مصوبه واگذاری نمایش خانگی و وی او دی ها به سازمان صدا و سیما نیازمند بازنگری است

به گزارش بیست آمار، تهران (پانا) - مصوبه واگذاری نمایش های خانگی و پلتفرم ها به سازمان صدا و سیما نیازمند بازنگری است و در حال حاضر، موضوع به وسیله مجاری و مراجع ذیصلاح در حال پیگیری است.

مصوبه واگذاری نمایش خانگی و وی او دی ها به سازمان صدا و سیما نیازمند بازنگری است

محمد خزاعی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی با اعلام این مطلب اضافه نمود: با این مصوبه با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و بعلاوه، بستر وی او دی ها و توسعه فضاهای مجازی، مهمترین بازوی اجرایی، نظارتی و هدایتی سازمان سینمایی در این عرصه سلب شده است.

رئیس سازمان سینمایی کشور با بیان اینکه سازمان صدا وسیما به عنوان رسانه ملی وظایف خطیری دارد اضافه نمود: رسانه ملی ماموریت های گسترده ای دارد و احتیاج دارد به فکر ایجاد بسترهایی برای توسعه، پویایی و ارتقای گستره مخاطبانش باشد. با بازنگری این مصوبه مسئولیت نمایش خانگی که به مسئولیت های تلویزیون اضافه شده به جای اصلی ش بر می گردد.

وی تاکید نمود: صندلی نظارتی و شأن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی باید حفظ گردد؛ البته، تجربه چند ساله هم نشان داده است علاوه بر نارضایتی سینماگران و صنوف؛ تناقضات و چندگانگی در نظارت های کیفی و محتوایی فراوریات این حوزه ایجاد شده است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به پیگیری جدی شخص وزیر و سازمان سینمایی در رابطه با موضوع پلتفرم ها توضیح داد: این مطالبه جامعه سینمایی کشور است. در حال پیمودن مسیرها و برگزاری جلسات با مراکز ذیربط هستیم و امیدواریم در مراکز قانونی تصمیم گیری این کار به جریان بیفتد.

به گفته وی، موضوع نمایش خانگی و پلتفرم ها به تصمیم های نو احتیاج دارد و جامعه سینمایی امیدوار شده با نگاه ریاست نو سازمان صدا و سیما و تعامل و احترام آقای جبلی برای سینماگران و هنرمندان، این مطالبه محقق می گردد.

خزاعی با بیان اینکه فراوریات پلتفرم ها و شبکه نمایش خانگی مخاطبان بسیاری را به سمت فراوریات داخلی سوق داده است. اضافه نمود: رونق و پویایی شبکه نمایش خانگی و وی اوی دی ها می تواند ضمن ایجاد امید و نشاط اجتماعی، به امنیت شغلی و معیشتی اهالی سینما منجر گردد.

رئیس سازمان سینمایی با نقد شرایط فعلی توضیح داد: معتقدیم باید صفر تا صد جریان وی او دی ها به ارشاد برگردد. ماموریت ساترا، اساسا، با سایر ماموریت های سازمان صدا و سیما مغایرت دارد. ماموریت های بزرگ و متعدد صدا و سیما، باعث می گردد تا این ماموریت مضاعف به درستی پیگیری نگردد و تناقضات نظارتی صدا و سیما در پلتفرم ها و تلویزیون گواه این موضوع است. ضمن اینکه تلویزیون در حالی می خواهد در این زمینه نظارت و سیاستگذاری کند که خودش یکی از رقبای این پلتفرم هاست، و به خاطر این رقابت و تضاد منافعی که دارد نمی تواند کار ارزیابی، نظارت و ارزشیابی محتوایی این بخش را بر عهده داشته باشد.

رئیس سازمان سینمایی یادآور شد: معتقدیم مصوبه مجلس در این زمینه احتیاجمند بازنگری و اصلاح است. از نمایندگان محترم مجلس و کمیسیون فرهنگی انتظار داریم به آنالیز و بازنگری این موضوع بپردازند و نظارت بر شبکه های نمایش خانگی را به وزارت ارشاد بازگردانند.

وی اضافه نمود: بسیاری از هنرمندان، صنوف و جامعه سینمایی نسبت به ورود صدا و سیما در این حوزه انتقاد دارند و این توقع را دارند به وسیله مجاری قانونی و در بستر تعامل و گفتگوهای سازنده این موضوع مورد بازنگری قرار گیرد.

وی اطلاع داد: خوشبختانه گفتگوهایی جدی در سطح وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و بعضی مسئولان و متولیان ارشد در حال اجرا است که امیدواریم با حسن نظر و درایت ریاست محترم سازمان صدا و سیما این معضل هر چه زودتر حل و فصل گردد.

خزاعی با بیان اینکه با این اقدام به علت نزدیکی مخاطبان سینما و پلتفرم ها ضمن یاری به توسعه و تشویق فراوریکنندگان و سینماگران، شرایط مناسب برای چرخه کامل فراوری و پخش و توزیع و ایجاد فرصت های نو بهتر شکل می گیرد خاطرنشان ساخت: نزدیکی سامانه های فروش و سازمان فراوری و پخش این حوزه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باعث بالندگی و پویایی و همراهی بیش تر آن ها می گردد و برای ارتقای محتوای محصولات و بهره گیری از این ظرفیت در جهت تقویت فرهنگ عمومی ضمن اعمال نظارت های دقیق تر باید جلوی فراوری آثار نازل، سطحی و مبتذل گرفته گردد.

وی ضمن قدردانی و تمجید از پیگیری ها و کوشش های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسن نظر ریاست سازمان صدا و سیما اظهار امیدواری کرد با بازنگری در این مصوبه هرچه زودتر شبکه نمایش خانگی و پلتفرم ها به سازمان سینمایی برگردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1301

به "مصوبه واگذاری نمایش خانگی و وی او دی ها به سازمان صدا و سیما نیازمند بازنگری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه واگذاری نمایش خانگی و وی او دی ها به سازمان صدا و سیما نیازمند بازنگری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید