نکات مهم در انتخاب آباژور رومیزی

به گزارش بیست آمار، آباژور رومیزی یا نور تاب رومیزی نوعی پوشش برای چراغ یا لامپ است که نور را به پایین یا بالا راهنمایی می نماید. این وسیله می تواند نمای منزل شما را به روز و مدرن کند. قرار دادن آباژور رومیزی در کنار سرویس مبلمان، علاوه بر زیباتر نشان دادن مبلمان، باعث روشنایی محیط خانه هم خواهد شد.

نکات مهم در انتخاب آباژور رومیزی

تحقیقات نشان داده است که نور و روشنایی غیرمتمرکز، مانند نور آباژور در زیباتر نشان دادن محیط اطراف و بعلاوه آرامش بخشی روانی بر روی افراد، بخصوص در هنگام شب یاری زیادی خواهد نمود و بعلاوه اگر از آباژور به اسم چراغ مطالعه استفاده گردد، می تواند در حفظ تمرکز و یادگیری بهتر، تأثیر مثبتی داشته باشد.

از دیگر کاربردهای آباژور در منزل، کاهش مصرف انرژی و برق خواهد بود. به خصوص در شب که نیازی به روشن کردن لامپ های عظیم وجود ندارد، یک آباژور کوچک می تواند نور کافی برای شما ایجاد کند و در نتیجه شما را از روشن کردن لامپ های پرنور و عظیم بی نیاز کند.

معمولا آباژورها به دو دسته کلی رومیزی و ایستاده طبقه بندی می شوند که از نظر کارایی کمی باهم متفاوت هستند. آباژور های رومیزی به علت مقدار کوچکی که دارند، فقط بر روی میز قرار می گیرد و نمی توان آن ها را به صورت ایستاده و بدون میز استفاده کرد. از آباژور رومیزی معمولا برای اتاق پذیرایی، قرارگیری در کنار تخت خواب و یا بر روی میز مطالعه استفاده می گردد.

هر آباژوری شامل یکسری قطعات اصلی و فرعی می باشد که این اجزا در آباژور رومیزی هم شامل لامپ، بدنه، سیم، کلاهک و غیره می گردد که جزو قسمت های اصلی آباژور است.

اما اجزایی مانند هارپ، سرپیچ لامپ، قفل هارپ، گردن بدنه، لبه گلدانی، لوله نای شکل و غیره جزو قسمت های فرعی آباژور هستند. جهت آشنایی هر چه بیشتر با این نوع آباژور در ما همراه ما باشید.

عوامل موثر در کیفیت تابش نور در آباژور رومیزی

مواقعی بوده است که بعد از مدت ها گشت و گذار در مراکز خرید، آباژور مورد علاقه خود را خریداری نموده اید، اما وقتی سوئیچ آن را می چرخانید، از نور تابش شده به وسیله آباژور ناامید می شوید، زیرا سایه آن برای شما کسل نماینده به نظر می رسد و بعلاوه در کنار دکوراسیون منزلتان ظاهری قدیمی دارد.

در مواردی از این قبیل، هنگام خرید آباژور که متناسب با سبک شخصی شما است، ضروری است تا اصولی را که به شما در خرید راحت تر و انتخاب درست تر یاری می نماید، در نظر داشته باشید. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می کنیم:

شکل آباژور رومیزی

در انتخاب کلاهک برای لامپ در آباژور رومیزی، بهتر است چند نکته اساسی را بخاطر بسپارید. شکل لامپ (مربع، گرد یا یک شکل که چندین شکل را در بر می گیرد) باید با شکل کلاهک آباژور رومیزی مطابقت داشته باشد. به اسم مثال، اگر یک لامپ مستقیم است، کلاهکی را انتخاب کنید که لبه های مستقیم را در خود دارد. لامپ های انحنادار، شیدهای انحنادار پیدا می نمایند.

اشکال بی شماری برای انتخاب وجود دارد: ناقوس مانند، طبل مانند، مربعی شکل، هشت ضلعی، بشکه مانند، سلطنتی (در قسمت بالا باریک، در پایین پهن) و موارد دیگر. کلاهک هایی که به شکل ناقوس هستند، به طور کلی با یک دکوراسیون سنتی متناسب هستند.

در حالی که آباژورهای رومیزی که به شکل طبل هستند، باعث مدرن دیده شدن فضای داخلی منزل شما می شوند. کلاهک آن، بین بالا و پایین نور را پخش می نماید. کلاهک های سلطنتی شکل، بیشتر از پایین روشن می شوند، در حالی که شیدهای طبل مانند مقدار مبه وسیلهی از هر دو انتهای نور را تأمین می نمایند.

جنس و رنگ کلاهک آباژور رومیزی

شیدهای سفید رنگ برای روشنایی کل اتاق برترین گزینه هستند، در حالی که شیدهای های تیره، تابش نور را محدود می نمایند. وقتی نوبت به شید پارچه ای می رسد، این واقعیت را به خاطر بسپارید که ابریشم رسمی تر از پارچه کتانی یا هر نوع پارچه دیگری است.

شما باید هدف از خرید آباژور رومیزی و مدل مورد نظر خود را در نظر بگیرید، اینکه آیا آباژور رومیزی مورد نظر شما نور محیط را به مقدار کافی فراهم می نماید یا فقط یک وسیله تزئینی است؟ آیا می توان از آن برای کار خاصی مانند مطالعه کردن استفاده کرد؟

آباژورهای رومیزی که برای اتاق کار و یا روشنایی یک محیط به کار می فرایند، به شیدهای گسترده و شفاف نیاز دارند، در حالی که برای آباژورهایی که جنبه تزئینی دارند، شفافیت آن چندان مهم نیست، بنابراین می توانند رنگی و مات باشند.

تناسب کلاهک با بدنه در آباژور رومیزی

برای جلوگیری از ظاهر نامناسب، باید کلاهکی را که متناسب با پایه آباژور رومیزی است، انتخاب کنید. یک قاعده کلی این است که یک آباژور باید 2 یا 3 اینچ کوتاه تر از چراغ آن باشد و فقط نیم اینچ از گردن چراغ اتصال باید دیده گردد.

برای حفظ شکل خود، آباژورهای رومیزی معمولا دارای یک چارچوب فلزی یا یک پوشش سخت - معمولاً پلاستیکی هستند. این ها از عبور نور از کناره های کلاهک آباژور جلوگیری می نمایند.

اگر در پی نور بیشتر هستید، کلاهکی را انتخاب کنید که پوشش آن انعطاف پذیر باشد (به طور معمول پارچه ای یا کاغذی). این نوع کلاهک ها نور بیشتری پخش می نمایند، اما برای حفظ شکل اصلی خود به تکیه گاه های عمودی روی لامپ نیاز دارند.

مواد ایمن و استاندارد برای کلاهک آباژور رومیزی

برخی از پارچه ها که برای ساخت کلاهک به کار می فرایند، ممکن است در اثر گرم شدن بسوزند، ذوب شوند یا تغییر رنگ دهند، بنابراین انتخاب موادی که بتوانند مقداری از گرما را تحمل نمایند بدون آسیب دیدگی مهم است.

مواد داخلی، مانند استایرن حساس به فشار، بخشی است که به محافظت از پارچه خارجی در برابر گرما یاری می نماید. لامپ هم به همان مقدار مهم است، زیرا اگر وات آن بیش از حد زیاد باشد و شما از لامپ رشته ای به سبک قدیمی بهره ببرید، می تواند خطر آتش سوزی را ایجاد کند.

قسمت داخلی آباژور رومیزی با پوشش بیرونی آن فرق دارد. این آستر داخلی به ایجاد یک ساختار محکم و در عین حال انعطاف پذیر برای پارچه آباژور یاری می نماید و در عین حال از آن در برابر گرمای ساطع شده از لامپ محافظت می نماید.

برترین پارچه ها برای ساخت آباژور، پارچه هایی هستند که از الیاف طبیعی مانند پنبه یا پارچه ساخته می شوند. از پارچه های مصنوعی یا برخی از انواع ابریشم نازک که می توانند در اثر حرارت یا گرما لامپ تغییر رنگ دهند، انتخاب نکنید.

موارد قابل توجه هنگام خرید آباژور رومیزی مناسب

جنس بدنه آباژور رومیزی

بدنه آباژور رومیزی یکی از بخش هایی است که در معرض دید واقع شده است و در دکوراسیون منزل شما تاثیر به سزایی دارد. اگر قصد دارید یک آباژور را در مکان ثابتی قرار دهید، آباژورهای رومیزی که از پایه های چوبی سه تایی تشکیل شده اند، گزینه مناسبی هستند. این آباژورها به علت اینکه به سختی جابه جا می شوند و تنظیم آن ها کمی سخت است، بهتر است در مکان ثابتی قرار گیرند.

آباژورهای رومیزی با بدنه چوبی، از انواع رایج آباژور هستند. چون به راحتی با مبل های چوبی و یا دیگر وسایل خانه ست می شوند. اما آباژورهای رومیزی با بدنه فلزی به خصوص به رنگ نقره ای، برای دکوراسیون هایی با سبک مدرن، انتخاب مناسبی هستند.

آباژورهای رومیزی که بدنه آن ها از جنس فلز است، به علت استحکام زیاد، دیگر لازم نیست نگرانی از بابت جا به جایی های مکرر و یا خراب شدن مداوم آن ها داشته باشید. آباژورهای رومیزی با بدنه فلزی و رنگ طلایی معمولا برای فضاهایی که به سبک کلاسیک هستند، توصیه می گردد.

در هنگام خرید آباژورهای رومیزی، به هماهنگی میان رنگ بدنه و رنگ چیدمان منزل شما که رنگ غالب محسوب می گردد، از اهمیت بسیاری برخودار است. زیرا این مدل آباژور روی یک سطح بالاتر قرار می گیرد به طوری که تمامی اجزای آن در معرض دید قرار دارند.

رنگ شید (کلاهک) آباژور رومیزی

برای آن که بتوانید رنگ مناسب را برای کلاهک آباژور رومیزی انتخاب کنید، کافی است ابتدا هدف خود را از خرید آباژور رومیزی تعیین کنید که آیا تنها هدف شما از خرید آباژور تامین نور محیط است و یا صرفا برای زیبایی و به اسم یک وسیله دکوری اقدام به خرید آن نموده اید؟

باید به این نکته توجه داشته باشید که آباژور رومیزی با شید تیره، نور کمی را از خود عبور می دهند، در نتیجه تأثیر زیادی بر روی نورپردازی محیطی ندارند. بنابراین اگر قصد خرید محصولی را دارید که انتظار ایجاد نور بیشتری را برای محیط دارید، بهتر است آباژور رومیزی را با شیدهای رنگ روشن انتخاب کنید، زیرا نور بیشتری از شیدهای روشن عبور می نماید و در نتیجه محیط شما را روشن تر خواهند کرد.

نوع دیگری از آباژور رومیزی وجود دارد که هیچگونه کلاهکی به شکل مرسوم آباژور ندارند. در این نوع آباژورهای رومیزی، نور مربوط به لامپ از درون قطعه هایی مثل سنگ نمک یا محصولات مشابه خارج می شوند که این نوع محصولات بیشتر جنبه زیبایی دارند و نباید از آن ها انتظار بیشتری داشته باشید.

نکته مهمی که در انتخاب کلاهک آباژور باید در نظر بگیرید، این است که سایز آن باید متناسب با مقدار فضای شما باشد. معمولا کلاهک های عظیم، برای فضاهایی با ابعاد عظیم تر مناسب هستند، از طرف دیگر استفاده ازچنین آباژورهایی در یک فضای کوچک، می تواند دست و پاگیر و اذیت نماینده باشد.

اگر آباژور رومیزی که انتخاب می کنید، دارای کلاهک کوچک باشد، به علت قرارگیری در نزدیکی لامپ، باعث می گردد تا در اثر گرما دچار سوختگی یا تغییر رنگ گردد. بنابراین در انتخاب کلاهک آباژور نه تنها رنگ آن بلکه به سایز کلاهک هم باید توجه ویژه ای داشته باشید.

اگر می خواهید از آباژور رومیزی برای اتاق خواب خود بهره ببرید، بهتر است رنگ کلاهک آن بیش از حد استاندارد روشن نباشد، زیرا در هنگام روشن کردن و پخش نور زیاد آن، باعث ایجاد اختلال در خواب شما خواهد شد.

نحوه تمیز کردن آباژور رومیزی

برای تمیز کردن آباژور رومیزی، از اسفنج مرطوب یا پارچه نمدار استفاده نکنید، کافی است هر روز سطح داخلی و بیرونی آباژور را به وسیله یک پارچه نرم پاک کنید. اگر آباژور رومیزی شما از جنس پلاستیک است، برای تمیز کردن آن می توانید از آب ولرم و صابون بهره ببرید.

به این صورت که یک پارچه سفید را در این محلول آب و صابون خیس کنید، آب اضافی آن را بگیرید و به آرامی بر روی آباژور بکشید، سپس با یک پارچه خیس دیگر آن را تمیز و بلافاصله خشک کنید. برای تمیزکردن آباژورهای رومیزی که از جنس مخمل هستند، با استفاده از یک برس معمولی یا جاروبرقی می توانید آن را تمیز کنید.

در تمامی این موارد گفته شده، ضروری است که شما ابتدا کلاهک آباژور را از آن خارج کنید و بعد به تمیز کردن آن بپردازید، در غیر این صورت، آب به داخل آباژور نفوذ می نماید و باعث بروز خساراتی می گردد. در صورتی که کلاهک آباژور رومیزی شما قابل جدا شدن نیست، باید با احتیاط بیشتری آن را تمیز کنید.

برخی از انواع مدل ها و برندهای معروف آباژور رومیزی

آباژور رومیزی مدل مولن روژ ژیگو از آصفیان

 • برند: لوستر و آباژور آصفیان
 • گارانتی : 10 سال آصفیان
 • جنس : فلز آبکاری شده و شیشه تراش داده شده
 • جنس کلاهک : حریر
 • امکان شستشوی روکش : دارد
 • نوع سرپیچ : ABS استاندارد
 • نقاط قوت :مجهز به دکمه روشن و خاموش بر روی سیم
 • طول سیم : 140 سانتی متر
 • ارتفاع : 38 سانتی متر
 • منبع تغذیه : 220 ولت AC (شهری)

آباژور رومیزی شیشه ای برسام مدل برشی

 • برند: گلدان و آباژور برسام
 • گارانتی: اصالت و سلامت فیزیکی
 • رنگ: فیروزه ای، بنفش، قرمز، سبز، عسلی، کاربنی، دودی، بی رنگ، لاجوردی
 • جنس بدنه: شیشه
 • قطر: 30 سانتی متر
 • جنس کلاهک: پارچه
 • ارتفاع: 40 سانتی متر
 • نوع سرپیچ: E27
 • منبع تغذیه: 220 ولت AC (شهری)

آباژور رومیزی شیشه ای آریا مدل G316

 • برند: گلدن گیفت
 • گارانتی: گلدن گیفت (5 سال کیفیت رنگ)
 • رنگ : آنتیک
 • جنس پایه: فلز آبکاری شده
 • جنس بدنه: بلور
 • جنس کلاهک: پارچه
 • ارتفاع: 53 سانتی متر
 • نوع سرپیچ: E27
 • امکان شستشوی روکش: دارد
 • نقاط قوت: استفاده از تزئینات برجسته برنجی روی قسمت بلوری

آباژور رومیزی مدل فلوریا MRK8 از آصفیان

 • برند: لوستر و آباژور آصفیان
 • گارانتی: 10 سال آصفیان
 • جنس: فلز آبکاری شده با رنگ ثابت
 • امکان شستشوی روکش: دارد
 • جنس کلاهک: حریر
 • نوع سرپیچ: ABS استاندارد
 • ارتفاع کلاهک: 42 سانتی متر
 • طول سیم: 140 سانتی متر
 • منبع تغذیه: 220 ولت AC (شهری)
 • نقاط قوت: مجهز به کلید روشن و خاموش بر روی سیم

آباژور رومیزی شیشه ای آرامیس مدل G119

 • برند: گلدن گیفت
 • گارانتی: گلدن گیفت (5 سال کیفیت رنگ)
 • رنگ: آنتیک
 • جنس پایه: فلز آبکاری شده
 • جنس بدنه: بلور
 • جنس کلاهک: پارچه
 • ارتفاع: 69 سانتی متر
 • نوع سرپیچ: E27
 • امکان شستشوی روکش: دارد
 • نقاط قوت: استفاده از تزئینات برجسته برنجی روی قسمت بلوری

کلام پایانی

برای آن که یک آباژور رومیزی جلوه زیبایی به دکوراسیون شما ایجاد کند، ضروری است تا مدلی را انتخاب کنید که متناسب با سبک دکوراسیون منزل شما است.

اگر سبک دکوراسیون شما مدرن است، از آباژور رومیزی با طراحی مدرن بهره ببرید یا اگر دکوراسیون شما به سبک کلاسیک یا سنتی است، آباژور رومیزی با سبک کلاسیک و سنتی انتخاب کنید.

البته تنها ظاهر یک آباژور رومیزی مهم نیست، شما باید موارد دیگری از جمله جنس، رنگ و شکل آن را هم در نظر بگیرید تا همه چیز طبق استانداردها و هماهنگ با دکوراسیون منزل شما باشد، تا علاوه بر کیفیت روشنایی مناسب محیط، به لحاظ ظاهری هم حس خوبی را به فضای اطراف منتقل کند.

سوالات متداول

عوامل موثر در کیفیت تابش نور در آباژور رومیزی کدام اند؟

شکل آباژور رومیزی، تناسب کلاهک با بدنه در آباژور رومیزی، تناسب کلاهک با بدنه در آباژور رومیزی

چرا مقدار وات لامپ آباژور رومیزی مهم است؟

زیرا اگر وات آن بیش از حد زیاد باشد و شما از لامپ رشته ای به سبک قدیمی بهره ببرید، می تواند خطر آتش سوزی را ایجاد کند.

رنگ مناسب آباژور رومیزی برای ایجاد روشنایی کافی کدام است؟

رنگ های روشن مانند رنگ سفید

محکم ترین و مقاوم ترین نوع آباژور رومیزی کدام است؟

آباژور رومیزی فلزی

منبع: ساختمانچی
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1171

به "نکات مهم در انتخاب آباژور رومیزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم در انتخاب آباژور رومیزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید