سازمان ثبت اسناد موظف به برگزاری سالانه آزمون سردفتری شد

به گزارش بیست آمار، تهران (پانا) - نمایندگان، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را موظف کردند هر ساله از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون سردفتری و دفتریاری اقدام کند.

سازمان ثبت اسناد موظف به برگزاری سالانه آزمون سردفتری شد

کنندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده 4 طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار با 165 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 210 کننده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده 4 اصلاح شده این طرح؛ ماده 5 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب 1354/4/25 با اصلاحات و الحاقات بعدی به شرح زیر اصلاح می شود:

ماده 5 - سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است هر ساله از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون سردفتری و دفتریاری اقدام نماید. داوطلبانی که حداقل هفتاد درصد (70%) امتیاز میانگین نمرات یک درصد (1%) حائزان بالاترین امتیاز را کسب کنند به نام پذیرفته شده، جهت طی مراحل مقتضی به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی می شوند. هرگونه انتقال امتیاز موضوع این ماده از جمله انتقال امتیاز موضوع ماده 69 این قانون منوط به قبولی انتقال گیرنده در آزمون مذکور است.

کنندگان مجلس با 153 رأی موافق، 11 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 206 کننده حاضر در صحن، تبصره این ماده را برای بررسی بیشتر به کمیسیون جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی ارجاع شد.

ارجاع تبصره هایی از مواد 4 تا 6 طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار به کمیسیون تخصصی

براساس تبصره ماده 4 ارجاع شده به کمیسیون؛ برای مشمولین بند چ ماده 88 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (1400 -1396) مصوب 1395/12/14 با اصلاحات و الحاقات بعدی، نصاب مذکور در این ماده تا خاتمه دوره قانون مذکور حداقل شصت درصد (60%) است.

براساس گفته عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس؛ با توجه به اینکه موارد مورد ابهام علاوه بر تبصره ماده 4، در تبصره های 2 مواد 5 و 6 هم تکرار شده اند، این تبصره ها هم به همراه تبصره ماده 4 برای بررسی بیشتر به کمیسیون مذکور ارجاع شدند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1258

به "سازمان ثبت اسناد موظف به برگزاری سالانه آزمون سردفتری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ثبت اسناد موظف به برگزاری سالانه آزمون سردفتری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید