ایران در جمع کشورهای سازنده دستگاه فراوری نانو دارو و واکسن های mRNA نهاده شد

به گزارش بیست آمار، گروهی از محققان یکی از شرکت های فناور به سفارش یکی از شرکت های دانش بنیان سامانه ای را برای ساخت واکسن های مبتنی بر mRNA عرضه کردند که به گفته آنها با دستیابی به این دانش، ایران دومین کشور سازنده این دستگاه در جهان محسوب می گردد.

ایران در جمع کشورهای سازنده دستگاه فراوری نانو دارو و واکسن های mRNA نهاده شد

به گزارش خبرنگاران، ریز سیال یا میکروفلوئیدیک فناوری مربوط به رفتار، کنترل دقیق و نگهداری از سیالات حاوی سلول است. این فناوری اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته و به ویژه در بین کشورهای در حال توسعه به محبوبیت بالایی دست یافته است؛ چرا که این فناوری یک روش طراحی و مطالعه ابزاری است که باعث حرکت و آنالیز مقادیر بسیار کوچکی از سیالات می گردد.

یکی از کاربردهای این فناوری فراوری نانو حامل ها است که با بارگذاری دارو در این نانو حامل های لیپیدی، لیپوزومی و پلیمری می توان عملیات دارو رسانی در بدن را به صورت هدفمند انجام داد.

یکی از شرکت های فناور در اقدامی پیشگامانه در راستا فراوری نانو داروها و دارورسانی هدفمند گام برداشته و توانسته است دستگاهی برای فراوری انواع نانو داروهای لیپیدی و پلیمری به روش تک مرحله ای عرضه کند.

به گفته دکتر موسوی، مدیر عامل این شرکت فناور، طراحی و ساخت این دستگاه به سفارش یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه فراوری واکسن های mRNA بوده است و اکنون از آن علاوه بر فراوری نانو داروها برای فراوری واکسن های بر مبنای mRNA استفاده می گردد.

سید علی موسوی شائق، مدیر عامل این شرکت و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به طراحی و ساخت سامانه میکروفلوئیدیک فراوری نانو دارو، گفت: این دستگاه برای ساخت انواع نانو داروها و نانو واکسن ها طراحی و ساخته شده است، به این ترتیب که می توان داروهای مختلف را با ساختار نانویی با استفاده از این دستگاه فراوری کرد.

وی با بیان اینکه این دستگاه برای فراوری واکسن های مبتنی بر mRNA قابل استفاده است، اظهار کرد: طراحی و ساخت این دستگاه بنا بر احتیاج یکی از شرکت های دانش بنیان کشور که در زمینه فراوری واکسن بر مبنای mRNA فعال بود، صورت گرفت و از سوی دیگر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ساخت این دستگاه حمایت کرد و ما توانستیم سامانه میکروفلوئیدیک را به فراوری برسانیم.

به گفته مجری طرح در حال حاضر این دستگاه برای ساخت واکسن های مبتنی بر mRNA مورد استفاده قرار گرفته است.

موسوی کاربرد دیگر این سامانه را در فراوری نانو داروها دانست و خاطر نشان کرد: عملکرد این دستگاه بر اساس یک تراشه میکروفلوئیدیک یا ریز سیال است، به این ترتیب که فرمولاسیون دارویی که شامل دو محلول است، در داخل یک تراشه که کانال های بسیار ریزی در داخل آن واقع شده است، با سرعت بسیار بالا با یکدیگر مخلوط می شوند.

وی با تاکید بر اینکه این دستگاه قادر است انواع نانو ذرات حاوی دارو را در حین تشکیل شدن، فراوری کند، اضافه نمود: وقتی نانو ذرات در حال تشکیل شدن است، این سامانه می تواند مولکول دارو یا واکسن را در خود به دام بیندازد و به این صورت نانو ذرات حاوی دارو و یا واکسن را به فراوری برسانیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تنها سازنده این سامانه در جهان را کشور کانادا دانست و لذا با دستیابی آنها به این دانش فنی، ایران دومین سازنده این دستگاه در جهان به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 فروردین 1401 بروزرسانی: 19 فروردین 1401 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1418

به "ایران در جمع کشورهای سازنده دستگاه فراوری نانو دارو و واکسن های mRNA نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در جمع کشورهای سازنده دستگاه فراوری نانو دارو و واکسن های mRNA نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید