حمیدرضا صدر از کجا به صداوسیما آمد و به کجا رفت؟

به گزارش بیست آمار، ورودش به تلویزیون و صحبت از فوتبال، به واسطه چهره و کلام متفاوتی که با دیگر کارشناسان ورزشی صداوسیما داشت، از همان ابتدا نظر ها را به خود جلب کرد. خودش این گونه می گفت که ورودم به صداوسیما در ابتدا عده ای را با این علامت سؤال روبرو کرد که این دیگر از کجا آمده که در خصوص فوتبال صحبت می نماید، اما بعد ها گفتند که طی نظرسنجی هایی که اجرا شده، خیلی ها استقبال کردند که یکی از زاویه زندگی به فوتبال می پردازد.

حمیدرضا صدر از کجا به صداوسیما آمد و به کجا رفت؟

به گزارش ایسنا، حمیدرضا صدر که لیسانس اقتصاد دانشگاه تهران بود و فوق لیسانس شهرسازی دانشکده هنر های زیبا را داشت، هشت ساله بود که برای نخستین بار به امجدیه رفت تا فوتبال ببیند. بعد ها که عظیم تر شد، در بحبوحه انقلاب، باز هم به امجدیه می رفت، اما این بار با انگیزه ای دیگر به نام عکاسی تا اتفاقات سیاسی آن دوران را ثبت و تصویر کند؛ به عکاسی علاقه مند بودم. به امجدیه می رفتم و با دوربین 8 میلی متری از تظاهرات و تیراندازی ها فیلمبرداری می کردم. اکنون آن فیلم ها در انباری خانه مان است، اما تمایل ندارم که به آن ها رجوع کنم، زیرا همواره رو به جلو حرکت نموده ام.

حمیدرضا صدر این نگاه رو به جلو را در قبال نوشتن درباره سینما در نشریه های تخصصی هم داشت. زمانی پای ثابت مجله فیلم بود و برای نخستین بار در سال 62 در این نشریه نوشت؛ هنگامی که برای اولین بار نوشته اش را خواند هیجان زده شد، اما بعد ها که دوباره آن را خواند، از متنش لذت نبرد. او پس از تعطیلی مجله هفت که آن را ناجوانمردانه خوانده بود، دیگر به طور مستمر درباره سینما ننوشت و معتقد بود دیگر دوران آن گونه نقد ها به سر آمده است.

اما آنچه بیش از همه صدر را به چهره ای شناخته شده برای مردم تبدیل کرد، حضورش در برنامه های تلویزیونی و صحبت از فوتبال و زندگی در کنار چهره ای به نام عادل فردوسی پور بود.

حمیدرضا صدر در دهه 90 در بسیاری از برنامه های زنده فوتبالی در شبکه سه سیما حضوری پررنگ داشت. جام دنیای 2018 بود که او با حضور در ویژه برنامه فردوسی پور (سال 97)، به همراه محمدرضا احمدی در استودیو و محمدحسین میثاقی (گزارشگر)، پای ثابت نقد بسیاری از فوتبال ها بود.

او زمانی در برنامه های نود فردوسی پور هم حضوری فعال داشت و معتقد بود که این برنامه از فراموش شدن فوتبال جلوگیری می نماید. می گفت: متاسفانه فوتبال ایران به خودی خود نه زنده هست و نه پویا، اما نود نقاط تاریک و سیاه این رشته ورزشی را با نگاهی نقادانه به تصویر می کشد و حفظ توجه به یک رشته ورزشی به خودی خود کاری مهم و شایسته تقدیر است.

حمایت صدر از فردوسی پور در مقطعی که از سوی سایمون کوپر نویسنده فوتبال علیه دشمن به ترجمه غیرقانونی کتابش متهم شد هم برای همواره در یاد ها مانده است؛ هرچند که این موضع گیری از سوی بسیاری با انتقاد همراه شد.

البته همکاری این مفسر فقید ورزشی با صداوسیما فقط به برنامه های شبکه سه و عادل فردوسی پور محدود نمی شد. او سال 94 در برنامه آن سوی نیمکت شبکه ورزش هم به اسم کارشناس ثابت حضور داشت؛ برنامه ای که به گواه نظرسنجی های صداوسیما، یکی از پربیننده های شبکه ورزش هم بود. آن سوی نیمکت، رخداد های فوتبال دنیا را با رویکردی عمدتاً تاریخی، جامعه شناسانه و فنی، مورد آنالیز قرار می داد.

همکاری با مجموعه مستند تاریخچه شهرآورد فوتبال ایران که به وسیله مزدک میرزایی برای شبکه مستند ساخته شد و صدر در مقام کارشناس حضور داشت، از دیگر فعالیت های او با تلویزیون محسوب می گردد.

اما با رفتن عادل فردوسی پور و بعضی دیگر از چهره های ورزشی تلویزیون از شبکه سه و بر سر کار آمدن مدیران تازه، فعالیت صدر هم در صداوسیما محدود شد. او در سال های آخر عمر اغلب در آمریکا زندگی می کرد و همکاری اش با صداوسیما هم تنها به چند ارتباط تصویری با برنامه فوتبال 120 محدود شده بود که تا همین اواخر از سوی فردوسی پور تهیه می شد.

پیغام احساسی و امیدبخش فردوسی پور، پس از اطلاع یافتن از وخیم شدن بیماری حمیدرضا صدر و جمله معروف من عاشق حرکات دست شما در هنگام دیدنی فوتبال هستم و امیدوارم تا بهبودی کامل، شرایطی فراهم گردد که باز هم مسابقات حساس داخلی و خارجی را با هم دیدن کنیم. در هفته های گذشته بار ها در رسانه ها و شبکه های اجتماعی دست به دست شد تا یادآور روز های فوتبالی این دو دوست در صداوسیما باشد؛ سال هایی که به باور فردوسی پور می توانست بار دیگر تکرار گردد، اما بیماری حمیدرضا صدر این اجازه را نه به فردوسی پور داد و نه به خود حمیدرضا صدر.

هرچند حمیدرضا صدر پرونده حضور در تلویزیون را خیلی زودتر از این ها بسته بود. او دو سال قبل در پاسخ به اینکه چرا از صداوسیما رفت، در فضای مجازی چنین گفته بود: دیگر کسی حوصله ما را ندارد. در عین حال بی ادعا و بی تعارف، نوبت جوان ها رسیده که لبالب از استعداد هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1163

به "حمیدرضا صدر از کجا به صداوسیما آمد و به کجا رفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمیدرضا صدر از کجا به صداوسیما آمد و به کجا رفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید