دارچین و دیابت + درمان دیابت با گیاهان دارویی

به گزارش بیست آمار، بین مصرف دارچین و دیابت ارتباط نزدیکی وجود دارد. بیماران دیابتی که 1 گرم دارچین را روزانه مصرف کرده اند، قند خونشان 30 درصد کاهش داشته است.

دارچین و دیابت + درمان دیابت با گیاهان دارویی

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

سرویس سلامت - چاقی و دیابت بیماری هایی هستند، که بر اثر سبک زندگی نادرست و ناآگاهی شهرنشینان، ویژگی های یک بیماری همه گیر را به خود گرفته اند و سالانه افراد زیادی را درگیر می نمایند. در حال حاضر بیش از 150 میلیون نفر در جهان مبتلا به بیماری دیابت یا مرض قند هستند که متأسفانه در کشور ما نیز شیوع بالائی دارد. دیابت یک بیماری متابولیکی است، در این بیماری در سوخت و ساز قند خون اختلال ایجاد میگردد. قند خون گلوکز نام دارد، مولکولهای قند به وسیله دستگاه گوارش وارد خون شده و توسط هورمونی به نام انسولین که از سلولهای لوزالمعده ترشح میشوند به سلولهای بدن اجازه ورود مییابند تا در آنجا برای فراوری انرژی مصرف یا ذخیره گردند. در این بیماری یا انسولین مورد احتیاج وجود ندارد یا ناکافی است و یا اینکه سلولها نسبت به انسولین مقاومت نشان میدهند. بالا بودن قند خون و عدم کنترل آن برای مدت طولانی میتواند در همه اعضای بدن مانند چشم، کلیه، قلب و عروق خونی ایجاد اختلال نماید. در این مطلب به درمان این بیماری توسط گیاهان دارویی و ارتباط بین مصرف دارچین و دیابت میپردازیم.

درمان دیابت با گیاهان دارویی و ارتباط دارچین و دیابت

قند خون معمولا پس از مصرف وعدههای غذایی افزایش مییابد، بر این اساس وعدههای غذایی دارای چربی و قند زیاد، قند خون را به مقدار بیشتری بالا می برند، در این حالت، بدن انسان برای محافظت از خود، ترشح انسولین اضافی را شروع می نماید، اما در صورتیکه بدن نتواند پاسخ درستی به میزان انسولین مورد احتیاج بدهد، دیابت شروع شده است. برای درمان دیابت داروهای شیمیایی و گیاهی متعددی وجود دارد. در طب سنتی استفاده از گیاهان سنتی و ادویهها معمولاً جهت کنترل قند خون رایج است که در بین این ادویهها دارچین دارای بیشترین اثر است.

دارچین و دیابت

دارچین ادویه ای بسیار ارزشمند است که از دوران باستان به عنوان دارویی برای کنترل قند خون شناخته شده بود. دارچین یکی از ادویه های پرمصرف با طعم و بوی بسیار خوش است که البته خواص دارویی فراوانی نیز دارد و در طب سنتی شرقی از جمله طب چینی و ایرانی صندلی خاصی دارد. چیزی که ما آن را به عنوان دارچین می شناسیم پوست قهوه ای رنگ درخت دارچین است که درختچه ای کوچک و همواره سبز است. تحقیقات زیادی تاثیر دارچین در کاهش قند خون را نشان داده است. به بیماران دیابتی، به ویژه دیابت نوع اول توصیه می گردد مقدار بیشتری دارچین در رژیم غذایی روزانه خود استفاده نمایند. این گیاه سوخت و ساز بدن را افزایش داده و در کاهش چربی خون نیز مفید است.

دارچین و دیابت (نحوه تاثیر دارچین بر کاهش قند خون)

تحقیقات پژوهشگران در زمینه نحوه تاثیر دارچین برای کاهش و تنظیم قند خون، نشان داده که دارچین ظاهرا به سلولهای چربی در تشخیص و واکنش به انسولین یاری می نماید. مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی انجام گرفته نیز نشان داده بود که دارچین سوخت و ساز گلوکز را حدود بیست برابر می نماید. در حقیقت دارچین حاوی ترکیباتی است که عمل انسولین در انتقال گلوکز به سلولها را بهبود می بخشد. کالری موجود در دارچین بسیار پایین بوده (هر گرم دارچین کمتر از 3 کالری دارد)، به همین علت دیابتی ها و مبتلایان به مرض قند، بدون خطر چاق شدن می توانند با افزودن دارچین به غذای روزانه خود، ضمن دادن طعم و عطر مطبوع به غذای خود از خواص دارویی و درمانی آن نیز بهره ببرند.

در زمینه ارتباط مصرف دارچین و دیابت، مطالعات متعددی انجام شده است، در یکی از این مطالعات، 60 بیمار مبتلا به دیابت نوع دوم ، روزانه 1، 3 و 6 گرم دارچین و گروهی دیگر معادل همان میزان دارچین، آرد گندم را به عنوان دارونما مصرف کردند. گفتنی است در این تحقیق، آرد گندم و دارچین به شکل کپسول استفاده میشد. نتایج تحقیق نشان داد، میزان گلوکز، چربی و کلسترول تمام بیمارانی که دارچین مصرف کردند تا 30 درصد کاهش یافت، اما هیچ گونه تغییری در افرادی که دارونما دریافت کردند، مشاهده نشد.

دارچین و دیابت (نسخه درمانی)

بین مصرف دارچین و دیابت ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، گزارشات نشان داده، بیماران دیابتی که به مدت 40 روز، روزانه یک گرم دارچین به رژیم غذایی معمول خود افزودند، میزان قند خون، کلسترول و چربی های خونشان تا حدود 30 درصد کاهش یافت و این کاهش میزان کلسترول، قند و چربی خون در بیماران دیابتی تاثیر مفیدی و به سزایی در بهبود سلامتی آنها دارد.

افزودن مقدار کمی دارچین به چای، آب پرتقال یا غلات مفید است. با جوشاندن آب با یک تکه دارچین به راحتی می توان چای دارچینی نیز تهیه کرد. دارچین همچنین از بروز دیابت نوع دوم در افراد در معرض خطر این بیماری جلوگیری می نماید.

منبع: setare.com
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 652

به "دارچین و دیابت + درمان دیابت با گیاهان دارویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارچین و دیابت + درمان دیابت با گیاهان دارویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید