مزرعه بیت کوین چینی ها برق گیلان را می بلعد!

به گزارش بیست آمار، به گزارش خبرنگاران از زمانی که موضوع نقش چینی ها در قطع برق ایران مطرح شد، تایید و تکذیب ها بالا گرفت و کار تا آنجا پیش رفت که ابوذر صالحی، مدیر کل امور بین الملل توانیر ادعا کرد که مزارع بیت کوین فقط 500 تا 550 مگاوات برق ایران را مصرف می نمایند که این عدد در مقابل مصرف روزانه حدود 40 هزار مگاوات برق بسیار ناچیز است.

مزرعه بیت کوین چینی ها برق گیلان را می بلعد!

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

این ادعا در حالی مطرح شده است که سال های گذشته وزارت نیرو بارها به رسانه ها گفته بود که استخراج بیت کوین عامل خاموشی شبکه و قطع برق است و حالا این پرسش مطرح می گردد که بالاخره مزارع بیت کوین می تواند شبکه برق کشور را مختل کند و یا نه؟

برای پاسخ به این پرسش میزان مصرف برق مزرعه بیت کوین چینی ها در رفسنجان را محاسبه می کنیم. مجید فصیحی هرندی، فرماندار رفسنجان به ایرنا گفته است که مزرعه بیت کوین چینی ها در رفسنجان بزرگترین واحد فراوریی ارز دیجیتال در ایران است و در آن 54 هزار ماینر نصب شده است.

محمدرضا شرفی، رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاکچین درباره میزان مصرف برق یک دستگاه ماینر به خبرنگاران شرح می دهد که دستگاه های ماینر قدرت تراکنش و مصرف برق متفاوت دارند و هرچه دستگاه قدیمی تر باشد برق بیشتری مصرف می نماید. با این وجود، یک دستگاه متوسط تقریبا 1.5 کیلووات ساعت برق مصرف می نماید و مصرف برق این دستگاه در 24 ساعت شبانه روز به طور میانگین 36 کیلووات است.

اگر بخواهیم مصرف روزانه برق در فارم رفسنجان را به دست آوریم این عدد را در 54 هزار ماینر این فارم ضرب می کنیم و حاصل 1944 مگاوات برق می گردد.

خوب است که بدانید میزان مصرف برق در فارم چینی ها با فراوری روزانه بسیاری از نیروگاه های برق ایران برابری دارد.

به عنوان مثال در نیروگاه سد سفیدرود گیلان روزانه حدود 2 هزار مگاوات برق فراوری می گردد که این میزان کمی بیشتر از مصرف برق خانگی شهروندان گیلانی است. با این حساب مزرعه بیت کوین چینی ها در رفسنجان، به تنهایی برق فراوری شده استان گیلان را می بلعد.

این در حالی است که مزرعه بیت کوین چینی ها به رفسنجان محدود نمی گردد و هرچند که اطلاعات دقیقی درباره فعالیت مزارع رمزارز چین در ایران وجود ندارد اما گفته می گردد که آنها فارم های دیگری برای استخراج بیت کوین در اختیار دارند که مزرعه رمز ارز ارس یکی دیگر از این مزارع است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 870

به "مزرعه بیت کوین چینی ها برق گیلان را می بلعد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزرعه بیت کوین چینی ها برق گیلان را می بلعد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید