آیا می توان با مردی که قبلا معتاد بوده ازدواج کرد؟

به گزارش بیست آمار، ازدواج با مردی که قبلا معتاد بوده یا در حال بهبودی می باشد یک ریسک بوده و ضروری است در طی مراحل خواستگاری حتما با یک مشاور و متخصص مشورت گردد.

آیا می توان با مردی که قبلا معتاد بوده ازدواج کرد؟

انتخاب همسر یکی از انتخاب های مهم و سرنوشت ساز در زندگی انسان است. یکی ازمواردی که در انتخاب همسر باید مورد توجه قرار بگیرد سلامت روانی و اجتماعی فردمورد نظر است. یکی از این مسائل که متاسفانه امروز در جامعه زیاد دیده می گردد معضل اعتیاد است و سوالی که اینجا میخواهیم به آن پاسخ دهیم درست یا غلط بودن ازدواج کردن با فردی است که قبلا معتاد بوده و ترک نموده و یا اینکه در کوشش برای بهبود می باشد.

ازدواج با کسی که در حال بهبودی است!

اعتیاد تنها مشکل افراد معتاد نیست بلکه خشم ها و بی اعتمادی های که از قبل در فرد وجود داشته و موجب کشیده شدن وی به سمت اعتیاد شده و یا پس از اعتیاد در او تشدید شده است نیز او را همراهی می نماید.

اگر شما عاشق فردی شده اید که در حال ترک اعتیاد است در عمل عاشق کسی شده اید که امیدوارید او به زودی به آن تبدیل گردد اما بدانید مهم این است که از آنچه طرف مقابلتان امروز هست رضایت داشته باشید نه از آنچه در آینده قرار است باشد. رابطه سالم یعنی یک فرد را به دلیل خوبی ها و ویژگی های مثبتش دوست داشته باشید نه با وجود بدی ها و ویژگی های منفی و شرایط نامطلوب او، و نه به امید و آرزوی اینکه تغییر کند و فرد مطلوب شما گردد. کسانی که عاشق توانمندی های بالقوه نامزد یا همسرشان می شوند در واقع خودشان معضلاتی دارند که سبب می گردد جذب چنین موقعیت هایی بشوند.

آنان به این موقعیت های چالش برانگیز جذب می شوند زیرا:

1- احتیاج دارند رابطه اشان را تحت تسلط خود داشته باشند. هنگامی که با کسی رابطه دارید و می خواهید او را اصلاح کنید و کاری کنید او تغییر کند، در واقع امکان پیدا می کنید نسبت به او احساس رجحان کنید. ممکن است در کودکی پدر و مادرتان مرتب شما را سرزنش می کردند یا همواره می خواستند تحت تسط آنها باشید. به همین دلیل هرگز به اندازه کافی احساس شایستگی نمی کردید و حال، ناخودآگاهانه جذب کسی شده اید که درست همان کارهایی را که با شما نموده اند در حق او می کنید، یعنی دایم او را به دلیل کاستی ها و نقاط ضعفش سرزنش می کنید و پیوسته می خواهید بر او تسلط داشته باشید و بدین ترتیب می خواهید اوضاع را به نفع خودتان عوض کنید.

2- با متمرکز شدن بر اینکه نامزد خود را اصلاح کنید، در واقع از پرداختن به زندگی و رویاهای خود طفره می روید. هنگامی که مشغول اصلاح کردن دیگری هستید دیگر فرصتی ندارید تا با کاستی ها و احساس بی کفایتی و ترس های خود روبه رو شوید.

3- در کودکی باورتان شده است که قادر نیستید آنچه را که می خواهید به دست آورید. چنانچه در کودکی احساس طردشدگی یا دوست نداشتنی بودن می کردید، ممکن است ناخودآگاهانه باورتان شده باشد که نمی توانید از دیگران عشق و محبت ببینید و آنچه را می خواهید به دست بیاورید، بنابراین در عظیمسالی تان به دنبال مردانی هستید که نمی توانند خواسته ها و احتیاجهایتان را برآورده نمایند. و به عبارتی به خانه امن کودکی بازگشته اید.

بنابراین چنانچه به چنین مردی علاقمند هستید همین حالا رابطه ایتان را با او قطع کنید چرا که طولی نمی کشد که احساس خواهید کرد مایوس و سرخورده شده اید و از او منزجر خواهید شد و بابت روزها و شب هایی که هدر داده اید افسوس خواهید خورد و از اینکه به او قول داده اید همواره کنارش بمانید احساس گناه خواهید کرد.

اگر به رابطه اتان همین امروز انتها دهید او را رها خواهید کرد تا زخم های خود را بهبود دهد و به خودتان نیز اجازه می دهید بتوانید از نظر روحی کسی را جذب خود کنید که او را همانگونه که هست دوست داشته و به او احترام می گذارید.

ازدواج با کسی که ترک نموده است!

بعضی از افراد موقع تصمیم دریافت برای ازدواج معتقدند که که گذشته هر فردی مربوط به خودش بوده و ما کاری به گذشته اش نداریم و ازدواج با فرد ترک نموده را هم با همین معیار می سنجند و گاهی حتی بعضی از مردی که قبلا معتاد بوده به عنوان همسری مناسب و قوی برای زندگی یاد می نمایند. اما اینکه این افراد تنها به صرف قدرت ترک کردن برای ازدواج هم مناسب هستند اصلا درست نیست. زیرا:

  1. این افراد لذت مصرف مواد اعتیادزا را چشیده اند و خاطره این لذت برای همواره در ذهنشان باقی است.
  2. هر آن ممکن است که این افراد پس از برخورد با مسائل و سختی های کوچک و عظیم زندگی مشترک به حالت قبلی و اعتیادشان باز گردند. در واقع در چنین اشخاصی احتمال مصرف مواد اعتیادزا در آینده بسیار بیشتر از افراد عادی است.
  3. افرادی که به اعتیاد روی می آورن محتمل است مسائل روحی و شخصیتی داشته باشند که به سمت اعتیاد کشیده شده اند و صرفا با ترک اعتیاد مسائل شخصیتی آنها حل نشده باشد.

بنابراین نمی توان به این سوال که آیا می توان با فردی که ترک نموده ازدواج کرد؟ یک پاسخ قاطعانه داد اما برای اینکه در این زمینه انتخاب درست تری داشته باشید حتما نکات زیر را در نظر بگیرید:

  1. از پاسخ مثبت دادن به خواستگاری که کمتر از یک سال از ترک وی می گذرد خودداری نمایید. زیرا ترک این افراد هنوز صددرصد نبوده و احتمال بازگشتشان بسیار زیاد است.
  2. در ازدواج با فرد ترک نموده حتما حتما از مشورت یک مشاور خوب بهره برده و تحت نظر وی مراحل آشنایی و تصمیم را طی نمایید.
  3. متاسفانه اعتیاد به همراه خود بی هدفی و بی برنامگی، بدخلقی و پرخاشگری و هزار و یک مشکل دیگر برای فرد معتاد به همراه می آورد. به همین دلیل سعی کنید در دوران آشنایی با فردی که مدعی ترک است حتما بر روی مسایلی چون اخلاق، مهارت های زندگی (کنترل خشم، کنترل استرس، همدلی.....)، هدفمندی، مسئولیت پذیری و... توجه نموده و این خصوصیات را در وی مورد ارزیابی قرار دهید.

با توجه به اینکه موضوع ازدواج موضوعی نیست که به راحتی شکل بگیرد و به راحتی انتها یابد، عقل سلیم حکم می نماید افراد در خصوص سرنوشت آینده خود و یا عزیزان شان هیچ وقت ریسک ننمایند.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 712

به "آیا می توان با مردی که قبلا معتاد بوده ازدواج کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می توان با مردی که قبلا معتاد بوده ازدواج کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید