شناسایی بیش از 8400 محصول دانش بنیان ایرانی در 6 سال اخیر

به گزارش بیست آمار، مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان نمود: شرکت های دانش بنیان پیروز شدند در یک بازه زمانی 6 ساله بیش از 8400 محصول دانش بنیان تولید کنند.

شناسایی بیش از 8400 محصول دانش بنیان ایرانی در 6 سال اخیر

به گزارش خبرنگاران، در سال جاری این شاخص صعودی با سرعت بیشتری به راستا خود ادامه می دهد و بنا بر اعلام مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سرعت آن در حال افزایش است.

در حالی که در سال 1392 حدود 55 درخواست شرکت دانش بنیان ثبت شده بود، در حال حاضر تعداد آنها به حدود 4700 شرکت رسیده است.

بنا بر اعلام مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در یک بازه زمانی 6 ساله و تا بهار 1398 بیش از 8400 محصول دانش بنیان شناسایی شد. حوزه ماشین آلات و ابزار پیشرفته با تولید بیش از 2100 محصول دانش بنیان، بخشی بود که بیشترین آمار تولید محصول دانش بنیان را به خود اختصاص داد. پس از آن، رتبه دوم تولید محصولات دانش بنیان به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه ای رسید که با تولید بیش از 1700 محصول در جایگاه دوم قرار گرفت.

سخت افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک سومین حوزه در تولید محصولات دانش بنیان بود که تولید بیش از 1600 محصول دانش بنیان را به نام خود ثبت کرد.

از 4200 شرکت دانش بنیان مورد بررسی قرار گرفته، دو حوزه ماشین آلات و ابزار پیشرفته و فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه ای هر کدام با بیش از 900 شرکت دانش بنیان، بیشترین فراوانی شرکت های دانش بنیان را به خود اختصاص داده اند.

شرکت های دانش بنیان در ایران در حوزه های مختلفی فعال هستند. خدمات تجاری سازی، داروهای پیشرفته، فناوری زیستی، مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری شیمیایی، وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی از جمله دیگر حوزه هایی است که دانش بنیان های ایرانی بر روی آن متمرکز شده اند.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این معاونت نزدیک به 80 نوع خدمات و سرویس به شرکت های دانش بنیان عرضه می کند. توسعه موازی زیست بوم شرکت های دانش بنیان در عرصه ها و حوزه های مختلف، هدفی است که این معاونت در تلاش است تا آن را به پیش ببرد. هر چند چنین هدف گذاری سترگی به تلاش فرابخشی دستگاه های مختلف نیاز دارد. اما نمی توان منتظر دیگران ماند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 85

به "شناسایی بیش از 8400 محصول دانش بنیان ایرانی در 6 سال اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی بیش از 8400 محصول دانش بنیان ایرانی در 6 سال اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید