بهره برداری از نخستین تونل آکواریوم کشور در اصفهان

به گزارش بیست آمار، نخستین تونل آکواریوم کشور روز سه شنبه با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بوستان جنگلی ناژوان این شهر به بهره برداری رسید.

بهره برداری از نخستین تونل آکواریوم کشور در اصفهان

نخستین و بزرگترین تونل آکواریوم کشور با مشارکت سرمایه گذار خارجی در گستره ای بالغ بر سه هزار و 500 متر مربع در ارتفاع منهای شش متر زیرزمین در بوستان جنگلی ناژوان شهر اصفهان احداث شده است.

این تونل آکواریوم حجم یک هزار و 80 متر مکعب آب را در خود جای داده است و شهروندان می توانند در کنار و بالای سر خود زیباترین و کمیاب ترین گونه های دریایی را ببینند و حضور نمادین در عمق 35 متری اقیانوس را تجربه نمایند.

در این تونل که شامل 33 آکواریوم زیرمجموعه است، گونه های مختلف آبزیان، ماهیان آب های شور و شیرین، ستاره های دریایی و غیره از پنج اقیانوس جهان در معرض دید بازدیدنمایندگان قرار گرفته است.

در حاشیه مراسم بهره برداری از این طرح، مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با ابراز خرسندی از افتتاح تونل آکواریوم ناژوان اصفهان گفت:

احداث چنین مجموعه هایی در جذب بیشتر گردشگران موثر است.

استاندار اصفهان نیز با تقدیر از اقدام شهرداری برای احداث تونل آکواریوم ناژوان اصفهان گفت که شهرداری اصفهان عملکرد بسیار خوبی در زمینه احداث این مجموعه داشته است و افتتاح تونل آکواریوم ناژوان می تواند به تقویت و رونق صنعت گردشگری اصفهان یاری کند.

افتتاح نخستین تونل آکواریوم کشور در بیستمین هفته از برنامه موسوم به هر هفته با چند افتتاح شهرداری اصفهان انجام شده است.

مدیریت شهری اصفهان در راستای سیاست ارتقای سطح گردشگری این شهر اقدام به راه اندازی اولین تونل آکواریوم کشور نموده است تا گام دیگری در جهت تبدیل این شهر به قطب گردشگری جهانی برداشته باشد.

امروزه بازدید از آکواریوم های شهری یا اوشناریوم ها یک فعالیت تفریحی بسیار محبوب به شمار می رود و در نقاط مختلف جهان ساخت چنین آکواریوم هایی رو به افزایش است.

آکواریوم شهری یا اوشناریوم به مجموعه ای از آکواریوم ها، حوضچه ها و مخازن نمایشی ماهی ها و آبزیان در مقیاس بسیار بزرگ گفته می گردد.

معمولا یک آکواریوم شهری مجموعه ای از آکواریوم های بزرگ و کوچک با فُرم ها و اشکال مختلف است و با توجه به وسعت مجموعه، صدها یا هزاران گونه مختلف از آبزیان را به نمایش می گذارد.

نخستین آکواریوم های شهری در اواسط قرن نوزده در اروپا به بهره برداری رسیدند و در همان ابتدا بخشی از صنعت در حال شکوفایی توریسم شدند.

اولین آکواریوم شهری در ماه می سال 1853 در باغ وحش لندن افتتاح و پس از آن در سال 1856 یک آکواریوم به عنوان قسمتی از موزه بارنوم در نیویورک ساخته شد.

سپس در سال 1859 باغ آبی در بوستون و مجموعه های دیگری در اروپا مثل جاردین در پاریس 1860 و برلین 1869 و سپس براتین 1872 تاسیس شد.

آکواریوم شهری در واقع هم محلی برای تفریح و تفریح مردم و هم مرکزی برای مطالعات و تحقیقات علمی محسوب می گردد.

تعدادی از آکواریوم ها با برنامه های تحقیقاتی و آموزشی دانشگاه ها، ایستگاه های بیولوژیکی و موسسات دریایی در ارتباط هستند و این امر علاوه بر اینکه در توسعه علوم دریایی و زیست محیطی موثر است، بعلاوه محیطی را برای پژوهشگران علاقمند فراهم می آورد.

علاوه بر این، وجود چنین آکواریوم های عظیمی در هر کشور، رقابت در بازار گردشگری را نیز امکانپذیر می سازد.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1422

به "بهره برداری از نخستین تونل آکواریوم کشور در اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری از نخستین تونل آکواریوم کشور در اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید