کریمی: از تاج و اسدی بپرسید چرا برخی بدون مدرک، مربی تیم ملی شده اند، تیم ملی همه چیز دارد اما آقایان باز هم شاکی هستند

به گزارش بیست آمار، بازیکن پیشین تیم ملی گفت: فدراسیون فوتبال به بازیکنان پاداش می دهد، لباس خوب می دهد، مسافرت و اردوی خوب و بازی تدارکاتی و همه چیز را در اختیار بازیکنان قرار داده، اما باز هم می بینیم آقایان شاکی هستند.

کریمی: از تاج و اسدی بپرسید چرا برخی بدون مدرک، مربی تیم ملی شده اند، تیم ملی همه چیز دارد اما آقایان باز هم شاکی هستند

علی کریمی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران، در مورد حضورش در دوره مربی گری C، شرایط تیم ملی، لیگ برتر، باشگاه پرسپولیس، گلزنی سردار آزمون و... به مصاحبه پرداخت که ماحصل آن را می خوانید:

خبرنگاران: اتفاق خوبی است که کار مربی گری را شروع کرده اید، با این انگیزه تا چه مقطعی ادامه می دهید؟

فعلاً کار را شروع کرده ام، اما باید ببینیم تا کجا می توانم پیش بروم. انگیزه به کنار، دوست دارم اطلاعاتم را بالا ببرم. قضیه مربی گری نیاز دارد تا فاکتورهای مختلفی را که وجود دارد در ذهن مان تقویت کنیم. اگر کسی قرار است کار را یاد بگیرد، باید ریزه کاری ها را نیز بیاموزد. من هم در این دوره از کلاس ها شرکت کردم تا اطلاعاتم در مورد مربی گری را بالا ببرم. حضورم مقطعی نیست و تا وقتی از کلاس اخراجم نکنند، هستم.

خبرنگاران: شما الآن وارد این کلاس شده ای اما برخی بدون داشتن مدرک مربی گری، روی نیمکت تیم ملی می نشینند. نظرتان در این مورد چیست؟

چنین سؤالی را باید از مسئولان فدراسیون به خصوص آقای علیرضا اسدی که دبیرکل فدراسیون است و به محل تشکیل کلاس ما هم آمده است، بپرسید. همچنین باید بپرسید چه کسانی هستند که مدرک مربی گری ندارند و دستیار سرمربی تیم ملی یا مربی لیگ برتر شده اند. این سؤالی است که باید متولیان برگزاری مسابقات که مسئولان سازمان لیگ و فدراسیون هستند، پاسخ بدهند. اگر شجاعت دارید، باید از رئیس فدراسیون و دبیرکل در این مورد بپرسید نه من که بازیکن بودم و امروز کنار کشیده ام.

خبرنگاران: کیفیت کار تا به حال برای شما چطور بوده و آیا می شود به شرایط این فوتبال امیدوار بود؟

باید شرایط را دید. باید ببینم این فوتبال هایی که از تلویزیون پخش می شود چه چیزی به ما می دهد. ما باید به یک هدفی برسیم و چیزهایی را به دست بیاوریم. باید از فوتبال روز اروپا یاد بگیریم نه اینکه فقط دنبال آن باشیم که یک بازی 90 دقیقه ای را از جام دنیای یا جام ملت های اروپا ببینیم. باید آدم ها را بفرستیم خارج از این مرزها تا فوتبال روز دنیا را یاد بگیرند. کسانی که در اروپا شاغل فوتبال هستند، مثل ما آدم هستند و دست و پا دارند، هیچ کدام شان هم از کره مریخ نیامده اند.

خبرنگاران: آیا فضایی هم برای کار وجود دارد؟

در این سال ها، کمی بیشتر به مربیان جوان بها داده شده است، مثل منصوریان و فکری که البته نمی دانم فکری هنوز هم مربی گری می کند یا نه. شرایط خیلی خوب نیست به خصوص در لیگ های پایین تر که باید متولیان و مسئولان به این قضیه رسیدگی کنند. امیدوارم شرایطی پیش بیاید که برای مربیان جوان هم جا باز شود، البته این موضوع را به خاطر خودم نمی گویم، چون برای من کار وجود داشت و اگر می خواستم با هر شرایطی کار کنم، در جایی که بودم، می ماندم. باید خیلی مسائل تغییر پیدا کند و فکر بهتری برای آینده کنیم.

خبرنگاران: دوباره یک سری حاشیه ها در مورد فوتبال به وجود آمده که بیشتر آن، در داخل فدراسیون و تیم ملی است. چه نظری در مورد این حواشی دارید؟

قبل از هر چیز متأسفانه رسمی شده که برخی می گویند تا من حرف می زنم، حاشیه درست می شود، اما کسی این را نمی گوید که به هرحال من فوتبالی هستم و باید در مورد رشته تخصصی ام صحبت کنم. من نباید در مورد بسکتبال یا هندبال نظر بدهم، اما متأسفانه شرایط طوری است که تا حرفی می زنم، می شود حاشیه. بخشی از این حاشیه ها هم به خاطر برخی خبرنگاران است. بالاخره در هر حرفه ای آدم خوب و بد وجود دارند. من یک حرفی می زنم، اما یک تیتر دیگری از صحبت هایم بیرون می آید که باید در این مورد فکری شود. الآن در مورد تیمی که یک ماه دیگر بازی دارد، صحبت کنم، می گویند برای آن تیم حاشیه درست کرده ام. مگر می شود با یک جمله من یا یک کلمه حرف من، یا جواب سؤالی که داده ام، برای یک تیم حاشیه ساخته شود؟ متأسفانه فرهنگ بدی درست شده و امیدوارم هرچه زودتر برطرف شود. من فقط گفتم وقتی همه شرایط خوب است، چرا این همه بحث به وجود می آید؟ تا به حال در 15 سال گذشته چه زمانی این همه امکانات در تیم ملی داشتیم؟ پیراهن مارک آدیداس، پرواز چارتر، استفاده از زمین چمن اصلی ورزشگاه آزادی، همه اینها فاکتوری برای موفقیت است. باید این موضوع در ابتدا تعیین شود که ما بعد از انقلاب و تا جایی که من یادم می آید، چه زمانی چنین امکاناتی داشتیم که بابتش این همه بحث می شود. من که قبل از انقلاب نبودم، اما از بازیکنان باتجربه و قدیمی شنیده ام که هیچ وقت چنین امکاناتی نبوده است.

خبرنگاران: پس ایراد کار کجاست؟

این همه بحث باید در یک نشست خبری مطرح شود. مسئولان فدراسیون باید بنشینند صحبت کنند و به صورت شفاف به مردم بگویند چرا این قدر حرف و حدیث وجود دارد. الآن آقایان از چه چیزی ایراد می گیرند؟ ایراد کار وقتی امکانات لازم وجود دارد، کجاست؟ فدراسیون پاداش می دهد، لباس خوب می دهد، مسافرت و اردوی خوب و بازی تدارکاتی و همه چیز را دارد، ولی باز هم می بینیم آقایان شاکی هستند. البته پاداش ها نوش جان بازیکنان باشد، ولی نمی دانم این همه گلایه و حرف و حدیث بابت چیست؟ ان شاءالله رئیس فدراسیون صحبت کند. اصلاً خبرنگاران باید از رئیس فدراسیون این مسائل را بپرسند تا شفاف سازی شود و ایشان بگوید این همه حرف و اعتراض، به خاطر چیست. این که نمی شود یک نفر حرف بزند، آن یکی جواب بدهد، این یکی بیانیه بدهد. سرمربی تیم ملی با این همه امکانات، دیگر چه چیزی می خواهد که باز هم اعتراض می کند؟ باید آقایان به یک برنامه زنده تلویزیونی بفرایند و تکلیف را روشن کنند. مربی تیم ملی باید بگوید دیگر چه چیزی می خواهد که در اختیارش قرار داده شود. حالا یا فدراسیون می تواند آن را مهیا کند و یا نمی تواند، این همان موضوعی است که باید تعیین شود، بیایند ما را روشن کنند، به عنوان مثال شنیدم که آخرین اختلاف با آقای عابدینی بوده است و البته نمی دانم بعد از آن چه شد.

خبرنگاران: گویا مسائل تا حدودی حل شده است.

خوب، خدا را شکر که حل شده است. باید تا بازی بعدی منتظر بمانیم! البته من همه چیز را می دانم، چون چهار ماه در تیم ملی بودم و البته هیچ کدام از امکاناتی را که امروز در اردو وجود دارد آن زمان نداشتیم. من نمی توانم به خاطر خیلی از مسائل صحبت کنم. خبرنگاران در یک برنامه باید پیگیری و اطلاع رسانی کنند تا مردم بدانند چه اتفاقاتی در حال رقم خوردن است و در فدراسیون چه می شود. نباید بگذاریم مردم که این همه مشکل دارند، از فوتبال هم بنالند. زندگی مردم پر از گرفتاری است و ما باید کاری کنیم که خیال شان از این فوتبال را حت باشد و بگویند فوتبال دیگر مسئله ای برای شان درست نکرده است. چند سال قبل، بالاترین پاداش به بازیکنان تیم ملی 100 دلار بود اما امروز بابت یک بازی محبت آمیز کلی پاداش می دهند. الآن صحبت کنم، می گویند حاشیه سازی کرده است. خدا را شکر که تیم ملی فعلاً در صدر جدول است و فکر نمی کنم حرف های من هم تأثیری بر صدرنشینی ما داشته باشد.

خبرنگاران: شما فکر می کنید ما به جام دنیای صعود می کنیم؟

من معتقدم ما به جام دنیای صعود کرده ایم. اصلاً در گروهی هستیم که مثل آب خوردن صعودمان به جام دنیای شکل گرفت و امروز باید به فکر برنامه ریزی برای حضور در مراحل مختلف جام دنیای باشیم، نهاینکه هنوز به صعود فکر کنیم. ما از گروه صعود کرده ایم و از امروز باید برنامه های مان برای انجام بازی های تدارکاتی قبل از جام دنیای و اردوی های مؤثر را پیگیری کنیم. خیلی ها این مصاحبه را ببینند، حرف هایی خواهند زد و حتماً می گویند کریمی دوباره تیم ملی را به حاشیه برد، اما الآن تیم ملی باید به فکر آماده سازی قبل از حضور در مرحله نهایی جام دنیای باشد، نه اینکه استرس صعود را داشته باشد.

خبرنگاران: گویا با وجود این همه هزینه فدراسیون 15میلیارد تومان بودجه هم درخواست کرده است...

فدراسیون درخواست کرده است، اما باید ببینیم دولت دارد که چنین رقمی را در اختیار فدراسیون قرار دهد یا خیر. اصلاً باید از رئیس فدراسیون بپرسید این همه بودجه لازم است؟، البته قبلاً هم از این درخواست ها زیاد شده بود!

خبرنگاران: سردار آزمون هم گل بسیار مهمی در لیگ قهرمانان اروپا وارد دروازه اتلتیکو مادرید کرد. نظرتان در مورد این گل چیست؟

گل او را دیدم، اما متأسفانه روستوف بازی را باخت. با وجود این، همین که یک ایرانی در لیگ قهرمانان اروپا بازی می کند، برای ما افتخار است. سردار آزمون بیشتر از اینها جا دارد تا پیشرفت کند و حضورش در فوتبال اروپا برای همه ما افتخار است. اینکه یک ایرانی در لیگ قهرمانان اروپا بازی کرده و گل می زند حتماً غرورآفرین است.

خبرنگاران: سردار می تواند بازیکن بزرگی مثل شما شود؟

مثل من که نه، بهتر از من می شود. این جاده باز است و همه می توانند حتی به رئال مادرید بفرایند. سردار آزمون جوان است و نباید فکر کند که با گلزنی در لیگ قهرمانان یا موفقیت در تیم ملی همه چیز تمام شده است. او باید به جایگاهی برود که خودش دوست دارد. بالاخره هر بازیکنی برای خودش یک سری اهداف را دنبال می کند و ان شاءالله به هدفش برسد. من فکر می کنم سردار هر کجا هم برسد، باعث خوشحالی مردم می شود.

خبرنگاران: حضور شما در این کلاس ها می تواند تضمینی برای حضورتان روی نیمکت تیم ها باشد؟

سیستم من این طور است که می گویم هر کسی باید به چیزی که حقش است، برسد. در وهله اول، دوست داشتم رفقای قدیمی را ببینم و بعد کلاس ها را بگذرانم که به همین خاطر به کلاس مربی گری آمده ام، ولی با این مدارک نمی شود مربی گری کرد. امیدوارم هر چیزی به موقعش برای ما اتفاق بیفتد.

خبرنگاران: اوضاع و احوال پرسپولیس را چطور ارزیابی می کنید؟

در مورد صدرنشین لیگ برتر که صحبت خاصی ندارم، فقط اینکه باشگاه باید تیم را تقویت کند و یک سری دیگر یارگیری داشته باشد. برانکو بهتر از هر کس دیگری صلاح تیمش را می داند. نظر شخصی من این است که پرسپولیس رفته رفته که به انتهای فصل نزدیک شود، دچار فشردگی مسابقات می شود و در آن شرایط، نیاز به بازیکنان بیشتری در لیست خود دارد، به همین خاطر نیاز به یارگیری و تقویت نیمکت تیم است. نظر من این بود که باید ساسان انصاری را حفظ می کردند چون بازیکنی است که می توانست کمک های زیادی به پرسپولیس کند، اما در نهایت من و امثال من صحبت هایی را که به ذهن مان می آید، می گوییم، در نهایت سرمربی است که تیمش را می شناسد و باید در مورد همه چیز اظهارنظر و تصمیم گیری کند.

خبرنگاران: قبول دارید بازیکنان خارجی که به پرسپولیس آمده اند از کیفیت بالایی برخوردار نیستند؟

گاهی اوقات در استقلال و پرسپولیس بازیکنانی وارد می شوند که شرایط خوبی ندارند. خیلی کم بازیکنان خوب هم به این دو باشگاه آمده اند مثل ساموئل و جان واریو برای استقلال یا ابراهیم توره برای پرسپولیس که تأثیرگذار بودند. از این اتفاقات خوب خیلی کم رخ داده است. باشگاه ها باید بازیکنی بگیرند که به تیم کمک کند. نیم فصل شرایط خوبی است که از این فاصله زمانی استفاده کنند و چند یار دیگر به تیم اضافه کنند.

خبرنگاران: به نظرتان امکان دارد روزی یک تیم ایرانی قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شود؟

این موفقیت، نشد ندارد، اما خیلی سخت است. باید دید شرایط چطور است. باشگاه های کشورهای عربی می فرایند و بهترین بازیکنان را با هر قیمتی که دل شان خواست، جذب می کنند و این موضوع کار ما را خیلی سخت می کند. ما برای رسیدن به جایگاهی که می خواهیم باید خیلی بیشتر تلاش کنیم. از سوی دیگر، ساپورت باشگاه به لحاظ امکانات و پول هم مهم است.

خبرنگاران: انتخاب وزیر جدید ورزش را چطور ارزیابی می کنید؟

من در این مورد مصاحبه کردم و برای سلطانی فر آرزوی موفقیت دارم. خیلی ها فکر می کنند چون نام این وزارتخانه، ورزش است، پس وزارت خانه مهمی نیست اما به نظر من وزارت ورزش جزو سه وزارتخانه اول از لحاظ اهمیت قرار گرفته است زیرا وزارت ورزش و جوانان است، جوانانی که می خواهند استارت زندگی آینده شان را بزنند. باید با وجود وزیر جدید، اتفاقاتی بیفتد که شرایط جدیدی ساخته شود و جوانان کشورمان بتواند راه شان را خودشان انتخاب کنند. آنها باید آن قدر انتخاب های مختلفی داشته باشند که بتوانند به دنبال چیزی که دوست دارند، بفرایند. متأسفانه بحث مواد مخدر هم در کشور ما زیاد شده و ورزش یکی از آپشن های مبارزه با اعتیاد است. وزارت ورزش باید طوری عمل کند که مردم به دنبال ورزش، تحصیل و ورزش قهرمانی بفرایند. امیدوارم پس از تغییر وزیر، تغییرات بیشتری ببینیم، وزیری که انتخاب شده، کارهای بزرگی برای جوانان انجام بدهد و بتواند به ساختن آینده این کشور کمک کند. در نهایت تلاش ها باید به ساخته شدن مملکت مان منجر شود.

خبرنگاران: حالا که از فوتبال خداحافظی کرده اید، دل تان برای چه چیزی تنگ می شود؟

برای فوتبال بازی کردن دلتنگ شده ام. در این مدت فقط در بازی های محبت آمیز حاضر شدم. دلتنگ هستم اما نه آن طور که بخواهم هر روز به آن فکر کنم چون شرایط موجود در فوتبال ایران، انگیزه ای به من نمی دهد که بروم و بازی کنم. امیدوارم شرایط تغییر کند و ما هم برویم و در چند بازی محبت آمیز، جایی که لازم است بازی کنیم.

گفت وگو از حمیدرضا اسکندری

منبع: تسنیم
انتشار: 16 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 189

به "کریمی: از تاج و اسدی بپرسید چرا برخی بدون مدرک، مربی تیم ملی شده اند، تیم ملی همه چیز دارد اما آقایان باز هم شاکی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کریمی: از تاج و اسدی بپرسید چرا برخی بدون مدرک، مربی تیم ملی شده اند، تیم ملی همه چیز دارد اما آقایان باز هم شاکی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید