سامانه های صنعتی، هدف حملات سایبری بیشتر

به گزارش بیست آمار، مرکز مدیریت راهبردی افتا گفت: مهاجمان سایبری برای دسترسی به اطلاعات سامانه های صنعتی و کنترل آن ها، به حملاتی دست زده اند که هدف آن ها کنترل فرآیندهای کنترلی نرم افزاری و سخت افزاری فناوری عملیاتی سامانه های صنعتی است.

سامانه های صنعتی، هدف حملات سایبری بیشتر

به گزارش روز شنبه ایرنا از مرکز مدیریت راهبردی افتا (امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات)، بسیاری از مهاجران سایبری فقط در پی دسترسی یافتن به کنسول مدیریتی در تجهیزات فناوری عملیاتی هستند؛ کنسول هایی که برای آسان کردن مدیریت تنظیمات پیچیده این تجهیزات طراحی شده اند و در عمل مهاجم را قادر می کنند تا با دانش هرقدر اندک خود در حوزه این تجهیزات، مقادیر متغیرهای صنعتی را تغییر دهد.

این حملات سایبری در حالی رخ داد که در برهه ای، حمله به فرآیندهای کنترلی سامانه های صنعتی، به دلیل دشواری دسترسی به آن ها پیچیده بود، اما اکنون مدتی است که در معرض قراردریافت این فرایند ها و وجود آسیب پذیری در آن ها و به طور کلی گسترده تر شدن دامنه اهداف، اختلال در فناوری های اختصاصی صنعتی را تسهیل کرده است.

تعداد حملات ساده بر ضد محصولات حوزه فناوری عملیاتی روندی افزایشی دارد و هکرها با سطوح توانایی و منابع مختلف با استفاده از ابزارها و تکنیک های معمول برای دسترسی یافتن و رخنه کردن به سامانه های صنعتی، حملات خود را شدت بخشیده اند.

شبکه پنل های انرژی خورشیدی، سامانه های کنترل آب و سامانه های اتوماسیون ساختمان معروف به (BAS) نمونه هایی هستند که هدف این گونه حملات قرار گرفته اند.

زیرساخت های حیاتی در حالی در فهرست اهداف مهاجمان سایبری قرار دارند که از تکنیک هایی یکسان برای حمله به تجهیزات موسوم به اینترنت اشیاء (IoT) در مراکز آکادمیک و منازل افراد استفاده می شود.

محققان شرکت امنیتی فایرآی معتقدند از جمله دلایل افزایش حمله به سامانه های فناوری عملیاتی، ورود مهاجمانی است که با گرایش های ایدئولوژیک، خودپرستی افراطی یا مالی برای ایجاد اختلال های هرچند کوچک به جای در اختیار دریافت هسته زیرساخت، تقلا می کنند.

تجهیزات فناوری عملیاتی سامانه های صنعتی، از روش های مختلفی همچون سرویس های دسترسی از راه دور و بسترهای VNC ، طی چند سال گذشته، هدف هکرها قرار گرفته اند.

برخی مهاجمان کم تجربه نیز با وجود دانش کم درباره اهدافشان بر روی بدنام کردن اهداف خود تمرکز دارند؛ برای مثال، در یکی از حملات ادعا شده بود که یک سامانه خط آهن در آلمان هک شده است. درحالی که دستاورد هکرها محدود به یک ایستگاه کنترلی مدل سازی قطارها بود، یا در نمونه ای دیگر مهاجمان مدعی هک سامانه سوخت یکی از کشورها شده بودند؛ درصورتی که فقط سامانه تهویه یک رستوران را هک کرده بودند.

کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا می گویند: آنچه که نباید از نظر متخصصان، کارشناسان و مدیران IT مرتبط به سامانه های صنعتی، دور بماند عواقب بعضاً جبران ناپذیر و فاجعه بار حملات مخرب به تجهیزات فناوری عملیاتی (OT) است، حمله باج افزاری اخیر به Colonial Pipeline که به ایجاد بحران و کمبود سوخت در سراسر آمریکا منجر شد، نمونه ای از اثرات چنین حملاتی است.

به گفته محققان شرکت امنیتی فایرآی، برخی نهادها و سازمان های امنیتی و نظارتی آمریکا پیش تر نیز درباره حمله به بسترهای حیاتی OT هشدار داده بودند؛ این نهادها وجود دستگاه های قدیمی، اتصال به اینترنت و روش های پیشرفته حمله را عامل ظهور یک طوفان تمام عیار توصیف کرده اند.

کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا همچنین پیشنهاد کرده اند که تا حدامکان سامانه های فناوری عملیاتی از شبکه های متصل به اینترنت دور نگاه داشته شوند، شبکه مقاوم سازی و ممیزی های امنیتی شامل کشف دستگاه های غیرمجاز در دوره های زمانی مرتب انجام شود و اجزای سامانه های OT به گونه ای پیکربندی شوند که در برابر اعمال مخرب در امان باشند.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1090

به "سامانه های صنعتی، هدف حملات سایبری بیشتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه های صنعتی، هدف حملات سایبری بیشتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید