خانواده ها تسهیلگر ازدواج جوانان باشند و نه سرعت گیر آنان

به گزارش بیست آمار، یک روانشناس درباره چگونگی ترغیب جوانان به برگزاری مراسم های ساده و به دور از تجملات، توضیحاتی داد.

خانواده ها تسهیلگر ازدواج جوانان باشند و نه سرعت گیر آنان

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبر نگاران جوان ، امیرناظرى روانشناس و مشاور درباره چگونگی ترغیب جوانان به برگزاری مراسم های ساده، اظهار کرد: وجه تمایز فرهنگ ایرانی با بعضی فرهنگ های دیگر، خانواده محور بودن آن است و نه فرد محور بودن و همه متخصصین بر این مفهوم اجماع نظر دارند که راه پیشگیری از آسیب ها تشکیل خانواده مطلوب و تحکیم آن است.

این روانشناس ادامه داد: از طرفی وقتی با جوانان صحبت می کنیم در بخش زیادی از آنان علاقمندی به ازدواج مشاهده می گردد، اما از پیامد های مالی و سخت گیری های طرف مقابل هراس دارند. بویژه در این دوره به علت فشار مالی جامعه بسیار مراجعینی دارم که به این علت از ازدواج دور شدند.

وی توضیح داد: دختر و پسری که حتی سال ها به هم علاقمند بودند، به خاطر تشریفات خواستگاری و عروسی از هم دور شدند و متاسفانه این حواشی تا سال ها پس از ازدواج، زندگی و ارتباط آن ها را دچار اختلال می نماید. هر چقدر مراسم خواستگاری دختری سبک تر برگزار بگردد آن زندگی با برکت تر است و با اینکه در مضامین دینی از این دست مصادیق بسیار است، اما متاسفانه بعضی خانواده ها حتی بعضی خانواده های مذهبی در هنگام ازدواج فرزند خود، انعطاف ناپذیر و سخت گیر می شوند.

راه چاره چیست؟

ناظری گفت: قرار نیست خانواده دختر، وسایل و تجهیزات کل سال های زندگی دختر و پسر را تامین نمایند بلکه فقط کالا های ضروری و آن هم در حد کفایت. آن چیزی که مشاهده می گردد متاسفانه گاهی خانواده پسر لیست اقلام را برای تامین به خانواده دختر می دهند و یا اینکه پسر در خصوص جهیزیه نظر می دهد.

این روانشناس با اشاره به اینکه اگر می خواهیم ازدواج ترویج گردد راهی نداریم جز اینکه دختران هم در این زمینه همراهی نمایند و با توجه به شرایط جامعه در برگزاری مراسم عروسی سخت گیر نباشند، بیان نمود: چه لزومی دارد و چه منطق و عقل سلیمی میپذیرد که یک پسر و دختر در آغاز زندگی با کلی بدهی زندگی را آغاز نمایند. پسر و خانواده وی سعی نمایند با توجه به علایق دختر و در حد متعادل عروسی را برگزار نمایند. چقدر تلخ که حتی در مراسم ها هم ما دنبال این هستیم که باید از همه مراسمون بهتر باشد.

وی افزود: زوجی که دنبال رقابت در برگزاری مراسم باشد در ماراتن زندگی دیر یا زود کم می آورد و باید به زوجینی که درهمین دوران کرونا بدون دریافت مراسم به خانه بخت رفتند تبریک عرض کرد، هرچند در اینجا هم به یاد مراجعی میفتم که دختر و پسر توافق در این زمینه کردند، اما خانواده دختر بشدت مخالف و باعث اختلاف بسیار زیاد شده بودند. خانواده ها تسهیلگر ازدواج باید باشند و نه سرعت گیر آن.

ناظری توضیح داد: دختر و پسر در خصوص مهریه توافق نمایند، یک دوره ای سکه بالا و حتی به تاریخ تولد تبدیل به یک فرهنگ لوکس شده بود و خوشحالم که در حال حاضر این موضوع در اکثریت افراد حتی بین دختران مورد نکوهش قرار میگیرد. همه ما شنیدیم یا دیدیم که یک مراسم خواستگاری به خاطر مهریه بهم خورده است و جالب آنکه همین خانواده ها ادعا مینمایند ما صلاح دختر و پسر را می خواهیم.

این روانشناس با بیان اینکه یادمان باشد اگردر تک تک مراحل ازدواج، انعطاف و گذشت نباشد قطعا با چالش های مختلف روبرو میشویم، گفت: همواره به دختر و پسر ها این نکته را می گویم که ادعای عشق و دوستی خود را درمیدان عمل ثابت کنید و اتفاقا این مراسم ها خود میدان عمل بسیار چالش برانگیز است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 732

به "خانواده ها تسهیلگر ازدواج جوانان باشند و نه سرعت گیر آنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانواده ها تسهیلگر ازدواج جوانان باشند و نه سرعت گیر آنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید