بیش از 1500 روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شد

به گزارش بیست آمار، مراسم گرامیداشت روز جهانی ارتباطات روز گذشته با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فعالان حوزه ICT به صورت ویدئو کنفرانس (ویدئو کیک) برگزارشد. در این مراسم معاون اول رئیس جمهوری اتصال 1578 روستا به شبکه ملی اطلاعات و اتصال 632 روستا به شبکه تلفن همراه را افتتاح کرد پروژه ای که با کلید خوردن آن، میزان اتصال روستاهای بالای 20 خانوار به اینترنت و شبکه ملی اطلاعات به 89 درصد رسید و قرار است با اتصال بقیه روستاها تا انتها سال این عدد به 100 درصد برسد.

بیش از 1500 روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شد

رونمایی از 3 پروژه ارتباطی

گروه فناوری، در این مراسم ابتدا محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارشی در زمینه اقدام های صورت گرفته ارائه داد و گفت: رئیس جمهوری هفته آینده 3 پروژه ارتباطی را در وزارت ارتباطات رونمایی می کند. وی با اشاره به پروژه هایی که در هفته جاری آماده بهره برداری می شود، افزود: مرکز داده بزرگ کشور توسط یکی از اپراتورها با سرمایه گذاری یک هزار و 100 میلیارد تومان به بهره برداری می رسد که این دیتاسنتر 25 درصد به ظرفیت فعلی مراکز داده اضافه می کند.

وزیر ارتباطات از توسعه زیرساخت خدمات ابری توسط یکی از اپراتورهای اینترنت و رسیدن به خودکفایی در پی تحریم ها خبر داد و افزود: سیاست اقتصادی توسعه بازار و توسعه محصول را برای افزایش محتوای شبکه ملی اطلاعات در دستور کار داریم و در این راستا طرح بزرگ هرخانه ایرانی یک تلویزیون اینترنتی را که از اهداف شبکه ملی اطلاعات در راستای بخش محتوایی است برای یک میلیون خانه ایرانی فعال می کنیم تا از خدمات تلویزیون اینترنتی بهره ببرند و این رقم به 5 میلیون خانوار می رسد.

وی در ادامه گفت: خردادماه سال جاری نیز دو مرکز داده جدید با اهداف پدافندی و زیرساخت فناوری در راستای اهداف شبکه ملی اطلاعات در تهران و تبریز با سرمایه گذاری 800 میلیارد تومانی یکی از اپراتورها وارد مدار می شود.

جهرمی با اشاره به اینکه دولت الکترونیک در زمان شیوع کرونا توانست نقش خود را بخوبی ایفا کند؛ گفت: به دلیل شیوع کرونا 17 میلیون فقره وام یک میلیونی به مردم بدون مراجعه حضوری به بانک یا مراکز دیگر و تنها با ارسال یک پیامک تخصیص یافت و این مسأله نشان می دهد که اگر بخواهیم یا مجبور شویم زیرساخت لازم برای این کار را داریم. جهرمی به عرضه سهام شرکت های فناوری اطلاعات در بورس نیز اشاره کرد و گفت: همچنین اجرای سه طرح ملی تولید مودم داخلی برای اتصال 2.5 میلیون پورت VDSL در سال 99، تولید گوشی همراه و تجهیزات هوشمند داخلی و توسعه زیرساخت ابری از جمله دیتاسنترها هدفگذاری شده است.

نقش ارتباطات در دوران پسا کرونا

اسحاق دنیاگیری نیز در این مراسم با اشاره به اینکه پس از شیوع کرونا زیرساخت های حقوقی و اجتماعی باید مبتنی بر یک انسان هوشمند مهیا شود، گفت: برای شرایط پسا کرونا نیازمند توسعه ارتباطات هستیم و از همین رو حتی نیاز است برای این کار 100 برابر بودجه فعلی سرمایه گذاری کرد.

معاون اول رئیس جمهوری با قدردانی از عملکرد درخشان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بخش خصوصی زیر مجموعه این وزارتخانه در ایام شیوع کرونا گفت: اقدامات و خدمات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت های یازدهم و دوازدهم قابل مقایسه با هیچ یک از دوره های گذشته نیست.

دنیاگیری با اشاره به اینکه کرونا هم مردم و هم سایر بخش ها را تحت تأثیر قرار داده است، گفت: همه برنامه های توسعه ای و امور جاری کشور امروز تحت تأثیر کرونا قرار گرفته و به عبارتی کرونا به قطب نمای اصلی سیاستگذاری و مدیریت کشور تبدیل شده است چرا که در ایام شیوع این بیماری علاوه بر توجه جدی به سلامت مردم باید در سایر بخش ها از جمله حوزه اقتصادی، تعادل ایجاد کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه نمی توانیم فقط به مسائل روزمره مرتبط با کرونا بسنده کنیم، شرح داد: همه دستگاه های دولتی باید توجه داشته باشند که کرونا پدیده ای عالم گیر و نوظهور است که باید ضمن توجه به مسائل کوتاه مدت مرتبط با آن، در خصوص تغییرات ناگزیر آن نیز آینده نگری داشته باشیم و نسبت به اعمال اصلاحات در رویکردها، راهبردها و ساختارها اقدام کنیم تا بتوانیم با سیستم کارآمدتری امور کشور را پیش ببریم.

دنیاگیری در ادامه با اشاره به ارائه آموزش ها به دانش آموزان و دانشجویان کشور از طریق فضای مجازی در ایام کرونا، گفت: در شرایطی که هرگونه تجمع ممنوع بود، به جهت آنکه موضوع آموزش موضوعی تعطیل پذیر نیست، استفاده از فضای مجازی در این مقطع فرصتی را فراهم کرد تا هر خانه ای به مدرسه و دانشگاه تبدیل شود.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: پیش از شیوع بیماری کرونا این حساسیت در مدارس وجود داشت که دانش آموزان موبایل با خود به همراه نداشته باشند اما امروز به تعبیری می توان گفت که مدرسه و دانشگاه به درون تلفن های همراه رفته است و یکی از دغدغه های کنونی، عدم دسترسی برخی خانواده ها و دانش آموزان به ابزار مورد نیاز برای آموزش از طریق فضای مجازی است که باید تلاش کنیم با فراهم کردن ابزار مورد نیاز، فرصت آموزش برای این دانش آموزان فراهم شود.

دنیاگیری با بیان اینکه اتفاقات، تصمیمات و تغییرات ایام کرونا موضوعاتی ساده نیست و نمی توان در دوران پسا کرونا از کنار آن عبور کرد، اظهار کرد: کرونا پیامدهایی را با خود به همراه داشت که افزایش دورکاری و کاهش شدید مصرف نفت و انرژی در دنیا از جمله این پیامدها است.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: در گذشته و در شرایط پیش از کرونا وقتی که کشورهای اوپک تصمیم به کاهش تولید یک میلیون بشکه نفت می گرفتند. این تصمیم بسرعت با تبعات اقتصادی و افزایش بهای نفت همراه می شد اما امروز که کشورهای اوپک و غیر اوپک میزان تولید را تا 10 میلیون بشکه کاهش می دهند نیز قیمت همچنان نزولی است به گونه ای که حتی برخی معتقد هستند برداشت و تولید نفت در این شرایط صرفه اقتصادی ندارد.

دنیاگیری با اشاره به پیش بینی ها مبنی بر اینکه با بزرگ ترین رکود دنیای اقتصاد در صد سال اخیر روبه رو هستیم، گفت: باید ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را متناسب با این تحولات پرشتاب شناسایی کنیم و به تقویت مزیت های نسبی در این عرصه بپردازیم.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: باید به سمتی پیش برویم که هم در درون جامعه دچار شکاف نشویم و هم جامعه ما با جوامع پیشرفته دنیا شکاف و فاصله پیدا نکند.

دنیاگیری با تأکید بر اینکه باید به دنبال استقرار زیرساخت های حقوقی - اجتماعی لازم برای دوران پس از کرونا باشیم، افزود: لنگرگاه تحقق همه برنامه ها و ملزومات در دوران پس از کرونا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئولیت مهمی برای تدوین برنامه های دقیق برای دوران پسا کرونا دارد، گفت: هیچ دستگاهی نمی تواند بدون تعامل مناسب با سایر دستگاه ها و بخش ها برنامه های خود را به شکل مناسب اجرایی کند و تلاش پیروز وزارت ارتباطات برای تحقق برنامه های خود نیز در گرو اجماع و تعامل با سایر بخش هاست.

دنیاگیری در ادامه سخنان خود به چند نکته مهم و محوری که باید برای سال 99 و حتی سال های آینده در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باشد اشاره کرد و گفت: تقویت زیرساخت های فنی و حقوقی باید یکی از محورهای مورد توجه این وزارتخانه باشد.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین توجه به توسعه برنامه های فضایی را یکی از ضرورت های این وزارتخانه برشمرد و گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با کمک دانشگاه ها پیروز به طراحی، ساخت و ارسال ماهواره به فضا شده است که البته نباید به همین مقدار اکتفا شود بلکه باید از طریق تعامل با سایر دستگاه های مرتبط، به دنبال توسعه این برنامه ها و بهبود امکانات و پرتاب نماینده های ماهواره باشد.

دنیاگیری همچنین فرایند خدمات پستی در ایام کرونا را مثبت ارزیابی کرد و گفت: اگر این توانمندی، ظرفیت و زیرساخت در خدمات پستی کشور وجود نداشت و اگر امکان آموزش از طریق فضای مجازی مهیا نبود، درخواست از مردم برای ماندن در خانه کاری سخت بود.

وی با اشاره به اینکه نه تنها کیفیت آموزش از طریق فضای مجازی پایین تر از آموزش در کلاس درس نیست بلکه بعضاً کیفیت آموزش به این شیوه بالاتر است، افزود: برخی اعضای هیأت علمی دانشگاه ها می گویند که میزان انرژی و مطالعه ای که باید پیش از تدریس در فضای مجازی صرف نمایند، سه برابر میزان انرژی است که برای کلاس درس نیاز دارند چرا که معتقدند آموزش در فضای مجازی به صورت شفاف انجام می شود و نحوه تدریس آن می تواند مورد قضاوت دیگران قرار گیرد.

دنیاگیری افزود: خوشبختانه به لحاظ کمیت عملکرد دولت در بخش ارائه خدمات در حوزه اینترنت و فضای مجازی عملکردی قابل قبول بوده است اما کیفیت و سرعت اینترنت در برخی مناطق پایین بوده است که لازم است امکانات مورد نیاز از سوی دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فراهم شود تا این امکانات به نحو مطلوب در خدمت مردم قرار گیرد.

معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه همه امکانات و ظرفیت ها متعلق به مردم کشور است و باید برای خدمت به مردم به کار گرفته شود به برخی اختلاف نظرها میان وزارت ارتباطات با برخی دستگاه ها اشاره کرد و افزود: این اختلاف نظرها باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود تا مانعی بر سر راه خدمت رسانی به مردم نباشد.

دنیاگیری توسعه ظرفیت ها و منابع را از دیگر ملزومات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دانست و گفت: در این زمینه توسعه شبکه ملی اطلاعات یکی از مهم ترین موضوعات است که همواره یکی از دغدغه های دولت و نیز از موارد مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است که خوشبختانه در ایام شیوع کرونا عملکرد شبکه ملی اطلاعات درخشان بود و خدمات گسترده ای به مردم در این حوزه ارائه شد.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: توسعه و تکمیل شبکه ملی اطلاعات که از نیازهای ضروری کشور است، می تواند آغاز حکمرانی نوین و دولتمداری جدید در کشور باشد و با اتکا به آن بتوانیم نظام اداری جدیدی برای کشور در نظر بگیریم.

وی افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید اقدامات و تلاش های صورت گرفته در ایام کرونا برای ارائه خدمات اینترنتی را به مردم اطلاع رسانی کند تا جامعه مطلع باشد که به چه میزان کار و تلاش صورت گرفته تا مردم در شرایط سخت کرونا بتوانند از امکانات اینترنت و شبکه ملی اطلاعات برخوردار باشند.

معاون اول رئیس جمهوری توسعه و تکمیل دولت الکترونیک را از دیگر ضرورت ها و نیازهای کشور برشمرد و گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات 23 پروژه اولویت دار برای تکمیل دولت الکترونیک در نظر گرفته است و امیدوارم بتوانیم بر اساس هدف گذاری صورت گرفته دولت الکترونیک را تا پایان سال 99 به طور کامل راه اندازی کنیم.

دنیاگیری گفت: توسعه دولت الکترونیک دسترسی برخط و امکان فراگیر به همه شهفرایندان می دهد و ضمن ایجاد شفافیت و جلوگیری از فساد، می تواند موجبات رضایتمندی مردم را نیز فراهم کند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به طرح غربالگری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در برنامه مقابله با کرونا گفت: طرح غربالگری و نیز استفاده از پفراینده سلامت الکترونیک 80 میلیون ایرانی از جمله امکانات مرتبط با دولت الکترونیک است که با اتکا به همین امکانات توانستیم روزهای سخت ایام کرونا را پشت سر بگذاریم.

دنیاگیری همچنین با اشاره به پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی به 20 میلیون خانوار بدون حتی یک مراجعه حضوری شرح داد: تا پیش از این روال دریافت تسهیلات نیازمند حداقل پنج شش بار مراجعه افراد به نظام بانکی بود اما در ایام کرونا مردم توانستند با ساده ترین اقدامات و از طریق ارسال یک پیامک، تسهیلات خود را دریافت نمایند که تا به امروز به بیش از 20 میلیون خانوار پرداخت شده است.

اجرای کامل دولت الکترونیک تا پایان سال 99

همچنین معاون اول رئیس جمهوری از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان امور اداری و استخدامی و سایر دستگاه های مرتبط خواست که با جدیت تلاش نمایند تا دولت الکترونیک تا پایان سال 99 به صورت کامل در کشور مستقر شود و چنانچه دستگاهی همکاری و تعامل لازم را نداشت گزارش آن را اعلام نمایند.

دنیاگیری در بخش دیگری از سخنان خود به اقتصاد دیجیتال و اینکه اقتصاد دنیا به سمت اقتصاد دیجیتال در حرکت است اشاره و شرح داد: اگر به اقتصاد دیجیتال توجه نکنیم اقتصاد ما از چرخه اقتصاد دنیا عقب می افتد چرا که حرکت اقتصاد دنیای به سمت دیجیتالی شدن حرکتی پرشتاب است.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه استارتاپ ها یکی از زیرشاخه های مهم اقتصاد دیجیتال هستند، توجه به آنها را مورد تأکید قرار داد و گفت: توجه به استارتاپ ها، شرکت های دانش بنیان و بخش خصوصی باید به صورت جدی دنبال شود به گونه ای که بخش خصوصی به معنای واقعی میدان دار اقتصاد در کشور باشد.

دنیاگیری افزود: در ایام شیوع کرونا که با مسائلی برای تأمین لوازم حفاظت شخصی کادر درمان و اقلامی نظیر دستکش، ماسک و محصولات ضدعفونی روبرو بودیم، شرکت های دانش بنیان توانستند ظرف مدت دو سه ماه این محصولات را تولید نمایند و امروز در جایگاهی قرار داریم که نه تنها نیازهای داخلی به کیت های تشخیص بیماری، نیازهای آزمایشگاهی و سایر اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا در داخل کشور تأمین می شود بلکه قادر هستیم برخی از این محصولات را صادر کنیم.

وی با تأکید بر اینکه شورای عالی آموزش فنی و حرفه ای کشور باید با نگاه به آینده، برنامه های آموزشی و مهارت ها را به متقاضیان آموزش دهد، گفت: در دوره ای که سهم اقتصاد دیجیتال سال به سال افزایش پیدا می کند دستگاه هایی نظیر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارائه تحلیل جامع و دقیق از اقتصاد 10 سال آینده به شورای عالی آموزش فنی و حرفه ای می توانند به مهارت ها و آموزش ها متناسب با نیازهای آینده جهت دهی کند.

دنیاگیری با اشاره به توسعه خدمات به روستاهای کشور گفت: اینکه دسترسی به امکانات اینترنتی و شبکه ملی اطلاعات در روستاهای برخی استان ها نظیر سیستان و بلوچستان ضعیف تر است، موضوع قابل قبولی نیست چرا که امکانات و خدمات باید به صورت یکسان و عادلانه در میان همه مردم کشور توزیع شود.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه افزود: در حوزه ارتباطات و اینترنت به جهت کمیت مناسب، توانستیم نیاز مردم را تأمین کنیم اما به جهت کیفیت در برخی از شهرها مسائل اینترنت وجود داشت. به همین دلیل نیاز است بسرعت امکاناتی مانند تأمین پهنای باند مورد نیاز به وزارت ارتباطات اختصاص داده شود. برداشت من این بود که بتوان اختلاف نظری که در خصوص آزادسازی فرکانس ها میان صداوسیما و وزارت ارتباطات وجود دارد را حل و فصل کنیم. اما نمی دانستیم اختلاف به این حد رسیده که مطالب و خبرهای وزیر ارتباطات منعکس نمی شود، مردم باید این خبرها را بشنوند.

اقدام های کرونایی

در ادامه وزیر ارتباطات به اقدام های صورت گرفته در روزهای کرونایی اشاره کرد و گفت: در روزهای شیوع کرونا با کمک 100 میلیارد تومانی به اپراتورها، بیش از 789 دانشگاه و 688 هزار معلم و با کمک 50 میلیارد تومانی به شرکت های اینترنتی، حوزه های علمیه اینترنت رایگان دریافت کردند. وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه بتازگی اینترنت شبکه شاد را نیز برای دانش آموزان رایگان کردیم، افزود: با برآوردی که انجام شد، شرکت های ای سی تی، اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در مجموع 500 میلیارد تومان در این ایام به مردم خدمات ارائه دادند. وی فناوری اطلاعات را ابزاری در کنترل پیروز اپیدمی کرونا در کشور عنوان کرد و گفت: شرکت های VOD نیز به مدت یک ماه ترافیک اینترنت خدماتشان را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دادند.

وی با بیان اینکه دو پلتفرم معنوی برای ماه مبارک رمضان راه اندازی شد، افزود: در این دو پلتفرم بیش از 500 هیأت مذهبی فعال شده و بیش از 3 میلیون بازدیدنماینده داشته است.

وزیر ارتباطات، راه اندازی اپلیکیشن ماسک از سوی متخصصان دانشگاه شریف را برای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از دیگر نمونه های پیروز بهره گیری از فناوری اطلاعات در این دوران عنوان کرد و گفت: این طرح با همکاری سازمان فناوری اطلاعات انجام شد و هم اکنون بیش از 3میلیون کاربر این اپلیکیشن را نصب کرده اند.

وی به انجام خدمات پستی در ایام کرونا نیز اشاره کرد و افزود: در این دوران تقاضا برای ارسال مرسولات پستی افزایش یافت از این رو با اجرای دستورالعمل های بهداشتی در فروردین با رشد 130 درصدی یک میلیون بسته پستی توزیع شد اما با وجود این متأسفانه 3 نفر از همکاران پست در هنگام مأموریت در اثر ابتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست دادند.

چالش های پیش رو

وزیر ارتباطات با اشاره به اقدام های لازم برای مقابله با چالش های دوران پساکرونا نیز گفت: از کسب وکارهای نوپای آسیب دیده از کرونا از صندوق نوآفرین که دارای اعتبار 100 میلیارد تومانی (20 درصد سهم دولت و 80 درصد شامل سایر بخش ها و بانک ها و اپراتورها) حمایت کردیم.وی با بیان اینکه به طور متوسط کرونا به 72 درصد کسب و کارهای حوزه فناوری اطلاعات اثر منفی گذاشت، گفت: پرداخت حقوق و دستمزد بزرگترین چالش کسب و کارهای حوزه فناوری در دوره کرونا است. 5 هزار شرکت نوپا زیر چتر حمایتی دولت هستند و با هم رقابت سنگینی دارند. در پیمایشی که در 200 شرکت نوآفرین انجام شد کرونا روی کسب وکارها اثر منفی داشته و شرکت ها 15 درصد نیروهای خود را تعدیل کرده اند، ولی بیشترین خدمات را حوزه پزشکی ارائه داده است.

آذری جهرمی با بیان اینکه ارتباطات در وقایع سال گذشته از سیل و قطعی اینترنت، به عنوان تسهیلگر برقرارنماینده شرایط بود، گفت: در دو سال گذشته چالش هایی را پشت سر گذاشتیم که تا به حال نظیر آنها را شاهد نبودیم. شیوع ویروس کرونا هم مسائلی را برای ما ایجاد کرد و البته باعث شد اقدام هایی که قرار بود در یک سال آینده انجام بدهیم، تنها در مدت سه ماه به پایان برسانیم.

وزیر ارتباطات افزود: طبق سند شبکه ملی اطلاعات عدد متوسط کشوری در سرعت اینترنت باید 10 باشد اما سرعت در تهران افت داشته است. استفاده از شبکه خانگی رشد قابل توجهی داشته و مصرف بین الملل شبکه به 3هزار گیگابایت رسیده و همین عدد در آی ای پایه رشد قابل توجهی داشته و روی 1800 تثبیت شده است.

وی در ادامه به توسعه شبکه پهن باند 5 میلیون پورت در 8 کلانشهر تا پایان سال 99، اشاره کرد و افزود: آزادسازی باندهای فرکانسی 700و800 مگاهرتز و استفاده از آن در شبکه تلفن همراه برای رسیدن به شاخص های پهنای باند مندرج در سند کلان شبکه ملی اطلاعات از جمله اقدام های کلان پیش رو برای حل چالش های دوران پساکرونا است.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 431

به "بیش از 1500 روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 1500 روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید