گلهای زیبا در اشکال استثنایی و باورنکردنی

به گزارش بیست آمار، گل ها جزء زیباترین مخلوقات خدا هستند که دیدن زیبایی ظاهری، بوئیدن عطر دلپسند و لمس لطافت گلبرگ های شان بی شک احساسی عمیق و شگرف را به بشر هدیه نموده است. در این مطلب به سراغ تعدادی از این مظاهر زیبایی رفته ایم که با شکل عجیب و خاص خود بیننده را متحیر می نمایند. با زومیت همراه باشید.

گلهای زیبا در اشکال استثنایی و باورنکردنی

یک گلدان پر از گل هر مکانی را به شکلی باورنکردنی باروح و سرزنده می نماید. اما واقعیت این است که هدف اصلی این زیبایی ما انسان ها نیستیم. شاید در وهله اول جذابیت گل ها نه برای چشمان زیبا پسند بشر، که برای آن دسته موجوداتی تهیه و تدارک دیده شده که وظیفه حفظ بقاء گونه آنها را بر عهده دارند. بله منظورم حشرات یا پرندگانی هستند که جذب رنگ، شهد یا عطر و بوی گل شده و وظیفه خطیر گرده افشانی گیاهان را خواسته یا ناخواسته برعهده می گیرند. این وظیفه مبهوت کننده نتیجه تکامل شگفت انگیز در رنگ یا شکل گیاهان است که سعی در جلب توجه هر چه بیشتر دارند. برخی که حتی پا را فراتر از این نهاده و در راستا این انقلاب تکاملی، شکل و ظاهری عجیب به خود گرفته اند به طوری که شباهت های عجیبی به دیگر جانوران یا موجودات تمثیلی پیدا نموده اند.

در طبیعت شاید گل ارکیده از این نظر پیشتاز باشد. ارکیده یا گل ثعلب که در مناطق مرطوب و بویژه در جنگل های بارانی یافت می گردد، گیاهی است با گونه های متعدد، به طوری که تعداد گونه هایش دو برابر پرندگان و چهار برابر پستانداران برآورد می گردد. رنگ گل های ارکیده پر زرق و برق و پر جلوه بوده به طوری که حشرات و پرندگان را به راحتی جذب خود می نماید، این گل ها در اصل نوید بخش شهدی خوش طعم و گوارا هستند. اما در خصوص اشکال عجیب آنها می توان گفت که فرایند تکامل این گیاه، بر مبنای احتیاج به گرده افشانی پی ریزی شده و از این روی در طول این تکامل عجیب، اشکالی خاص از این گل بوجود آمده اند که در نوع خود بسیار دیدنی و در عین حال خاص به شمار می فرایند. برخی از این گل ها بیشتر میزبانی زنبورها را برعهده دارند و به همین دلیل باب طبع آنها آرایش یافته اند، در حالی که دیگر گونه ها در جهت گرده افشانی توسط مرغان شهد خوار یا دیگر گونه های حشرات تکامل پیدا نموده اند.

1. ارکیده صورت میمونی (Dracula Simia)

2. ارکیده پروانه ای یا ارکیده سر پرنده (Phalaenopsis)

3. ارکیده چکشی (Drakaea)

4. لب چنگکی (Psychotria Elata)

5. ارکیده دختران رقصان (Impatiens Bequaertii)

6. بامبلبی (Bumble bee) خندان (Ophrys Bomybliflora)

7. کودک در قنداق (Anguloa Uniflora)

8. گل طوطی (Impatiens Psittacina)

9. غلاف دانه گل میمونی (Antirrhinum)

10. گل ارکیده مرغابی در حال پرواز(Caleana Major)

11. گل ارکیده ای با تصویر سر یک ببر در قسمت میانی

12. بیگانه شاد (Calceolaria Uniflora)

13. گل ارکیده فرشته (Habenaria Grandifloriformis)

14. گل ارکیده روح مقدس یا ارکیده فاخته (Peristeria Elata)

15. گل ارکیده با نقشی از یک بالرین

16. ارکیده حواصیل سفید (Habenaria Radiata)

17. دارت ویدر (Aristolochia Salvadorensis)

منبع :زومیت

منبع: لست سکند
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 21

به "گلهای زیبا در اشکال استثنایی و باورنکردنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلهای زیبا در اشکال استثنایی و باورنکردنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید