تولید مواد اولیه دارو ها در کشور ظرف 3 سال آینده

به گزارش بیست آمار، رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به پیشرفت صنعت داروسازی در کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در 2 تا 3 سال آینده در زمینه تولید مواد دارویی نیاز چندانی به خارج نخواهیم داشت.

تولید مواد اولیه دارو ها در کشور ظرف 3 سال آینده

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو امروز در سومین کنگره بین المللی داروسازی نوین با اشاره به اهمیت صنعت داروسازی گفت: داروسازی شاهراه علوم است چرا که مجموعه علوم مختلف باید در کنار هم قرار گیرند تا دارویی قابل مصرف تولید شود.

وی ادامه داد: وقتی می گوییم 97 داروی مصرفی را در داخل تولید می کنیم عده ای می گویند شما مواد اولیه را از خارج وارد می کنید و این حرف نشان می دهد که چقدر با این موضوع ناآشنا هستند چرا که داروسازی علمی است که یکسری اقلام شیمیایی را با یک هنر و استفاده از مجموعه علوم در کنار هم قرار گرفته و تبدیل به شکل دارویی می شود تا بیماران زیادی با آن نجات پیدا کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تفاوت علم داروسازی ما در کشور با دیگران این است که این علم بومی بوده و با کمک دانش شما داروسازان فعالیت می کند، گفت: کمپانی های زیادی در چین و هند وجود دارند که مواد اولیه دارویی را تولید می کنند حال پرسش من این است چرا تعداد تولیدکنندگان دارو در بسکمک از کشور ها وجود ندارد که باید گفت، چون آن ها دانش تولید دارو را ندارند.

شانه ساز با اشاره به دستاورد های صنعت داروسازی در دو دهه گذشته گفت: به برکت نیرو های جوان و نخبه ما در محصولات های تک بسیار پیشرفت کرده ایم و از رادیودارو ها تا بایو نانو تکنولوژی را در کنار هم قرار می دهیم.

وی با تأکید بر اهمیت اقتصاد مقاومتی بیان داشت: معتقدم داروسازان این کشور به اقتصاد مقاومتی جامه عمل پوشانده و در این خصوص از بسکمک حرف دیگر پیشی گرفته اند.

رئیس سازمان غذا و دارو با مقایسه صنعت داروسازی ایران در قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی افزود: در قبل از انقلاب ما 4 دانشکده داروسازی داشتیم، اما اکنون 20 دانشکده داروسازی با انواع رشته های تحصیلی مرتبط در کشور وجود دارد و دانشجو تربیت می کند.

شانه ساز ابراز داشت: در دو سه سال آینده تلاش می کنیم تا در زمینه مواد اولیه نیز نیاز چندانی به خارج از کشور نداشته باشیم البته سه درصد دارویی را که وارد می کنیم بخشی از آن دارو های بسیار جدیدی هستند که در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. ضمن اینکه بسکمک از این دارو ها که وارد می کنیم به دلیل مصرف کننده بسیار پایین آن در کشور از جهت تولید صرفه اقتصادی ندارد در نتیجه آن را وارد می کنیم.

وی با اشاره به تحریم دارویی ایران و ادعای خلاف واقع آمریکا در خصوص رفع تحریم دارویی یادآور شد: ما 4 ماه پول دارو را در حساب بانک اروپایی قرار داده بودیم، اما آن ها پس از گذشت 4 ماه تازه به ما اجازه می دهند که شرکت دارویی بتواند این پول را بر دارد و به ما دارو بدهد.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: امروز در شرایط تحریم به همت داروسازان به قدری محصولات جدید در حال رونمایی داریم که امکان شرکت ما برای رونمایی از آن ها وجود ندارد و این یکی از هدیه های تحریم شدن است چرا که باعث افزایش انگیزه نخبگان و پیشرفت در حوزه دارویی شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 152

به "تولید مواد اولیه دارو ها در کشور ظرف 3 سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید مواد اولیه دارو ها در کشور ظرف 3 سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید