پرداخت تسهیلات لیزینگ به محصولات دانش بنیان تا 50 میلیارد تومان

به گزارش بیست آمار، به گزارش خبرنگاران به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر سیاوش ملکی فر با بیان اینکه حمایت و تامین اقتصادی شرکت های دانش بنیان وظیفه و رسالت صندوق نوآوری و شکوفایی است، گفت: صندوق حسب این رسالت کوشش نموده خدمات متنوعی ارائه دهد. بر این اساس خدمات صندوق به چهار دسته تسهیلات، ضمانت نامه، سرمایه گذاری و مشارکت و توانمندسازی که جنبه بلاعوض دارد تقسیم می گردد.

پرداخت تسهیلات لیزینگ به محصولات دانش بنیان تا 50 میلیارد تومان

وی گفت: تسهیلات موسوم به لیزینگ یا سفارش ساخت، با هدف تامین اقتصادی بخش تقاضا یا تحریک تقاضا برای محصولات دانش بنیان ایجاد شده و به این شکل است که نهاد یا شرکت دولتی یا خصوصی که نقدینگی کافی برای خرید محصول دانش بنیان را ندارد می تواند از پرداخت هزینه به شکل اقساط برخوردار گردد یعنی 20 تا 30 درصد از هزینه را نقد پرداخت کند و الباقی را صندوق به فروشنده می دهد و خریدار محصول دانش بنیان این تسهیلات را 36 ماهه با سود 9 درصد به صندوق پرداخت خواهد نمود.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: روال کار نیز اینگونه است که شرکت دانش بنیان تفاهم نامه منعقد شده خود با خریدار را در سامانه غزال که متعلق به صندوق نوآوری و شکوفایی است بارگزاری می نماید و سپس، این تقاضا به وسیله کارگزاران و کارشناسان صندوق ارزیابی می گردد تا اعتبار و توان فروشنده به لحاظ فنی و خریدار به لحاظ پرداخت اقتصادی و قیمت گذاری محصول ارزیابی می گردد.

ملکی فر قرارداد لیزینگ را به دو شکل مطرح کرد و گفت: در شکل اول، محصول به صورت انبوه فراوری شده و در انبار وجود دارد و شکل دیگر سفارش ساخت است یعنی فروشنده محصول را به اندازه کافی فراوری ننموده باشد و به تدریج محصول آماده می گردد و صندوق نیز به تدریج تامین اقتصادی می نماید.

وی به اضافه شدن کالاهای مصرفی، خدمات و نرم افزار در لیست تسهیلات لیزینگ اشاره نمود و گفت: به همه محصولات شرکت های دانش بنیان تا سقف 50 میلیارد تومان تسهیلات لیزینگ پرداخت می گردد.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره تضامین و وثیقه های تسهیلات اظهار داشت: تضامین متنوع است و از چک و سفته آغاز شده و تا وثیقه ملکی و بخشی از سهام شرکت را شامل می گردد. فهرست متنوعی از تضامین را حسب ریسک طرح و توان اقتصادی شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته ایم و نهایت همکاری را با این شرکت ها در اخذ تضامین خواهیم داشت.

ملکی فر درباره خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی در توسعه بازار فروش محصولات دانش بنیان نیز گفت: در رویدادهای شبکه سازی و تبادل فناوری که از سوی صندوق نوآوری برگزار می گردد، طرف عرضه و تقاضا به هم نزدیک می شوند. در امسال بیش از 10 رویداد عمدتا سه روزه در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شده است. در این رویدادهای فناورانه نیازهای شرکت های بزرگ صنعتی و دولتی احصا و به طرف عرضه یعنی شرکت های دانش بنیان و فناور معرفی می شوند. همچنین فضای بازاریابی را برای شرکت های دانش بنیان ایجاد نموده ایم تا در فضای نمایشگاهی دستاوردها و محصولات خود را به نمایش بگذارند.

وی توضیح داد: در این رویدادها بین 600 تا هزار نفر حضور داشته و 400 تا 450 میلیارد تومان نیز تفاهم نامه میان طرف عرضه و تقاضا به امضا رسیده است. یکی از کارهای ما در صندوق این است که این تفاهم نامه ها را تا رسیدن به قرارداد دنبال کنیم.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با بیان اینکه مشکل اصلی شرکت های دانش بنیان بحث بازار و فروش محصولات آن ها است که برنامه های ویژه ای را برای آن درنظر گرفته ایم، گفت: به همین دلیل امسال 80 میلیون تومان یاری بلاعوض به هر شرکت دانش بنیان برای حضور در نمایشگاه های خارجی اختصاص دادیم. همچنین از حضور شرکت ها در هیات های تجاری اعزامی و نیز پذیرش هیات های تجاری کشورهای خارجی حمایت نموده و خواهیم کرد.

ملکی فر یادآور شد: این پایانه ها را با مشارکت بخش خصوصی تشکیل داده و در حال افزایش آن در کشورهای مختلف هستیم. این پایانه ها بحث صادرات شرکت های دانش بنیان را تسهیل می نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 212

به "پرداخت تسهیلات لیزینگ به محصولات دانش بنیان تا 50 میلیارد تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت تسهیلات لیزینگ به محصولات دانش بنیان تا 50 میلیارد تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید