تور ارزان یونان: عواقب توافق نظامی آتن با آمریکا؛ درگیری با روسیه، چین و دنیا عرب

به گزارش بیست آمار، وزیر امور خارجه سابق یونان گفت، توافقنامه دفاعی آمریکا با آتن تنها با هدف تقابل با روسیه و نه دفاع از یونان برابر ترکیه است.

تور ارزان یونان: عواقب توافق نظامی آتن با آمریکا؛ درگیری با روسیه، چین و دنیا عرب

سفر با تور ارزان یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزیر امور خارجه سابق یونان در مصاحبه با روزنامه نیا اگناتیا که روز شنبه منتشر شد، گفت که امضای توافقنامه های دفاعی یونان با فرانسه و ایالات متحده می تواند به طور بالقوه این کشور را درگیر روسیه، چین و دنیا عرب کند.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک نیکوس کوتزیاس ، وزیر خارجه سابق یونان خلال سال های 2015 تا 2018 امضای توافقنامه همکاری های دفاعی با آمریکا و توافقنامه دفاعی و امنیتی با فرانسه را تسلیم بدون قید و شرط خواند و تاکید نمود که یونان باید دارای سیاست خارجی چند بعدی باشد که نقش واسطه ای بین دو کشور ایفا می نماید.

وی در این باره گفت: یونان باید یک سیاست خارجی چند بعدی مستقل داشته باشد و زمانی که غرب و شرق با یکدیگر درگیر هستند، یک میانجی باشد و به اسم یک داور عمل کند. هنگامی که شما به اسم یک داور عمل می کنید و به نمایندگی از دیگران مذاکره می کنید همه به درخواست های شما گوش فرا می دهند.

به گفته این دیپلمات، آتن با این اعتقاد با آمریکا موافقنامه دفاعی امضا کرد که ایالات متحده آماده حمایت از یونان در مقابله با آنکارا به به اسم دشمن مشترک است، در حالی که اولویت های واشنگتن در جای دیگری واقع شده است.

کوتزیاس اضافه نمود: سئوال این است که دشمن کیست؟ آیا آمریکا پایگاه هایی برای ضربه زدن به ترکیه در یونان ایجاد می نماید یا برای جلوگیری از وارد کردن ضربه های موذیانه ترکیه است؟ خیر، منظور آنها روسیه است.

وی تاکید نمود که سوالاتی مطرح می گردد که آیا توافق بی انتها و واگذاری سرزمین های یونانی به آمریکا می تواند وسیله ای برای تحریک روسیه و قطع روابط با چین باشد.

این در حالی است که بعضی تحلیلگران هم بر این باورند که با توجه به نزدیکی نسبی یونان به خلیج فارس، آمریکا در توافق با یونان میخواهد هم بر ترکیه فشار وارد نموده و هم بر غرب آسیا و مدیترانه تسلط داشته باشد. ایوان ایلند تحلیلگر مرکز صلح و آزادی در خصوص انگیزه آمریکا در توافق نظامی با یونان گفت: ممکن است ایالات متحده بخواهد ترکیه را تحت فشار قرار دهد تا به پایگاه های بیشتری در این کشور دست یابد، اگرچه این می تواند نتیجه معکوس ایجاد کند و باعث افزایش همکاری ترکیه و روسیه گردد.

ارل راسموسن معاون مرکز اوراسیا هم گفت که این اقدام در حالی صورت می گیرد که ترکیه اختلافات متعددی با یونان در منطقه در خصوص اکتشاف منابع انرژی داشته است و همچنان ادامه خواهد داشت.

الند گفت، این توافق علاوه بر فشار بر ترکیه، به ایالات متحده این فرصت را می دهد تا اهداف راهبردی دیگری را دنبال کند.

الند گفت: یونان نسبتاً به خلیج فارس و بخش هایی از خاورمیانه نزدیک است و نیروهای آمریکایی می توانند از آنجا عملیات تضمین عرضه نفت را شروع نمایند.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1257

به "تور ارزان یونان: عواقب توافق نظامی آتن با آمریکا؛ درگیری با روسیه، چین و دنیا عرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان یونان: عواقب توافق نظامی آتن با آمریکا؛ درگیری با روسیه، چین و دنیا عرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید