ماجرای مداخله جگرکی در سنجش آلودگی هوا

به گزارش بیست آمار، معاون استاندار تهران به ماجرای یک جگرکی اشاره نموده که باعث اصلی نشان دادن آلودگی بیش از حد هوا در یکی از شهرستان های استان تهران شده بود.

ماجرای مداخله جگرکی در سنجش آلودگی هوا

به گزارش بیست آمار به نقل از فارس، محمد تقی زاده معاون عمرانی استاندار تهران با اشاره به تفاوت چشمگیر شاخص آلودگی هوا در شهرری با سایر نقاط شهر تهران گفت: تصمیماتی که استانداری در شرایط اضطرار آلودگی هوا می گیرد به صورت پهنه ای در سطح شهر تهران است و در خصوص صرفاً یک منطقه تصمیم گیری به عمل نمی آید.

معاون عمرانی استاندار تهران گفت: مصوبه هیئت وزیران مبنی بر اینکه تصمیم گیری در شرایط اضطرار به صورت پهنه ای باشد، ادامه داد: علت اینکه در برخی نقاط شاخص بسیار بالاست به شرایط استقرار ایستگاه سنجش و نزدیکی آن به منابع آلاینده باز می گردد، برای مثال در یک نقطه که دستگاه سنجش نصب شده است شاهد بودیم که یک کامیون یا اتوبوس هم برای مدت طولانی و به صورت روشن در کنار آن توقف نموده بودند که این دود مستقیماً به ایستگاه سنجش وارد می شد و بلافاصله شاخص را از 80 به 145 رساند.

تقی زاده بیان کرد: همچنین در یکی از روزها که آلاینده های هوا در حد 90 بود، فرماندار پاکدشت با من تماس گرفت و بیان کرد که شاخص آلودگی به طور ناگهانی به 190 رسیده و وارد شرایط بنفش شده ایم.

معاون عمرانی استاندار تهران اضافه کرد: ایستگاه های پیرامونی همه در حد 110 بودند، لذا از حوزه محیط زیست خواستیم که مسئله را آنالیز نمایند و پس از آنالیز متوجه شدند که یک جگرکی سیار در نزدیکی ایستگاه مستقر شده و دود آن هم مستقیم به ایستگاه سنجش وارد می گردد و این موضوع سبب افزایش چشمگیر شاخص در آن منطقه شده است و بعد از آن که جگرکی را از این محل دور کردیم شاهد افت شاخص آلودگی بودیم.

او با بیان اینکه یکی دیگر از عوامل بالا بودن شاخص آلودگی هوا در شهرری وجود صنایع آلاینده است، اظهار کرد: برخی از ایستگاه ها نزدیک به صنایع هستند که این موضوع هم بر میزان شاخص آلودگی هوا اثر می گذارد،به عنوان مثال ما در هیچ کجای تهران زباله سوزی نداریم، اما در شهرری این پدیده فراوان است و اغلب این فعالیت ها هم به صورت غیرمجاز و مخفیانه صورت می گیرد که سبب آلودگی هوا می گردد.

تقی زاده با اشاره به بازدید شبانه ای که از درسون آباد در اطراف شهرری داشت، گفت: هنگام بازدید متوجه شدم که از وسط منطقه ای بیابانی در آن اطراف دودی بلند می گردد و بعد از اینکه موضوع را پیگیری کردم، گفتند مربوط به کارگاه های فراوری زغال است و جالب اینجا بود که در نزدیکی آن هم یک دامپروری وجود داشت که آن ها هم می گفتند فعالیت آن ها در هنگام شب به قدری بالا می رود که در برخی شب ها گوسفندان ما جان خود را از دست می دهند، لذا از محیط زیست خواستیم که برای شهرری اقدامات ویژه نمایند.

معاون عمرانی استاندار تهران با بیان اینکه یکی از اقدامات ویژه جلوگیری از پسماندسوزی است، گفت: همچنین از فعالیت کوره های زغال سوزی و کارگاه های غیرمجاز که اقدام به ذوب فلزات و سرب و مس می نمایند، جلوگیری خواهد شد و در خصوص صنایع بزرگ مانند پالایشگاه و کارخانه سیمان به شدت موضوع را رصد می کنیم و نظارت جدی انجام می دهیم.

او در انتها بیان کرد: در حوزه محیط زیست در خصوص شهرری خیلی جدی عمل ننموده ایم و قرار شده که به صورت جدی این کار را در شهرری دنبال کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 141

به "ماجرای مداخله جگرکی در سنجش آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای مداخله جگرکی در سنجش آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید