72 تن زعفران خرید حمایتی شد

به گزارش بیست آمار، مدیرعامل سازمان تعاون روستایی گفت:زعفران خریداری شده توسط کارگروه خرید زعفران با حدود 72 تن، بالاترین مداخله هدفمند در بازار زعفران طی 50 سال اخیر بوده است.

72 تن زعفران خرید حمایتی شد

به گزارش گروه اقتصادی بیست آمار، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تعاون روستایی، حسین شیرزاد، رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گردهمایی ناظرین طرح خرید حمایتی زعفران سال 1398 آخرین گزارش استخراج شده از سامانه آماری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران را تشریح نمود.

شیرزاد گفت:: سامانه آماری موسوم به ساتراب زعفران حمایتی سال 98 حاوی نشانگر های خاصی است که در تحلیل نهایی بسیار اثر گذار خواهد بود بویژهدر خصوص تناژ خریداری شده زعفران حمایتی باید بیان کرد که استان خراسان رضوی با 68844 کیلوگرم بیشترین میزان خرید، استان خراسان جنوبی با خریدی معادل 2512 کیلوگرم رتبه دوم و استان خراسان شاقتصادی با 761 کیلوگرم کمترین میزان خرید را داشته است. در مجموع کل زعفران خریداری شده توسط کارگروه خرید زعفران بالاترین مداخله هدفمند در بازار زعفران طی 50 سال اخیر بوده است.

شیرزاد گفت: از منظر ارزش ریالی خریداری شده استان خراسان رضوی 6,424,320 میلیون ریال، خراسان جنوبی 228800 میلیون ریال و خراسان شاقتصادی 73، 843 میلیون ریال می باشد که در مجموع کل ارزش ریالی زعفران خریداری شده 6,726,965 میلیون ریال می باشد.

وی گفت: از این میزان تا به امروز مبلغ 2، 403، 153 میلیون ریال معادل با 36 درصد کل ارزش خریداری شده به زعفران کاران پرداخت شده است که در حال رایزنی با بانک های عامل جهت اخذ مابفی بها خریداری شده می باشیم.

شیرزاد گفت: به خاطر داشته باشیم که سازمان تعاون روستایی به عنوان مجری نظارت عالی بر طرح خرید، مباشرت، انبارش و تدوین آیین نامه ها و دستورالعمل ها و امنیت خرید بوده که این مهم را به نحو احسن انجام داده است.

وی تاکید نمود:مسئول تامین اقتصادی طرح خرید حمایتی زعفران سازمان برنامه و بودجه و بانک های عامل با نظارت بانک مرکزی بوده اند و در کوشش هستیم تا منابع اقتصادی را به وسیله پیگیری و رایزنی با بانک های عامل تا پرداخت بهای کامل ثمن زعفران تحویل داده شده و پرداخت پول به زارعین زعفران کار هستیم.

مدیر عامل تعاون روستایی اضافه کرد: خاطر نشان میسازد تاریخ پیک خرید روزانه زعفران در استان خراسان رضوی روز 25 آذرماه سال 98 با 23 قبض خریداری شده وبه مقدار 108 کیلوگرم، در استان خراسان جنوبی روز 30 آبان ماه سال 98 با 5 قبض خریداری شده و مقدار 24 کیلوگرم و استان خراسان شاقتصادی روز 10 ابان ماه سال 98 با 5 قبض خریداری شده و مقدار 24 کیلوگرم است. طرفه اینکه تعداد کل قبض باسکول خریداری شده در استان خراسان رضوی 20,697 قبض باسکول، در استان خراسان جنوبی قبض باسکول 699 و استان خراسان شاقتصادی 259 قبض باسکول و در مجموع تعداد 21,655 قبض باسکول در سامانه ساتراپ ثبت شده است.

وی اضافه کرد:تعداد مراکز خرید دایر شده جهت خرید زعفران در استان خراسان رضوی 18 مرکز، در استان خراسان جنوبی 3 و در خراسان شاقتصادی 1 و در مجموع تعداد 22 مرکز خرید در امر خرید مشارکت داشته اند؛ که این تفاوت بار ها از سوی ناظرین سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران مورد انتقاد نهاده شده است و تصمیم کارگروه های های استانی در امر خرید و انتخاب مباشر در این پارامتر تاثیر گذار بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت:: در نهایت مطابق با دستورالعمل ابلاغی وزیر وقت، سامانه ساتراپ در خاتمه روز 30 آبان سال 98 جهت جمع بندی نهایی صورت شرایط خرید از دسترس خارج گشت.

وی گفت: با دستور سرپرست محترم وزارت جهاد کشاورزی مجددا سامانه ازتاریخ 14 بهمن ماه سال 98 تا تاریخ 19 بهمن ماه سال 98 جهت ثبت مابقی قبوض باسکول خریداری شده از زعفران کاران در دسترس مراکز خرید نهاده شد.

شیرزاد گفت: شایان ذکر است جهت شفاف سازی و آنالیز آنلاین مدارک و مستندات خرید زعفران سروری مجزا تحت عنوان آرشیو سرور توسط واحد فناوری اطلاعات سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران راه اندازی گشت و کلیه مدارک و مستندات مورد احتیاج نهاد های نظارتی پس از اسکن در سرور مذکور ثبث و نگهداری میشود.

وی اضافه کرد: وب سرویس های کد ملی و شماره حساب به سامانه ساتراپ توسط واحد فناوی اطلاعات کد ملی کلیه کشاورزان صحت سنجی شده و سپس جهت اطمینان از شماره حساب اعلامی کشاورز توسط وب سرویس کنترل حساب بانک کشاورزی تایید میشود.

شیرزاد در خاتمه اضافه کرد که طرح خرید حمایتی زعفران سال 1398 با ابلاغیه وزیر وقت جهاد کشاورزی به صورت کاملاً غیر متمرکز در 3 استان زعفران خیز کشور با ریاست رییس جهاد کشاورزی استان و دبیری رییس تعاون روستایی استان و با اختیارات کامل کارگروه های استانی خرید حمایتی زعفران سال 1398 در حوزه انبار های استاندارد خرید، سازو کار خرید، نحوه انتخاب مباشر، انتخاب مباشر خرید و شیوه انبارش، نحوه نگهداری و امنیت آن انجام شده است که یک نقطه عطف محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 245

به "72 تن زعفران خرید حمایتی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "72 تن زعفران خرید حمایتی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید