افت 4834 واحدی شاخص بورس

به گزارش بیست آمار، شاخص بورس تهران در خاتمه معاملات امروز در یک فرایند نوسانی با کاهش 4834 واحد همراه شد.

افت 4834 واحدی شاخص بورس

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران این هفته عملکرد خوبی از خود به جا نگذاشت، به گونه ای که امروز هم گرچه در ابتدای ساعات معاملات فرایند رو به رشد به خود گرفت، اما بعد از آن دچار نوسان شد و در نهایت با کاهش 4834 واحد به رقم یک میلیون و 386 هزار و 401 واحد رسید.

بعلاوه شاخص کل بورس با معیار هموزن امروز با کاهش 6023 واحد به 415 هزار و 495 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 571 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در بورس تهران بیش از 7.9 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 1.5 میلیون نوبت معامله و به ارزش 7025 میلیارد تومان داد و ستد کردند. بعلاوه امروز همه شاخص های بورس قرمز بودند به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام 35 صدم درصد کاهش یافتند.

اما این دو شاخص با معیار هموزن با 1.4 درصد کاهش همراه شدند. شاخص آزاد شناور 36 صدم درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 2 دهم درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 52 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نماد های پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی و پالایش نفت بندرعباس بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را داشتند و نماد های پتروشیمی پارس، شستا و فولاد خوزستان بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با ریزش 157 واحد به رقم 20 هزار و 564 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 148 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس به بیش از 375 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 4 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 1.4 میلیون فقره معامله و به ارزش 7315 میلیارد تومان داد و ستد کردند که با این حساب ارزش معاملات بورس و فرابورس امروز از 14 هزار میلیارد تومان هم فراتر رفت.

امروز نماد های پلیمر آریاساسول و هلدینگ گردشگری سمگا بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و نماد های بیمه پاسارگاد و دنیا فولاد سیرجان، فولاد هرمزگان، صنعتی مینو و فرابورس ایرانبیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

به گفته بعضی کارشناسان از دلایل مهم ریزش شاخص بورس کاهش نرخ دلار در بازار آزاد که به حدود 26 هزار و 650 تومان رسیده، بعلاوه رفتار هیجانی سهامداران خرد و هم عدم حمایت دولت از بازار و مباحثی مانند قیمت گذاری محصولات سیمان یا فولاد و خودرو در بازار از دلایل مهم ریزش شاخص بورس است.

با توجه به اینکه قرار است بازار سرمایه به یکی از محل های تامین اقتصادی برای سرمایه گذاری تبدیل گردد، دولت باید به صورت اصولی از سرمایه گذاری در بورس حمایت کند و قوانین حضور سرمایه گذاران و مردم در بورس تغییر کند، زیرا اگر پول های سرگردان از بورس خارج شوند، به بازار مسکن، سکه، دلار و حتی ارز های مجازی می فرایند که معلوم نیست چه سرنوشتی پیدا کند و باعث تورم می گردد، اما اگر پول های مردم در شرکت های بورسی و فرابورسی سرمایه گذاری گردد امید می رود درصدی از این معاملات به فراوری رسوخ پیدا کند و باعث شفافیت بازار، نقدشوندگی، مشارکت مردم در اقتصاد و حمایت از فراوری گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1227

به "افت 4834 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت 4834 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید