راهنمای جامع مسائل اپل واچ و راهکار آن ها

به گزارش بیست آمار، در عصری که زمان بیش از هر چیز ارزشمند است، اپل واچ به یار غیرقابل انکار ما در مدیریت لحظات و سلامتیمان تبدیل شده است. این گجت هوشمند بیش از یک ساعت، یک دستیاری شخصی است که به ما یاری می نماید تا با دنیای پیرامون خود همگام شویم. با این حال، همچون هر فناوری پیشرفته ای اپل واچ نیز ممکن است گاهی با مسائلی روبرو گردد که می تواند تجربه کاربری ما را دستخوش تغییر کند. در این مطلب از خبرنگاران ، ما شما را از میان پیچ و خم مسائل رایج اپل واچ همراهی خواهیم کرد و راه چاره های موثری را برای برطرف آن ها ارائه می دهیم. پس با ما در این راهنمای جامع همراه شوید.

راهنمای جامع مسائل اپل واچ و راهکار آن ها

1. ایرادات مربوط به متصل نشدن اپل واچ

متصل کردن اپل واچ و آیفون شما معمولاً یک طی فرآیند یکپارچه صورت می گیرد، اما ممکن است با مسائلی در این زمینه روبرو شوید. چه دستگاه ها به اندازه کافی به یکدیگر نزدیک نباشند، در محدوده Wi-Fi قرار نگیرند، یا روش اتصال به وسیله کد QR اپل کار نکند، چند راهکار موثر در این زمینه وجود دارد که می توانید برای رفع مسائل مربوط به متصل نشدن اپل واچ آن ها امتحان کنید:

 • اگر متصل کردن اپل واچ با استفاده از روش viewfinder در آیفون شما انجام نشد، بهتر است روش متصل کردن دستی را امتحان کنید. در صفحه اتصال به اپل واچ خود در گوشی آیفون، روی گزینه Pair Apple Watch Manually ضربه بزنید و بقیه مراحل را دنبال کنید.
 • اگر باز هم مسائل مربوط به متصل شدن اپل واچ شما رفع نشد، بهتر است که آیفون و اپل واچ خود را ری استارت کنید. ری استارت کردن بسیاری از مسائل که به علت اشکالات نرم افزاری ایجاد می شوند را به راحتی از بین می برد. برای ری استارت کردن اپل واچ تنها کافیست دست خود را به روی دکمه کناری نگه دارید تا علامت پاور در بالای نمایشگر نمایش داده گردد. اکنون می توانید با کشیدن دکمه پاور روی صفحه به سمت راست گجت پوشیدنی خود را خاموش کنید. برای ری استارت کردن آیفون هم کافیست دکمه پاور را نگه دارید تا دقیقا مانند اپل واچ آیکون پاور به شما نشان داده گردد.
 • مطمئن شوید که اپل واچ و آیفون شما به یک دیگر نزدیک هستند و در محدوده Wi-Fi قرار دارند.
 • آیا هنگام متصل کردن دستگاه های خود با خطای Unable to check for update روبرو می شوید؟ شبکه Wi-Fi گوشی هوشمند خود را یک بار خاموش و سپس روشن کنید. هر دو دستگاه را ری استارت کنید.
 • بهتر است مطمئن شوید که اپل واچ و گوشی آیفون شما برای متصل شدن به یک دیگر با هم سازگاری دارند؛ چرا که همه اپل واچ ها به همه آیفون ها متصل نمی شوند. به عنوان نمونه شما نمی توانید اپل واچ سری 8 را به آیفون 6S متصل کنید. در ادامه لیستی از دستگاه های سازگار برای شما آورده می گردد:
 • اپل واچ سری 9 و اولترا 2 و SE نسل 2 با ایفون Xs و مدل های نو تر با IOS 17 به بالا سازگار است.

  اپل واچ سری 8 و اولترا و SE نسل 1 با ایفون 8 و مدل های نوتر با IOS 16 به بالا سازگار است.

  اپل واچ سری 7 با ایفون 6s و مدل های بالاتر با نسخه IOS 15 به بالا سازگار است.

  اپل واچ سری 6 با ایفون 6s و مدل های بالاتر با نسخه IOS 14 به بالا سازگار است.

  اپل واچ سری 5 با ایفون 6s و مدل های بالاتر با نسخه IOS 13 به بالا سازگار است.

  اپل واچ سری 4 با به ایفون 6 و مدل های بالاتر با نسخه IOS 12 به بالا سازگار است.

 • از بودن اپل واچ خود در حالت اتصال اطمینان حاصل کنید. هنگامی که در پی اتصال اپل واچ به آیفون خود هستید، باید شاهد آیکونی بر روی صفحه ساعت باشید که نشان از جستجوی دستگاه برای یافتن آیفون دارد. در صورتی که صفحه نمایش اپل واچ شما واچ فیس را نشان می دهد، این به معنای برقراری اتصال با یک آیفون است. با این حال اگر علی رغم اتصال موجود بین آیفون و اپل واچ، همچنان ارتباط به خوبی صورت نپذیرد، بهتر است آیفون خود را در حالت پرواز قرار داده و مدتی صبر کنید و سپس آن را از این حالت خارج نمایید.
 • اگر آپدیتی برای ساعت و گوشی آیفون شما وجود دارد، حتما سیستم عامل آن ها را آپدیت کنید.
 • در نهایت تنظیمات اینترنت گوشی خود را ریست کنید تا شاید مشکل شما حل گردد. برای انجام این کار وارد تنظیمات و General شوید و به روی Reset کلیک کنید. به روی Reset Network Settings کلیک کنید و رمز خود را بزنید تا تنظیمات این بخش ریست گردد.

2. شارژ نشدن ساعت؛ یکی از مسائل رایج اپل واچ

یکی از اصلی ترین مسائلی که کاربران اپل واچ از آن گله مند هستند، مشکل شارژ نشدن ساعت هوشمندشان است. اپل واچ شما به وسیله آیکون رعد و برق سبز کوچک به شما اطلاع می دهد که در حال شارژ شدن است. اگر این آیکون را نمی بینید حتی اگر ساعت شما به شارژر متصل است، روش های زیر را روی ساعت خود انجام دهید:

 • خود را روی پایه شارژ قرار دهید و آنالیز کنید که آیا کابل شارژ مغناطیسی به درستی به آداپتور و شارژر اتصال داده شده است یا خیر.
 • بعلاوه آنالیز کنید که آیا دوشاخه روی دیوار سالم است یا خیر. اگر اینطور است، اما ساعت شما هنوز شارژ نمی گردد، دستگاه دیگری را امتحان کنید تا ببینید آیا دوشاخه مشکل دارد یا خیر. اگر مطمئن نیستید، شارژر را به دوشاخه دیواری دیگری متصل کنید.
 • شارژر مغناطیسی و پشت را تمیز کنید تا شاید مشکل شما رفع گردد.
 • کابل دیگری را امتحان کنید. اپل توصیه می نماید از کابل شارژی که همراه ساعت ارائه می گردد در این زمینه بهره ببرید، اما ممکن است این کابل آسیب دیده باشد. اگر کابل دیگری در دسترس دارید، با استفاده از آن کابل آنالیز کنید که آیا کابل اصلی ساعت شما مشکل دارد یا نه.
 • اگر مشکل شما باز هم حل نشد، اپل واچ خود یک بار ری استارت روشن کنید. برای انجام این کار، هم دکمه کناری و هم Digital Crown را نگه دارید تا لوگوی اپل را مشاهده کنید.

3. ایرادات رایج مربوط به بخش نمایشگر اپل واچ

از دیگر مسائل متداول کاربران اپل واچ می توان به بخش نمایشگر اشاره نمود. اگر لوگوی اپل پس از روشن شدن ساعت روی نمایشگر گیر نموده و ناپدید نمی گردد، بهتر است چند روش موثر در این زمینه را به کار ببرید:

 • در اولین گام به شما پیشنهاد می کنیم که اپل واچ خود را force restart کنید. برای انجام این کار به صورت همزمان دکمه تاج و کناری را حداقل برای 10 ثانیه فشار دهید تا مجدد لوگوی اپل ظاهر گردد و سپس آن را رها کنید.
 • اگر مشکل شما در این زمینه حل نشد، بهتر است که اتصال بین ساعت و آیفون خود را غیرفعال کنید. خوشبختانه این کار را از گوشی آیفون خود نیز می توانید به سادگی انجام دهید. برای انجام این کار به اپلیکیشن Watch بروید، روی تب My Watch ضربه بزنید و ساعت هوشمند خود را انتخاب کنید. سپس روی حروف کوچک i ضربه بزنید. در نهایت Unpair Apple Watch را انتخاب کنید. این کار باید اتصال ساعت هوشمند شما از گوشی آیفون شما غیرفعال کند، اما می توانید بعداً به وسیله پشتیبان گیری اطلاعات خود را بازیابی کنید.
 • ساعت اپل واچ خود را روی شارژر آن قرار دهید. اگر صفحه نمایش روشن نگردد، احتمال خراب شدن باتری وجود دارد. اگر با وجود شارژ شدن همچنان روشن نگردد، ممکن است صفحه نمایش آسیب دیده باشد.
 • ویژگی از Find My Apple Watch نیز می تواند در این زمینه به شما یاری کند تا نمایشگر ساعت شما از حالت نشان دادن لوگوی اپل خارج گردد. با آیفون خود وارد برنامه Watch و تب My watch شوید. از بخش All Watches به روی علامت i ساعت کلیک کنید. حال Find My Apple Watch را بزنید و در صفحه نوی که باز می گردد به روی Play Sound کلیک کنید.

مسائل دیگر در این زمینه

اگر هنگامی که مچ دست خود را بالا می آورید، صفحه نمایش روشن نمی گردد، اما وقتی روی نمایشگر ضربه می زنید روشن می گردد، آنالیز کنید که آیا گزینه Wake Screen on Wrist Raise ساعت هوشمند شما روشن است یا خیر:

 • به مسیر Settings > General > Wake Screen بروید و در نهایت آنالیز کنید که گزینه Wake Screen on Wrist Raise فعال است یا نه.

اگر وقتی مچ دست خود را بالا می آورید صفحه نمایش ساعت روشن می گردد، اما به لمس پاسخ نمی دهد، دستگاه خود را یک بار خاموش و سپس روشن کنید. اگر با انجام این کار باز هم مشکل شما حل نشد، بهتر است که اپل واچ خود را ریست فکتوری کنید. در نهایت اگر برای ساعت هوشمند شما به روزرسانی نرم افزاری وجود دارد، حتما آن را به نوترین نسخه آپدیت کنید.

اگر در نور کم، نمایشگر اپل واچ شما در نواحی خاصی رنگ سبز دارد باید به تعمیرکار مجرب در این زمینه مراجعه کنید، چرا که این یک مشکل سخت افزاری نمایشگر است که باید رفع گردد.

4. ایرادات متداول مربوط به نوتیفیکیشن اپل واچ

مسائل مربوط به نوتیفیکیشن اپل واچ، تجربه کاربری بسیاری از افراد را مختل می نماید و مانع از تعامل آن ها با سایر افراد به طور مستقیم از روی ساعت می گردد. اگر نوتیفیکشن های آیفون شما به ساعت هوشمندتان منتقل نمی گردد، در ادامه به معرفی چند روش کاربردی و موثر در این زمینه خواهیم پرداخت:

 • آنالیز کنید که قابلیت DND یا Do not Disturb روی ساعت هوشمند شما فعال نباشد. هنگامی که این قابلیت فعال باشد، اپل واچ هیچ نوتیفیکیشنی را به شما نشان نمی دهد تا بتوانید به سادگی روی کار خود تمرکز کنید. برای آنالیز این موضوع وارد کنترل سنتر شوید و ببینید که آیکون هلال ماه روی صفحه ساعت شما وجود دارد یا خیر. اگر فعال است روی آن ضربه بزنید تا این قابلیت را غیرفعال کنید. نکته مهم در این زمینه این است که اگر این حالت را در گوشی آیفون خود فعال نموده باشید، به صورت اتوماتیک این تنظیمات برای اپل واچ هم اعمال می گردد.
 • اپل واچ خود را دوباره به آیفون خود وصل کنید. برای انجام این کار مطمئن شوید که حالت هواپیما در آیفون شما خاموش است. شما می توانید با باز کردن مرکز کنترل و ضربه زدن روی آیکون هواپیما، آن را خاموش کنید. پس از اتمام این مرحله، آیفون و اپل واچ خود را ری استارت کنید. بعد از روشن گوشی و ساعت، این دو باید به یک دیگر متصل شوند.
 • اگر صرفاً از بعضی اپلیکیشن ها نوتیفیکیشن دریافت می کنید، به اپ Watch در آیفون خود بروید، روی Notifications ضربه بزنید. سپس روی اپ یا اپ هایی که نوتیفیکیشن روی ساعت شما ارسال نمی نمایند به پایین بروید و روی آن ها ضربه بزنید. در این بخش Show Alerts را انتخاب کنید. برنامه ها اکنون باید نوتیفیکیشن ها را روی ساعت شما به نمایش بگذارند.

5. ایرادات مربوط به به روزرسانی نرم افزاری اپل واچ

اگر اپل واچ قدیمی تری دارید، احتمالاً حداقل یک بار با پیغام unable to install update یا آپدیت نصب نمی گردد روبرو شده اید. با این حال، چند نکته اساسی وجود دارد که قبل از به روزرسانی دستگاه خود باید به خاطر بسپارید:

 • حتما اپل واچ شما برای به روزرسانی شارژ کافی داشته باشد. توصیه می کنیم که اگر ساعت هوشمند شما کمتر از 50 درصد شارژ داشت، آن را تا حدود 80 درصد شارژ کنید تا مسئله ای در این زمینه برای ساعت پیش نیاید.
 • مطمئن شوید که آیفون به ساعت هوشمند شما نزدیک است و اپل واچ و آیفون هر دو به Wi-Fi متصل هستند. هر چه سیگنال شبکه Wi-Fi قوی تر باشد، بهتر است.
 • بعلاوه می توانید قبل از نصب آپدیت، اپل واچ را یک بار ری استارت کنید. اگر مدتی است دستگاه را خاموش و روشن ننموده اید، انجام این کار به شما توصیه می گردد.

اگر روش های ذکر شده را انجام دادید اما باز هم ساعت به روزرسانی منتشر شده را نصب نکرد، می توانید فایل به روزرسانی نرم افزار را حذف کنید:

 • برای این کار اپلیکیشن Watch را در آیفون خود باز کنید. سپس وارد آپدیت و به روزرسانی شده و در پی گزینه Delete باشید. پس از این مرحله حتما اپل واچ خود را ری استارت کنید. پس از روشن شدن، به روزرسانی را دوباره دانلود کنید و یک بار دیگر آن را نصب کنید.

اپل واچ های نوتر معمولاً هنگام به روزرسانی watchOS دچار خطاهای ذخیره سازی می شوند. رفع این مشکل نسبتاً ساده است و باید فضایی که به روزرسانی برای نصب احتیاج دارد را آزاد کنید:

 • ابتدا باید آنالیز کنید که به روزرسانی به چه اندازه فضای ذخیره سازی احتیاج دارد. آیفون و اپل واچ شما باید در پیغام خطای به روزرسانی، مقدار فضای ذخیره سازی مورد احتیاج را معین نمایند. برای اینکه ببینید چقدر فضای ذخیره سازی در دسترس دارید، به بخش Setting در ساعت خود بروید، General > About را انتخاب کنید و به پایین بروید تا مقدار حافظه در دسترس را به شما نشان دهد. بعلاوه می توانید ببینید چه محتوایی بیشتر فضای ذخیره سازی شما را اشغال می نماید، موسیقی، عکس یا برنامه. سپس نصب به حذف کردن آن ها اقدام نموده و سپس از خالی شدن فضای ذخیره سازی، به روزرسانی اپل واچ خود را نصب کنید.

مقایسه اپل واچ سری 9 با اپل واچ SE (نسل دوم)؛ کدام را بخریم؟

6. ایرادات متداول مربوط به دکمه چرخان اپل واچ

دکمه چرخان، یک بخش فیزیکی کاملاً مهم در اپل واچ است که وظیفه راهنمایی کاربران به بخش های مختلف ساعت را بر عهده دارد. متأسفانه، گاهی گرد و غبار و بعضی اجسام ریز در چرخ دنده این دکمه قرار می گیرند، آن را مسدود یا از چرخش آن جلوگیری می نمایند. در این زمینه باید اپل واچ خود را هر چند وقت یک بار تمیز کنید تا از بروز چنین مسائلی جلوگیری نمایید:

 • اپل واچ را خاموش کنید و آن را بردارید.
 • اپل واچ را به مدت 10 تا 15 ثانیه زیر آب گرم و جاری نگه دارید. اپل استفاده از صابون یا سایر پاک نماینده ها را توصیه نمی نماید، اما پیشنهاد می نماید که به طور مداوم دکمه چرخان را بچرخانید و در طول فرآیند شست وشو آن را فشار دهید.
 • سپس ساعت را با یک پارچه نرم خشک کنید.
 • اگر باز هم دکمه چرخان اپل واچ شما کار نکرد، بهتر است ساعت را ری استارت کنید.

7. ایرادات مربوط به ردیابی فعالیت های ورزشی اپل واچ

یکی از مسائل متداول اپل واچ که کاربران از آن گله مند هستند، ایرادات مربوط به ردیابی فعالیت های ورزشی است. گاهی اوقات این ساعت هوشمند قادر به ردیابی صحیح فعالیت های ورزشی و سلامتی نیست که روش های زیر در بهبود این شرایط موثر است:

 • ابتدا آنالیز کنید که آیا اپل واچ شما به درستی روی مچ شما بسته شده است یا خیر. اگر آن را خیلی شل و یا خیلی سفت روی مچ دست خود ببندید، ممکن است سنسورهای آن به درستی کار نکند.
 • آنالیز کنید که حالت Fitness Tracking فعال است یا خیر. اگر برای اولین بار از این ساعت هوشمند استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد آنالیز کنید که آیا ویژگی تنظیم حریم خصوصی روشن است یا خیر. برای آنالیز این موضوع، آیفون خود را بردارید و در اپ Watch به بخش Privacy بروید. سپس گزینه Fitness Tracking را روشن کنید.
 • اگر باز هم مشکل شما حل نشد، بهتر است اپل واچ خود را کالیبره کنید تا دقت آن بهبود یابد. برای تنظیم اپل واچ، آیفون خود را بردارید و اپلیکیشن Watch را باز کنید. سپس مسیر My Watch > Privacy > Reset Fitness Calibration Data را دنبال کنید.

8. ایرادات عملکردی اپل واچ

اگر شما از اپل واچ های قدیمی تر استفاده می کنید، ممکن است هر از گاهی با مشکل کند شدن ساعت هوشمند خود روبرو شوید. البته این مشکل ممکن است برای ساعت های هوشمند نوتر نیز رخ دهد، اما در آن ها کمتر این موضوع دیده می گردد. در ادامه یک سری روش های کاربردی برای این مشکل به شما پیشنهاد می کنیم:

 • ساده ترین راه برای رفع این مشکل، ری استارت کردن ساعت هوشمند است.
 • مطمئن باشید که فضای ذخیره سازی کافی در اپل واچ شما وجود دارد.
 • گزینه نصب اتوماتیک برنامه ها به روی اپل واچ را غیر فعال کنید.
 • اگر یکی از اپل واچ های قدیمی را دارید، می توانید انیمیشن های watchOS را غیرفعال کنید تا سرعت جا به جایی بین منوها بیشتر گردد. برای این کار در آیفون خود مسیر My Watch > General > Accessibility را دنبال نموده و گزینه Reduce Motion را فعال کنید.
 • بعلاوه اگر که نمی خواهید از همه برنامه ها نوتیفیکیشن دریافت کنید، حتما گزینه Background App Refresh را برای آن اپلیکیشن غیرفعال کنید.

چگونه با اپل واچ شرایط خواب خود را پایش کنیم؟

منبع: Androidauthority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1403 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1722

به "راهنمای جامع مسائل اپل واچ و راهکار آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای جامع مسائل اپل واچ و راهکار آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید