اقدامات شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی برای نظارت بر خانه مسافر ها

به گزارش بیست آمار، در سال های اخیر بخشی به نام خانه مسافر به تأسیسات صنعت گردشگری اضافه شد.

اقدامات شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی برای نظارت بر خانه مسافر ها

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

خانه مسافرها اقامتگاه های ارزان قیمتی هستند که مخاطبان خودشان را دارند و اگرچه مدعی ارائه خدمات با قیمت مناسب به گردشگران هستند، بعضی مواقع به نظر کارشناسان از نظر بهداشتی و امنیت شرایط چندان مناسبی ندارند. این امر انتقادهایی را به همراه داشته و دارد؛ وزارت میراث فرهنگی هم کوشش نموده است که در سال های اخیر روی فعالیت خانه مسافرها نظارت کند. یکی از این نظارت ها ایجاد سامانه ای برای ثبت اطلاعات صاحبان خانه مسافرها و اطلاعات مرتبط با استحکام بنایشان بود. ایجاد این سامانه در زمره وظایف شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی نهاده شد. در روزهای اخیر مرکز پژوهش های مجلس درباره خانه مسافر ها گزارشی تهیه نموده و در آن نوشته است که ورود شرکت مادرتخصصی ایرانگردی در خانه مسافر ها از نظر قانونی ابهام دارد.

ما به بهانه تهیه گزارش مرکز پژوهش های مجلس درباره خانه مسافرها،به سراغ خشایار نیکزادفرمدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی رفتیم و از وی پرسیدیم این شرکت به چه نحو و براساس چه مفاد قانونی وارد مبحث خانه مسافرها شده و تا به امروز چه اقداماتی برای نظارت بر شرایط این تأسیسات گردشگری انجام داده است.

خشایار نیکزادفر مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی، در گفت و گو با خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی خبرنگاران، درباره نحوه رسیدگی این شرکت به خانه مسافر ها اظهار کرد: خانه های مسافر به عنوان بخشی از تأسیسات صنعت گردشگری شناخته شده اند و به همین دلیل تأیید هویت صاحبخانه ها و استحکام بنا الزامی است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در دی ماه سال 98 بخشنامه جدیدی درباره شرایط خانه مسافر ها ابلاغ کرد و دستورالعمل های ابلاغ شده روی لزوم تأمین امنیت و رفاه گردشگران تأکید دارند.

او اضافه نمود: شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی به استناد تبصره 2 ماده یک قانون ایجاد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مصوبه مجلس شورای اسلامی به عنوان عامل تصدی گری و بازوی اجرایی سازمان میراث فرهنگی وقت و وزارت میراث فرهنگی امروز مشخص شده است و ارجاع رسیدگی به شرایط خانه مسافر ها به این شرکت کاملاً بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی بوده است.

نیکزادفر اعلام کرد: شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی همچون بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارد که با توجه به گستردگی خانه مسافر ها در سطح کشور، رسیدگی و نظارت به شرایط این واحد های اقامتی سخت است. بنابراین سامانه ای را ایجاد کردیم که چند شخصیت در آن ایفای نقش می نمایند. یکی از این شخصیت ها صاحبخانه است؛ یعنی صاحبخانه اطلاعات خانه و اطلاعات هویتی اش را در سامانه بارگذاری می نماید. البته بعضی از صاحبخانه ها تمایلی به ثبت اطلاعات خود در سامانه ما ندارند. بنابراین اداره کل اماکن نیروی انتظامی و نماینده ای که این اداره به ما معرفی نموده است، با آنها برخورد می نماید.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی توضیح داد: ما با اعلام فراخوان از بین شرکت های مجاز فعال در حوزه گردشگری، مجریانی را در استان ها انتخاب کردیم و این مجری موظف به شناسایی خانه مسافر های غیرمجاز و ترغیب صاحبان آن ها به ثبت نام در سامانه ما است. تا به اینجا شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی فقط سامانه را ایجاد نموده است.

او ادامه داد: اطلاعات وارد شده به سامانه توسط کارشناس گردشگری هر استان آنالیز می گردد و بعد از برطرف نواقص احتمالی وارد فرایند اخذ مجوز از مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواهد شد. مجوز فعالیت خانه مسافر ها به وسیله پست در اختیار صاحبان خانه ها قرار داده می گردد.

نیکزادفر اعلام نمود: شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی هیچ دخل و تصرفی در صدور مجوز های خانه مسافر ها ندارد، زیرا هیچ نقشی در دستورالعمل ندارد. ما برای ارتقای خدمات خانه مسافر ها به گردشگران، تعدادی فیلم آموزشی روی سامانه گذاشتیم و به صاحبخانه ها تأکید کردیم که برای اطلاع از مسئولیت های خود در قبال گردشگران، فیلم های بارگذاری شده را مشاهده نمایند.

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 493

به "اقدامات شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی برای نظارت بر خانه مسافر ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی برای نظارت بر خانه مسافر ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید