شریعتمداری در نشست گرامیداشت روز زن از افزایش 5 برابری مشارکت مالی زنان در 4 دهه گذشته اطلاع داد

به گزارش بیست آمار، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر مشارکت دادن سیستماتیک زنان در حوزه های مدیریتی تاکید نمود و تشکیل کانون صنفی بانوان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به وسیله انتخابات و با هدف بهره مندی از توان زنان در این زمینه ضروری دانست.

شریعتمداری در نشست گرامیداشت روز زن از افزایش 5 برابری مشارکت مالی زنان در 4 دهه گذشته اطلاع داد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، محمد شریعتمداری در نشست صمیمانه با بانوان مدیر، فعال و برگزیده وزارتخانه و سازمان های تابعه به مناسبت بزرگداشت روز زن و میلاد فاطمه زهرا (س) گفت: در ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی زنان حضور چمشگیری در جامعه نداشتند، اما نقش زنان پس از پیروزی انقلاب شکل دیگری به خود گرفت و دگرگونی اساسی در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، مالی و ... رخ داد.

وی با اشاره به ضرورت تشکیل کانون صنفی بانوان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و حضور شایسته بانوان در کرسی های مدیریتی بیان نمود: هدف از تشکیل این کانون برطرف نقایص موجود است تا بتوان به بانک اطلاعاتی دقیقی از بانوان دست یافت و مطالبات آنان را پیگیری کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با ارائه آمار هایی از حضور زنان در قبل و پس از انقلاب اسلامی اظهارکرد: هم اکنون زنان در عرصه های مختلف مالی، فرهنگی و اجتماعی حرکت می نمایند و به موفقیت های فراوانی نیز دست یافته اند.

وی اضافه نمود: قبل از انقلاب تنها 6 درصد فارغ التحصیلان زن بودند درحالی که هم اکنون این رقم به 45 درصد رسیده است. در گذشته حدود یک درصد کرسی استادی در دانشگاه های کشور به زنان اختصاص داشت، اما هم اکنون این رقم به 20 درصد افزایش یافته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تعداد زنان پزشک قبل از انقلاب را 3 هزار و 500 نفر مطرح کرد که این رقم در حال حاضر به حدود 60 هزار نفر رسیده است.

وی اضافه نمود: پزشک متخصص زن در گذشته 597 نفر و در دوره کنونی 30 هزار نفر است.

شریعتمداری تعداد تشکل های بانوان را قبل از انقلاب 5 تشکل دانست که بیشتر در خدمت خانواده سلطنتی بود، اما هم اکنون تعداد 2 هزار تشکل بانوان در کشور مشغول فعالیت هستند.

وی مدال آوری زنان ورزشکار را پس از پیروزی انقلاب چشمگیر دانست و تاکید نمود: سن امید به زندگی زنان از 54 به 78 سال افزایش یافته که نشات گرفته از ترمیم زیرساخت های بهداشتی و اجتماعی است.

شریعتمداری، نرخ مشارکت مالی زنان را در گذشته 3 درصد اعلام و اعلام نمود: این رقم با افزایش 5 برابری در حال حاضر به حدود 15 درصد رسیده هرچند که تا نقطه مطلوب فاصله داریم، اما رقم خوبی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به توانمندسازی زنان در سایر حوزه ها اظهارکرد: در این بخش هم قدم های وسیعی برداشته شده است؛ کارآفرینی زنان نیز پیشرفت های خوبی داشته به طوری که زنان در حوزه های صنعتی، زنبورداری، رنگ و نساجی و ... پیشگام هستند.

وی همچنین بهره مندی از مشارکت جوانان نخبه و جامعه زنان را در بخش های مختلف کشور ضروری دانست و تاکید نمود: همه طیف ها باید این راستا را طی نمایند تا پیشرفت خوبی برای کشور حاصل گردد و به صندلی مطلوبی برسیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استفاده از توانمندسازی و آموزش های مهارتی زنان را نیز ضروری دانست و گفت: در 10 استان کشور به وسیله تسهیل گیری جهاددانشگاهی قدم های موثری برای توانمندسازی 6 هزار زن برداشته شده است و همین میزان برای سال 1400 برای 20 هزار زن برنامه ریزی شده که با مشارکت معاونت امور خانواده و زنان نهاد ریاست جمهوری ادامه خواهد یافت.

شریعتمداری تاکید نمود: کوشش نموده ایم در منابع روستایی سهم قابل ملاحظه ای به زنان اختصاص یابد به طوری که 37 درصد از کل منابع توزیع شده در حوزه اشتغال روستایی به جامعه زنان تعلق داشته و به توسعه فعالیت های اشتغالزا یاری نموده است.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر مشارکت دادن زنان در حوزه های مدیریتی به صورت سیستماتیک توضیح داد: باید بتوانیم در همه عرصه ها از زنان شایسته بهره مند شویم.

وی اضافه نمود: آموزش زنان نیز به صورت فردی و تشکلی ضروری بوده و باید قوانینی به تصویب برسد که مدیریت زنان را مسجل کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به توسعه بیمه زنان خانه دار به عنوان یکی از احتیاج های مهم نیز تاکید نمود و گفت: تمام کوشش مان را می کنیم تا خاتمه دولت بیمه زنان خانه دار نهایی گردد.

شریعتمداری با اشاره به ضرورت آموزش های حین و قبل از ازدواج اظهار کرد: آنالیز این موضوع در جلسه شورای عالی رفاه با حضور رییس جمهوری در دستور کار واقع شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به زهرا پژوهی و فاطمه پژوهی در عرصه های مختلف زندگی گفت: حضرت فاطمه زهرا (س) به عنوان فردی عدالتخواه و مدافع حق الگوی جامعه اسلامی ماست که باید ادامه دهنده راه ایشان باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه پوشش بیمه جامعه روستایی زنان را مورد تاکید قرار داد و گفت: در ابتدای تشکیل صندوق بیمه روستاییان و عشایر حدود 640 هزار بیمه شده داشتیم که این رقم به حدود 2 میلیون نفر رسیده که کوشش می کنیم به 3 میلیون نفر افزایش یابد که کوشش می گردد 20 درصد به زنان اختصاص یابد.

رشد 50 درصدی انتصاب مدیران زن در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

در این نشست، وحیده نگین مشاور امور زنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به رشد 50 درصدی انتصاب مدیران زن در این وزارتخانه گفت: انتصاب زنان در پست های مدیریتی و هیات مدیره هلدینگ ها، نشان از توجه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به حضور موثر زنان دارد و آمار ها نشان دهنده رشد قابل توجه تعداد مدیران زن است.

وی اضافه نمود: استفاده از حضور زنان در فعالیت های مالی باعث شفافیت و پاکدامنی مالی بیشتری می گردد.

باور جامعه به زنان و توانایی های آنان افزایش یافته است

پروانه رضایی بختیاری، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در این نشست نیز گفت: انقلاب اسلامی زمینه حضور فعالیت زنان را در جامعه بیشتر فراهم نموده است.

وی اضافه نمود: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شایستگی زنان اعتقاد دارد و پست های حساسی را حتی در شرایط اپیدمی کرونا به زنان سپرده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران توضیح داد: حمایت از زن، حمایت از خانواده است.

وی با بیان این که شاهد افزایش حضور زنان در همه عرصه ها هستیم، بیان نمود: حضور زنان در مناصب تصمیم گیری و مدیریتی پر رنگ تر شده است و باور جامعه به زنان و توانایی های آنان افزایش یافته که جای تقدیر دارد.

الگوی توسعه در گروی توجه بیشتر به نقش زنان است

نادره رضایی، مدیرعامل انتشارات فرهنگی اجتماعی گفت: در 42 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی موقعیت زنان دچار دگرگونی و تحولات فراوانی شده و فراتر از تغییر و رشد بوده است.

وی اضافه نمود: در حوزه مطالبات جمعی نیز دگرگونی های فراوانی اتفاق افتاده است.

رضایی توضیح داد: الگوی توسعه در گرو توجه بیشتر به نقش زنان است.

به گفته رضایی، در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توجه بیشتر به فراوری و کارآفرینی به خصوص در حوزه زنان لازم است چرا که شفافیت و تاب آوری زنان در شرایط سخت مالی بیشتر است.

حمایت از زنان کارآفرین، تسهیل قوانین کسب و کار مربوط به زنان، توانمندسازی منجر به مهارت، توجه به زنان به ویژه شاغلین، انجام غربالگری های مستمر و حمایت بیمه ای، آموزش در موضوعات مختلف، فرهنگ سازی و اختصاص فضا های ورزشی برای زنان، استفاده از ظرفیت سازمان بهزیستی در شورای عالی رفاه، آموزش و مشاوره نوجوانان و جوانان به ویژه زنان، بیمه زنان روستایی و ... از جمله پیشنهاداتی بود که توسط بانوان حاضر در این نشست مطرح شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 913

به "شریعتمداری در نشست گرامیداشت روز زن از افزایش 5 برابری مشارکت مالی زنان در 4 دهه گذشته اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شریعتمداری در نشست گرامیداشت روز زن از افزایش 5 برابری مشارکت مالی زنان در 4 دهه گذشته اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید