آیفون 14 پرو و پرو مکس ممکن است بدنه مقاوم تیتانیومی داشته باشند

به گزارش بیست آمار، در حالی که هنوز شاهد رونمایی رسمی از گوشی های سری آیفون 13 نیستیم، خبری منتشر شده مبنی بر اینکه اپل میخواهد دو مدل پرو و پرو مکس از آیفون 14 را با بدنه ای از جنس آلیاژ تیتانیوم راهی بازار کند.

آیفون 14 پرو و پرو مکس ممکن است بدنه مقاوم تیتانیومی داشته باشند

این روزها خبرها و شایعه های پیرامون گوشی های هوشمند معروف بازار حتی یک سال قبل از رونمایی رسمی از آن ها هم شنیده می گردد. مانند آیفون 14 که در حالی که هنوز خبرهای پیرامون آیفون 13 هم قطعیت پیدا ننموده و شاهد رونمایی رسمی از آن ها نیستیم، امروز خبری پیرامون آن منتشر شد مبنی بر اینکه در ساخت بدنه آن از آلیاژ مقاوم تیتانیوم استفاده خواهد شد.

این ادعا را سرمایه گذاران بانک جی پی مورگان چیس مطرح نموده و وب سایت معتبر MacRumors هم آن را منتشر نموده است. اما این اصلا علت خوبی نیست که بخواهیم به صورت صد درصدی به درستی آن اطمینان داشته باشیم چون هنوز بیش از یک سال تا رونمایی رسمی از گوشی های سری آیفون 14 زمان به جای مانده و خیلی چیزها در طول این مدت زمان طولانی ممکن است دستخوش تغییرات گردد.

اپل طی این سال ها خیلی هوادار اعمال تغییرات ظاهری روی گوشی های خود نبوده و غالبا از لحاظ قابلیت های سخت افزاری بوده که طی این یکی دو سال بیشترین تغییر را در آن شاهد بودیم. اما این طور که به نظر می رسد، آیفون 14 قرار است با یک سری تغییرات اساسی راهی بازار گردد. البته منظور از آیفون 14، کل گوشی های این سری نیست بلکه در رابطه با دو مدل آیفون 14 پرو و پرو مکس صحبت می کنیم.

این طور که گفته می گردد، اپل میخواهد در طراحی بدنه آیفون 14 پرو و پرو مکس از آلیاژ تیتانیوم استفاده کند. در بدنه آیفون های اخیر از ترکیبی از فولاد ضد زنگ و آلومینیوم استفاده شده است که مقاومت بسیار خوبی هم دارد اما به نظر می رسد آلیاژ تیتانیوم از لحاظ مقاومت شرایط بسیار بهتری داشته و عملکرد بهتری دارد. در حال حاضر بعضی از مدل های اپل واچ، ساعت هوشمند این شرکت از آلیاژ تیتانیوم ساخته می شوند که قیمت بسیار بالایی هم به نسبت سایر مدل ها دارند.

در مقایسه با فولاد ضد زنگ، همان طور که گفته شد تیتانیوم سختی بیشتری دارد و به همین دلیل در برابر خط و خش هم عملکرد بهتری از خود به نمایش خواهد گذاشت. از طرفی سختی بالای آن باعث می گردد در برابر خم شدن هم مقاومت گوشی فوق العاده افزایش پیدا نموده و در واقع اصلا خم نگردد. اما یک مسأله بسیار مهم که اپل اصلا طی چند سال نتوانسته در این زمینه خوب عمل کند وزن گوشی است. تیتانیوم شاید به مقدار همان فولاد ضد زنگ مقاومت بالا یا شاید بالاتری داشته باشد اما 45 درصد سبک تر از فولاد، 60 درصد سنگین تر و دو برابر محکم تر از آلومینیوم است. بعلاوه آلیاژ تیتانیوم در برابر زنگ زدن و فرسایش و چیزهایی نظیر تغییر رنگ هم از آلومینیوم و فولاد عملکرد بسیار بهتری دارد.

همین طور که استفاده از تیتانیوم مزیت زیادی دارد، معایبی را هم در پی دارد که باعث می گردد به این نتیجه برسیم که هیچ ماده ای بدون نقطه ضعف نیست. مسئله ای که استفاده از تیتانیوم در ساخت بدنه گوشی ایجاد می نماید، جذب بالای اثرانگشت است. اثرانگشت تمایل بیشتری دارد که روی تیتانیوم خالص یا آلیاژ آن باقی بماند بنابراین باید حتما از یک برچسب محافظ روی گوشی بهره ببرید تا مجبور نباشید دائما آن را تمیز کنید. از طرفی سختی زیاد تیتانیوم باعث می گردد شرکت نتواند آن را خیلی از لحاظ شکل و شمایل تغییر دهد یا آن را خم کند. در نتیجه به نظر می رسد آیفون 14 پرو و پرو مکس از لحاظ ظاهری خیلی مجذوب نماینده نباشند.

قطعا اپل از این مسأله و مسائل مطلع بوده و در حال اجرا یک سری تحقیقات برای مقابله با آن هاست که با توجه به پتنت اخیری که از شرکت به ثبت رسیده، به نظر می رسد این اتفاق در حال رخ دادن است. گویا این دو مشکل یاد شده، تنها معایب استفاده از آلیاژ آلومینیوم در ساخت بدنه گوشی به حساب می آیند. البته همه این ها در شرایطی است که شرکت آمریکایی واقعا بخواهد در طراحی بدنه گوشی های قدرتمند نسل بعد خود از تیتانیوم استفاده کند.

با توجه به پتنت ثبت شده، اولین راه حلی که اپل می تواند با یاری آن جذب اثر انگشت را کاهش دهد، استفاده از پوشش باریک اکسیدی برای سطوح فلزی است. برای حل مشکل دوم که سختی بیش از حد تیتانیوم است، گویا استفاده از روش شکل دهی انفجاری و یک سری فرایندهای شیمیایی است تا بدین ترتیب به سطح این فلز بسیار سخت، ظاهری شیشه مانند و مجذوب نماینده بدهد.

این خبر در حد یک شایعه است اما به نظر می رسد باید آن را یک شایعه بسیار محتمل بدانیم چرا که پیش تر هم خبرهایی در رابطه با این منتشر می شد که تغییرات آیفون 14 بیشتر از آیفون 13 خواهد بود و مشخصات آن بیشتر دستخوش تغییرات اساسی می شوند. قطعا استفاده از پردازنده و باتری بهتر و عظیم تر قرار نیست تغییرات اساسی باشند، از طرفی شنیدیم ناچ عظیم روی نمایشگر شاید در آیفون 14 کوچک تر گردد اما حذف نمی گردد. بنابراین استفاده از آلیاژ تیتانیوم می تواند دقیقا همان تغییر اساسی باشد که بعد از گذشت چند سال شاهد آن هستیم تا بدین ترتیب اپل بتواند سال 2022 را با جلب رضایت کامل کاربران به سرانجام برساند.

در رابطه با گوشی های سری آیفون 14 اما خبرهای زیادی منتشر نشده اما با توجه به آنچه که در اختیار داریم، به نظر می رسد در این سری دیگر خبری از آیفون 14 مینی نخواهد بود و آیفون 13 مینی به احتمال بسیار فراوان اخرین آیفونی است که به اسم یک گوشی کوچک تر از 6 اینچ از اپل راهی بازار می گردد.

به گفته یکی از معروف ترین تحلیلگران اپل یعنی مینگ چی کو که سابقه درخشانی در افشار اطلاعات پیرامون محصولات اپل دارد، دو گوشی از سری آیفون 14 به نمایشگری 6.1 اینچی و دو مدل دیگر هم آیفون 14 با نمایشگر 6.7 اینچی فراوری و عرضه می شوند. این دقیقا همان مقدار ای است که برای گوشی های آیفون 11، 11 پرو، 11 پرو مکس و مدل های مشابه از سری 12 در نظر گرفته شده است اما معمولا مدل 6.7 اینچی یک گوشی و آن هم مدل پرو مکس بود. ولی به نظر می رسد اپل میخواهد این بار دو گوشی را با این مقدار راهی بازار کند.

گزارشی که امروز منتشر شده بعلاوه به این موضوع اشاره داشته که تاچ آیدی یا همان حسگر اثرانگشت دیر یا زود در گوشی های آینده اپل حضور خواهند داشت. گویا اپل پذیرفته تغییری که در این زمینه پدید آورد خیلی به مذاق کاربرانش خوش نیامده و میخواهد بار دیگر به روشی بازگردد که خود باعث معروفیت و محبوبیت آن شد. احتمال این سنسور در آیفون 15 به کار گرفته می گردد، این یعنی بعد گذشت حدود 6 سال (بعد از آیفون 8) بالاخره این روش محبوب بازگشایی قفل صفحه را در آیفون ها شاهد خواهیم بود. هرچند این احتمال هم وجود دارد که در سری آیفون 14 شاهد آن باشیم اما فعلا که چنین چیزی محتمل به نظر نمی رسد. گفتنی است این حسگر هم می تواند به شکل سنسوری در زیر نمایشگر یا ادغام شده با کلید پاور در گوشی های آینده اپل تعبیه گردد و دیگر خبری از آن کلید فیزیکی دایره ای شکل عظیم نخواهد بود.

خبرها بعلاوه از این موضوع حکایت دارند که آیفون های سال 2022 یعنی سری آیفون 14 از طراحی جدیدتر بهره برده و دیگر در آن ها خبری از ناچ نخواهد بود. البته بسیاری از خبرگزاری ها معتقدند حذف کامل ناچ در آیفون 15 رخ خواهد داد و در نسل بعد فقط مقدار آن به شکل چشمگیری کاهش پیدا می نماید. البته این را هم باید اضافه کنیم که با اضافه شدن حسگر اثرانگشت، حسگر تشخیص چهره حذف نخواهد شد تا اپل دو روش فوق امن را برای بازگشایی قفل صفحه در اختیار کاربران قرار دهد. اخیرا خبرگزاری بلومبرگ هم این موضوع را تأیید و مدعی شد حسگر تشخیص چهره نه تنها به همه آیفون ها بلکه به سایر محصولات اپل هم اضافه خواهد شد.

با این حال خبرها در رابطه با نماینده های سال بعد و حتی دو سال بعد اپل زیاد است و هر یک هم حرف مختص خود را برای گفتن دارند. به همین دلیل باید منتظر بمانیم ببینیم خبرگزاری ها و افشاگران معروف و موثق طی ماه های آینده چه خبرهایی در این رابطه منتشر می نمایند.

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1175

به "آیفون 14 پرو و پرو مکس ممکن است بدنه مقاوم تیتانیومی داشته باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیفون 14 پرو و پرو مکس ممکن است بدنه مقاوم تیتانیومی داشته باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید