابراین اگر در ایران قرار است کار محوری در دستور کار قرار بگیرد باید قضاوت کرد که آیا یک میلیون تومان کفاف می دهد که یک شغل ایجاد شود. البته شاید بتوان شغل ایجاد کرد چرا که ممکن است پروژه های پیش پا افتاده وجود داشته باشد که سرمایه گذاری سنگینی نخواهد.

در مورد کارآفرینی هم نمی دانم که فرد با یک میلیون تومان، باید از کجا آموزش ببیند و چگونه سرمایه گذاری انجام دهد. شما وقتی کاری برای خودتان ایجاد می کنید همچون یک پروژه صنعتی است. اول بازار را بررسی می کنید که آیا بازار وجود دارد برای محصول شما یا خیر. هزینه سرمایه گذاری را حساب می کنید. با این وجود با فرض اینکه آموزش هم دیده اید، آیا با یک میلیون تومان می شود ابزار ولوازم خرید و برای خودتان شغل ایجاد کنید. این ها همه مورد بحث است. من نمی خواهم بگویم که این رقم و این برنامه اشکال دارد، اما خوب است که توضیح بیشتری داده شود.

با این حال نمی توان براساس گفته های اخیر در باره ایجاد شغل با یک میلیون تومان قضاوت کرد و باید دید که سیاست گذار چگونه می خواهد موضوع سرمایه گذاری و آموزش را با این اندازه سرمایه حل نماید.

بغزیان: ایجاد شغل با یک میلیون تومان، اصلا عدد معقولی نیست

آلبرت بغزیان، اقتصاددان و استاد دانشگاه اعتقاد دارد که برای ایجاد یک شغل در کشور به ارقام بسیار بالاتری سرمایه نیاز وجود دارد و عدد یک میلیون تومان اعلامی، معقولانه نیست.

او در این باره به خبرنگاران گفت: تعجب می کنم که وزیر کار چنین حرفی را مطرح کرده است. چرا که از محاسباتی بسیار ساده است که ببینید ایجاد یک فرصت شغلی چقدر هزینه می برد. راحت ترین راه این است که شما اندازه سرمایه گذاری که در یک سال انجام شده و ایجاد اشتغالی که این سرمایه گذاری انجام داده است را بر هم تقسیم می کنید، عدد نهایی می گوید که مثلا به ازای 30 میلیون تومان می شود یک شغل ایجاد کرد. البته این عدد مربوط چندین سال قبل است، زمانی که قیمت دلار چهار هزار تومان بود و با 30 میلیون تومان می شد بنگاه زودبازده و شغل ایجاد کرد؛ بنابراین فرد 100 میلیون تومان وام می گرفت و می توانست یک شغل سه تا چهار نفره ایجاد کند. حالا که این رقم بسیار بالاتر از 30 میلیون تومان رفته است.

شما چه شغلی می توانید ایجاد کنید که در مرحله اول ابزارش (سرمایه)، بعد زمین، ساختمان، مواد اولیه یک میلیون تومان نیاز داشته باشد، تا بعد وسیله ای تولید شود و به فروش برسد. این اصلا امکان پذیر نیست. احتمالا منظورشان به قیمت های سال 70 است. این طرح ها یک پشتیبانی علمی و محاسباتی نیاز دارد و نمی شود با یک میلیون تومان شغل ایجاد کرد.

اما اگر فرض کنیم که وزیر کار گفته باشد با 30 میلیون تومان؛ حالا چه کسی می خواهد این سرمایه گذاری را انجام دهد. آیا تامین مالی آن را بانک ها انجام می دهند؟ یا یک تعداد سرمایه گذار خارجی یا داخلی وارد می شوند و پول شان وسط میدان می آورند.

با این حال ما سرمایه های بسیار خوبی در داخل کشور داریم که بلاتکلیف هستند. این ها دوست دارند که سرمایه گذاری کنند، اما خوب راهنمایی نمی شوند که کجا بروند. آیا باید به وزارت اقتصاد و دارایی مراجعه کنند، وزارت کار و یا وزارت صمت برود. این مسئله هنوز متولی و آدرس ندارد. این در حالی است که بسکمک از کشور ها در حوزه سرمایه گذاری خارجی این را دارند. مثلا سفارتخانه ها و وزاتخانه های آن ها دفتری در این زمینه دارند؛ بنابراین فرد به آن دفتر مراجعه می کند و می گوید که من خارجی ام، پول من تمیز است و می خواهم در کشورتان سرمایه گذاری کنم، حالا چه حوزه را پیشنهاد می کنید، بازدهی آن چیست، طرح آماده ای وجود دارد که من تنها پول را بیاورم یا بیایم و کار های اداری انجام دهم.

به نظر من باید این محاسبه را پرسید. اما در هر صورت عدد، عدد معقولی نیست. اگر این گونه باشد که فرد با یک میلیون تومان شغل ایجاد کند که یک خانواده در خانه مثلا ده میلیون تومان پول دارد، آیا می تواند برای ده نفر شغل ایجاد کند. یا فرد دیگری یک سکه طلا دارد، آیا می تواند 13 شغل ایجاد کند؟ واقعا نمی دانم که چرا ما باید عددی را بگوییم که بعد برای دفاع از آن باید از خیلی ها کمک بگیریم.

منبع: فرارو
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1446

به "شغل یک میلیونی؛ معقول یا نامعقول؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شغل یک میلیونی؛ معقول یا نامعقول؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید