نکاتی درباره عصبی بودن و اختلالات عصبی

به گزارش بیست آمار، عصبانیت از احساسات طبیعی انسان است که همه ما آن را به گونه ای تجربه کرده ایم.عصبانیت رابطه نزدیکی با سایر احساسات از جمله ترس، ناراحتی، یاس و ناامیدی دارد اما گاهی، تنها احساسی است که فرد برای نشان دادن هیجانات خود انتخاب می کند. در ادامه با جنبه های مثبت و منفی عصبانیت آشنا می شوید.

نکاتی درباره عصبی بودن و اختلالات عصبی
افراد عصبی عموما معروفیت بدی دارند. آنها اغلب به عنوان پرتنش، نگران یا بی حوصله و دمدمی مزاج شناخته می شوند، به هرچیزی بیش از حد فکر می کنند و از هرچیزی به راحتی نمی گذرند.

عصبی بودن، صفت خوبی تلقی نمی شود(این رفتار معمولا با ریسک هایی برای سلامتی و شادابی همراه است). بااین حال، این ویژگی درمجموع منفی نیست.

آنهایی که می توانند عصبی بودن شان را به درستی مدیریت کنند، ممکن است در واقع از فکر بیش فعال شان سودهایی ببرند و احساس خام شان از جوانبی که دیگران فاقد آن هستند به نفع شان تمام شود.

دراینجا چند حقیقت درمورد این که عصبی بودن واقعا به چه معناست را می آوریم

باجریان پیش رفتن برای شان ناراحت کننده استبرای یک فرد عصبی، انعطاف پذیری چالش برانگیز است. آنها برنامه ریزند چون مایلند ازشگفتی های ناخواسته پرهیز کنند. هرچند به نفع شان است که یادبگیرند کمی بیشتر با جریان هماهنگ شوند اما آمادگی قبلی شان همیشه هم چیز بدی نیست. برای برنامه ریزی دورهمی جشن تولد همکارتان به چه کس دیگری می توانید اعتماد کنید؟

می توانند دوستان دوآتشه باشنداشخاص عصبی می خواهند مطمئن شوند مراقب همه چیز هستند و دوست دارند از این که دیگران چه نظری درموردشان دارند بیش ازحد آگاه باشند. چنین شخصی یادش نمی رود روز تولدتان را تبریک بگوید و یا وقتی ارتقا شغلی گرفتید برای تان کارت تبریک بفرستد. این سطح از رفتار هشیارانه چیزی است که محققان به آن اختلال عصبی سالم می گویند.

عصبی بودن می تواند به نفع سلامتی شان باشدآنهایی که دقت و موشکافی را با عصبی بودن به خوبی ترکیب می کنند ممکن است بهره های خوبی از تندرستی ببرند. دانشمندان نشان می دهند این افراد سالم عصبی کمتر به بیماری های مزمن دچار شده، وزن متعادل تری دارند و التهابات کمتری در آنها رخ می دهد.

تمایل به اضطراب دارندپوشیده نیست که اضطراب لزوما یک احساس مثبت نیست، اما افراد عصبی سالم، می توانند از استرس به نفع خود استفاده کنند. آنهایی که دقت و هشکمک بالایی دارند شاید اضطراب داشته باشند اما وقتی به مسائل و مسائل زندگی شان فکر می کنند این اضطراب بی حرکت و ناتوان شان نمی کند. آنها اضطراب شان را تحت کنترل و تنظیم گرفته و همین انگیزه ای می شود تا بفهمند اضطراب شان به چه چیزی مربوط است.

روابط رومانتیک به آرامش شان کمک می کندآیا تا کنون شخص مضطربی را دیده اید که با دیدن شخص خاصی به وضوح آرام شود؟ شاید سحرانگیز به نظر برسد، اما تصادفی نیست. تحقیقاتی که نتایجش در Journal of Personality منتشر شده نشان داده رابطه عاشقانه و رمانتیک می تواند روی فرد عصبی تاثیری متعادل کننده و بادوام داشته باشد.

هر تصمیمی سرنوشت ساز می شودفرقی نمی کند انتخاب یک شغل تازه باشد یا انتخاب غذا برای سفارش شام، هر انتخابی مهم است و هر تصمیمی پیامدهایی دارد.

عادات عصبی شان می تواند منجر به هوش بالاتر شوداین را به عنوان یک جنبه مثبت در دل یک ویژگی منفی حساب کنید. استرس در حداعتدال، می تواند عملکرد را بهتر کند. یک تحقیق کوچک از SUNY Downstate Medical Center در نیویورک خبر می دهد که نگرانی و اضطراب می تواند موجب کسب امتیازات بهتری در تست های آی کیو شود(نسبت به آنهایی که علائم اضطراب درآنها شدت کمتری داشته). و اگر یک چیز وجود داشته باشد که افراد عصبی در آن استثنا باشند، اضطراب است.

همه چیز را بیش از حد تحلیل می کنندیک پیام متنی منفعل- تهاجمی یا یک تعریف و تحسین دوپهلو برای یک فرد عصبی، نقطه ضعف است. او برای فکر کردن به این که چه چیزی اشتباه است وقت صرف می کند و حتی وقت بیشتری هم برای پیداکردن راه چاره می گذارد.

معمولا به بدترین نتیجه ممکن می رسندافراد عصبی بیشتر مایلند نیمه خالی لیوان را ببینند. براساس مقاله ای که در journal American Psychologist منتشر شده، این اشخاص گرایش دارند تا نسبت به ترس و تهدید، ناکامی یا شکست با احساسات منفی واکنش نشان دهند. تحقیقات نشان داده هرچند این ویژگی، کاملا ایده آل نیست اما کمی بدبینی می تواند درست باشد. همه چیز در تعادل!

بی نهایت خودآگاهندافراد عصبی نسبت به افکار، کلام و اعمال خودشان بیش از اندازه حساسند. این اندازه از هشکمک می تواند هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه ای بی دردسر باشد اگر تعادل داشته باشد.

درست مانند هر ویژگی شخصیتی دیگری، ضعف ها وقوت هایی وجود دارد. تفاوت اینجاست که یک فرد عصبی با نقاط ضعف و قوتش بسیار آشناست چون خیلی درموردشان فکر می کند و این لزوما یک صفت بد نیست.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1280

به "نکاتی درباره عصبی بودن و اختلالات عصبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره عصبی بودن و اختلالات عصبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید