قیمت مرغ در بازار واقعا چقدر است؟

به گزارش بیست آمار، خبرنگاران- قیمت مرغ سه ماه بعد از مشخص نرخ مصوب، به طور میانه به کیلویی 80 هزار تومان رسیده است. نیمه اردیبهشت سال جاری بود که نرخ مصوب مرغ کیلویی 73 هزار تومان مشخص شد، اما آنالیز های خبرنگاران نشان می دهد الان که به آخرین روز های مرداد نزدیک می شویم، در استان های مختلف کشور مرغ را به شکل میانگین کیلویی هفت هزار تومان گران تر می فروشند.

قیمت مرغ در بازار واقعا چقدر است؟

به گزارش خبرنگاران؛ قیمت مرغ در آذربایجان شرقی و کهگیلویه و بویراحمد از سایر استان ها بیشتر است و تا کیلویی 90 هزار تومان بالا رفته است. آنطرف مرغ را در استان هایی مثل قم و خراسان رضوی با نرخ مصوب به مردم می فروشند و در تهران به عنوان مرکز کشور میانه قیمت مرغ به کیلویی 81 هزار تومان رسیده است.

قیمت مرغ فعلا در آذربایجان شرقی و کهگیلویه و بویراحمد از بقیه استان ها بالاتر است. پیگیری های خبرنگار ما نشان می دهد قیمت مرغ در این دوتا استان حداقل کیلویی 85 هزار تومان است و در یک سری از خرده فروشی ها قیمت مرغ به کیلویی 90 هزار تومان می رسد. با این شرایط باید میانه قیمت مرغ در آذربایجان شرقی و کهگیلویه و بویراحمد را 87 هزار و 500 تومان بدانیم که این عدد نشان می دهد مردم در استان های آذربایجان شرقی و کهگیلویه بویراحمد مرغ را به شکل میانه کیلویی 14 هزار و 500 تومان بیش از نرخ مصوب می خرند. آن طرف در قم و خراسان رضوی اوضاع تاحدودی فرق دارد.

خرید مرغ در استان خراسان رضوی بین کیلویی 69 هزار تومان تا 73 هزار تومان خرج برمی دارد. این طوری میانه قیمت مرغ در خراسان رضوی 71 هزار تومان محاسبه می گردد و از همه استان ها کمتر است. از طرفی قیمت مرغ در قم نهایتا کیلویی 73 هزار تومان گزارش شده است. یعنی مردم در استان قم مرغ را حداکثر با قیمت مصوب خریداری می نمایند و در یک سری از میادین میوه وتره بار استان قم قیمت مرغ تا کیلویی 70 هزار و 400 تومان کاهش پیدا نموده که دو هزار و 600 تومان از نرخ مصوب کمتر است.

قیمت مرغ در تهران امروز سه شنبه 24 مرداد به طور میانه کیلویی 81 هزار تومان گزارش شده است. البته همانطور که گفتیم عدد کیلویی 81 هزار تومان، میانگین قیمت مرغ در سطح استان تهران به شمار میرود و ممکن است سردر یک مغازه قیمت مرغ را 89 هزار تومان بنویسند، اما آنطرف حداقل قیمت مرغ کیلویی 73 هزار تومان باشد. حالا اگر همان عدد کیلویی 81 هزار تومان ملاک قرار بدهیم، خرید یک مرغ کامل که معمولا نزدیک دو کیلو وزن دارد، تقریبا 162 هزار تومان آب می خورد و اینطوری مردمی که در استان تهران زندگی می نمایند، یک مرغ کامل را حدود 16 هزار تومان بیش از نرخ مصوب می خرند.

قیمت مرغ در مازندران، اردبیل، فارس و کرمان هم درحال حاضر با نرخ مصوب فاصله دارد. مثلا در مازندران مردم به جای مرغ کیلویی 73 هزار تومان، آن را حداقل کیلویی 80 هزار تومان می خرند و در یکسری از خرده فروشی های استان مازندران قیمت مرغ تا کیلویی 88 هزار تومان بالا رفته است. خرید مرغ در استانی مثل اردبیل حداقل کیلویی 82 هزار تومان و حداکثر کیلویی 84 هزار تومان هزینه دارد.

خرید مرغ در میادین میوه وتره بار استان فارس با قیمت کیلویی 85 هزار تومان امکان پذیر است اما وقتی به سطح شهر و مغازه های مرغ فروشی این استان مراجعه می کنیم، قیمت مرغ تا کیلویی 89 هزار تومان هم بالا می رود. برعکس در استان هایی مثل اصفهان، کردستان، ایلام و اصفهان شرایط کمی بهتری است.

قیمت مرغ در میادین تره وبار کرستان و لرستان به 75 هزار تومان رسیده که دو هزار تومان بیش از نرخ مصوب است، اما خب در همین دوتا استان قیمت مرغ به ترتیب حداکثر 77 و 78 هزار تومان است. در استان ایلام که خرید مرغ حداقل کیلویی 77 هزار تومان و حداکثر کیلویی 80 هزار تومان است یا مثلا اصفهان که کف و سقف قیمت مرغ امروز به ترتیب 73 هزار و 500 تومان و 80 هزار و 250 تومان اعلام شده است.

مقایسه قیمت مرغ در استان های مختلف

استان

حداقل قیمت مرغ

حداکثر قیمت مرغ

آذربایجان شرقی

85 هزار تومان

90 هزار تومان

کهگیلویه و بویراحمد

85 هزار تومان

90 هزار تومان

تهران

73 هزار تومان

89 هزار تومان

لرستان

75 هزار تومان

78 هزار تومان

ایلام

77 هزار تومان

80 هزار تومان

خوزستان

80 هزار تومان

81 هزار تومان

خراسان جنوبی

73 هزار تومان

80 هزار تومان

کردستان

75 هزار تومان

77 هزار تومان

قم

70 هزار و 400 تومان

73 هزار تومان

خراسان رضوی

69 هزار تومان

73 هزار تومان

منبع: فرارو
انتشار: 25 مرداد 1402 بروزرسانی: 25 مرداد 1402 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1697

به "قیمت مرغ در بازار واقعا چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت مرغ در بازار واقعا چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید