دژپسند: 20 درصد دارایی های دولت تجدید ارزیابی می شود

به گزارش بیست آمار، وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه با معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد: قرار است حداقل 20 درصد دارایی های دولت تجدید ارزیابی شود، همچنین برای سهولت کار گمرک علاوه بر جهت سبز، جهت آبی هم ایجاد شود که نظارت های مضر در گمرک برداشته شود.

دژپسند: 20 درصد دارایی های دولت تجدید ارزیابی می شود

به گزارش گروه اقتصادی بیست آمار، جلسه وزیر اقتصاد و معاونان وی با معاون اول رئیس جمهور در محل این وزارتخانه برگزار شد که بخشی از این جلسه به صورت زنده از شبکه خبر پخش شد.

در این جلسه فرهاد دژپسند در گزارشی که به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ارائه می کرد، گفت: هدف از جذب سرمایه گذاری خارجی تنها پر کردن شکاف سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیست، بلکه سرمایه گذاری خارجی، ابزار و کانالی برای انتقال فناوری به کشور و نیز کمک به رشد و توسعه مؤثر و افزایش بهره وری است.

وی گفت: ما در غل و زنجیر حرکت می کنیم و هر چه تلاش می کنیم این غل و زنجیر آن را می بلعد، مگر من چقدر می توانم وزیر باشم. بالاخره اگر کوپنی هم باشد، کوپن ما تمام می شود بنابراین باید فضای کسب و کار را روان کنند، زیرا سرمایه گذار گاهی کلافه می شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: باید همه مسائل سرمایه گذار از الف تا در دفترش قابل حل باشد و نیاز به مراجعه نداشته باشد. سال 98 تلاش قابل توجهی انجام شد. امسال قرار است با موافقتی که از رئیس قوه قضائیه گرفته شده دادگاه تجاری ایجاد شود. هم چنین پنجره واحد الکترونیک برای تجارت ایجاد می شود و سرمایه گذار برای دریافت مجوز ها نباید از دفترش بیرون برود و بسکمک از مجوز های غیر ضروری هم باید لغو شود.

دژپسند این را هم گفت: هنوز گرفتار مکاتبات با دستگاه های اجرایی هستیم و برخی از این مجوز ها و مانع مانند گوشت کوب عمل می کند که باید این ها جمع شود و برخی از این مجوز ها قیمت دارد که باید به صفر برسد و نباید وقت سرمایه گذار برای مجوز ها تلف شود و بابت آن هزینه بدهد.

به گفته دژپسند سال گذشته برابر همه جلسات از سال 94 تا به امروز دستاورد برای رفع مجوز های مزاحم و آسان کردن مجوز ها دستاورد داشتیم، باید گره ها را باز کنیم و اقتصاد را هوشمند کنیم.

وی اضافه کرد: در زمان رأی اعتماد، شعار اقتصاد هوشمند را مطرح کردم که خیلی ها فکر می کردند فانتزی است، در حالی که تنها راه میان بر برای افزایش و جهش تولید از جهت اقتصاد هوشمند است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که الگوی ما اقتصاد مالزی نیست، اما اگر ماهاتیر محمد اقتصاد این کشور را دیجیتالی نکرده بود، الان به این پیشرفت نمی رسید. در سال 61 اقتصاد ما نسبت به مالزی به گونه ای بود که ما آقا بودیم و مالزی بسیار پایین تر بود. الان شهروند ما افتخار می کند که به مالزی برود و درس دانشگاه بخواند.

* 70 درصد بانکداری ایران دولتی و اصل 44 است

دژپسند در جلسه با معاونان خود در حضور معاون اول گفت: اقتصادیات و خزانه داری باید هوشمند و الکترونیکی شود و سامانه تدارکات زیر نظر ذی حسابان باشد و خرید های دولتی در محیط الکترونیکی و با حضور مشتریان انجام شود. در حال حاضر 70 درصد بانکداری کشور ما دولتی یا اصل چهل و چهاری است که باید این ها دیجیتالی شوند. در سال قبل معیار های بانکداری دیجیتالی را ابلاغ کردیم. باید همه مشتریان پیشین و پسین بانکداری به محیط الکترونیکی برگردند.

وی همچنین گفت: در گمرک همان گونه که گزارش دادیم امروز 58 درصد از فعالان در جهت و کریدور سبز گمرک قرار دارند و اگر کریدور آبی هم فعال شود، نظارت های مضر در گمرک را برمی داریم و گمرک باید هوشمند شود.

* ارزش دارایی دولت 7 میلیون میلیارد تومان!

وزیر امور اقتصادی و دارایی هم چنین در مورد مولدسازی دارایی های دولت این گونه اعلام کرد: بر اساس گزارشی که آقای اکرمی مسؤول خزانه داری در آبان 97 ارائه کرد، دارایی های دولت 7 میلیون میلیارد تومان برآورد شده بود که البته نمی توان همه این دارایی ها را ارزیابی کرد، اما اگر تنها 20 درصد از دارایی های دولت ارزیابی شود و در چرخه اقتصاد قرار گیرد، باعث رونق می شود. امروز بیش از 2 هزار و 800 هزار میلیارد تومان شرکت دولتی ارزیابی شده و به روز شده در کشور داریم که قابلیت واگذاری دارند. اگر 20 درصد مازاد دارایی های دولت را عرضه کنیم، مانند دارایی های پروژه امید شهر می توان رونق ایجاد کرد.

دژپسند هم چنین گفت: از بازدید دارایی های دولتی در شهر های مختلف واقعا سر آدم دود می کشد، دارایی های زیادی وجود دارند که راکد مانده اند. وقتی به فلان دستگاه اجرایی می گوییم چرا این دارایی ها راکد مانده اند، می گویند بعدا طرح توسعه اجرا می کنیم؛ مثلاً در مشهد زمین قابل توجهی بود که وقتی پرسیدیم گفتند می خواهیم بعدا طرح توسعه اجرا کنیم؛ بنابراین چسبندگی به مال و اموال و دارایی مربوط به یک دستگاه نیست، همه گرفتار شده ایم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 343

به "دژپسند: 20 درصد دارایی های دولت تجدید ارزیابی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دژپسند: 20 درصد دارایی های دولت تجدید ارزیابی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید