برگزاری جشنواره جهانی فجر ، یک شوخی تلخ

به گزارش بیست آمار، تقریبا چهارده ماه از پیدایش ویروس جهانی کرونا در ایران می گذرد و زمانی که شرایط شهرها به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی قرمز می شوند مسئولین این بی توجهی را از چشم مردم می بینند.

برگزاری جشنواره جهانی فجر ، یک شوخی تلخ

اما از سوی دیگر انگار مسئولینِ همواره دلواپس هنری در این چهارده ماه خودشان دچار تخطی از رعایت چارچوب های بهداشتی شدند و دقیقا موضوع کرونا و سلامتی جامعه هنری برای آن ها تبدیل به یک شوخی شده است. اساسا نگاه و نگرش مدیران هنری در برپایی جشنواره های گوناگون بر اساس مصلحت طلبی هایی است که هر سال رخ می دهد، کمااینکه در این مدت بسیاری از خبرنگاران جویای چگونگی برگزاری و مشخص بودجه آن هستند، اما این پیگیری ها همچنان بدون جواب می ماند یا پاسخ ها به عوام فریبی تبدیل می گردد.

در سال گذشته مسئولین برگزاری جشنواره دنیای فجر به دلیل افزایش تعداد آمار بستری ها و فوتی ها که البته در اردیبهشت و اوایل خرداد سال گذشته رو به کاهش بود آن را لغو کردند و تمامی اهالی رسانه راضی به این تصمیم بودند، اما در بهمن ماه سال گذشته با تمامی فراز و فرودها و یادداشت های تند هنرمندان و اهالی رسانه جشنواره ملی فجر برگزار گردید که البته خروجی آن مثل همواره نتوانست کسی را هیجان زده کند و این نشانه اقدام اشتباه مسئولین بود که با هر شرایطی سعی داشتند سی و نهمین جشنواره ملی فجر را در تاریخ مقرر برگزار نمایند.

البته گفتنی است که در زمان برگزاری جشنواری ملی فجر در تاریخ 12 تا 20 بهمن آمار بستری ها یا فوتی ها رو به کاهش بود، اما ترس از این بیماری یا به معنای درست تر پیشگیری از ابتلا به این ویروس تعداد کمی از فعالان رسانه و منتقدان و هنرمندان و به ویژه مردم عام را به سینماها کشاند، اما در حال حاضر دلیل برگزاری جشنواره دنیای در چنین شرایط بحرانی است.

تهران نزدیک به یک ماه در شرایط قرمز قرار داشت و تمامی کسب و کارها تعطیل شدند و با اینکه این تعطیلی به خاتمه رسید، اما همچنان سخنگوی ستاد ملی کرونا می گوید فرایند فوتی ها تا یک ماه دیگر کاهش نمی یابد و 360 فوتی در روز تا حدی نگران نماینده است که می بایست تنها برای کار ضروری از خانه خارج شد. مضاف بر اینکه در کل دنیا جشنواره های مهم سینمایی یا به وقت دیگری موکول شده یا به صورت مجازی برگزار می گردد. البته در چند کشور جشنواره ها به صورت حضوری برگزار گردیدند که آن هم به دلیل واکسینه شدن شهفرایندان آنجا بوده و لاغیر.

در حال حاضر که این یادداشت را می نویسم در خبرها آمده است بیژن افشار بازیگر سینما و تلویزیون بر اثر کرونا درگذشت و دلیل آن گران بودن آمپول هایی بوده که این بازیگر باید تزریق می نموده، دبیر جشنواره در پاسخ به این که آیا بهتر نبود بودجه این جشنواره به اهالی هنر که از شرایط بد معیشتی برخوردارند پرداخت می شد؟ گفته است شان هنرمندان را حفظ کنید! او ادامه داده که بودجه برگزاری جشنواره دنیای فجر به اندازه یک فیلم سینمایی است!

در اینجا باید از ایشان سوال کرد که بودجه کدام فیلم؟ همه می دانیم که صنعت فیلم و سریال سازی در کشور ما چندان پایین نیست، البته که برخی از این فیلم ها هم با بودجه ها بیش از سی یا چهل میلیاردی ساخته می شوند که اساسا هیچ برگشت سرمایه ای هم در آن ها دیده نمی گردد.

برگزاری فیزیکی جشنواره دنیای با تورمی که شامل مملکت ما شده است قطعا ارزان نخواهد بود، اما پافشاری مسئولین جشنواره نسبت به برگزاری این جشنواره قطعا متقاعد نماینده نیست. هر چند همه معتقدیم که شان هنرمند آسیب دیده و بیکار را نباید خدشه دار کرد، اما دست چین کردن هنرمندانی که احتیاج اقتصادی دارند هم از سوی اصناف خانه سینما کار سختی نمی باشد.

جشنواره دنیای فجر در حالی تصمیم به برگزاری دارد که تعداد قابل توجهی از هنرمندان حتی بیمه هم نیستند یا به هر دلیلی شرایط بیمه شدن را ندارند! تصمیمات عجولانه ای که باعث ساده انگاری اجتماعی می گردد قطعا می تواند سلامت جامعه را به خطر بندازد و تبدیل به قتل دسته جمعی گردد. سال گذشته زمانی که جشنواره دنیای لغو شد نه تنها هیچ اتفاق ناخوشایندی رخ نداد بلکه این تفکر با استقبال هم روبرو شد که کرونا صعودی تر نگردد و آمار بستری و فوتی ها بالا نرود. با اینهمه آیا بهتر نیست سال جاری هم جشنواره دنیای فجر نداشته باشیم؟

از زمانی که سینماها بازگشایی شده است آمار فروش فیلم ها زیر صد میلیون است. حال چگونه می گردد انتظار داشت که از جشنواره های این چنینی استقبال گردد؟ با وعده ای که ستاد کرونا داده است تا اوایل زمستان ایرانیان واکسینه می شوند. بنابراین بهتر است این دورهمی که اساسا به جشنواره دنیای هم شباهت ندارد را به زمان دیگری موکول کرد.

افشین علیار - منتقد سینما / خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1065

به "برگزاری جشنواره جهانی فجر ، یک شوخی تلخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جشنواره جهانی فجر ، یک شوخی تلخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید