چگونه یاری اضطراری 500 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به مردم و مشاغل یاری می نماید؟

به گزارش بیست آمار، خبرنگاران:ماریو سنتنو، رئیس شورای وزیران دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا موسوم به یوروگروپ روز آدینه از دستیابی به توافق جدیدی در سطح این اتحادیه اطلاع داد.

چگونه یاری اضطراری 500 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به مردم و مشاغل یاری می نماید؟

با ما سفر کنید و با تور ترکیبیی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، اساس این توافق قرار است قدم هایی اساسی برای امنیت شغلی کارگران و حمایت مالی از شرکت ها و امور مالی عمومی کشورهای عضو در دوران شیوع کرونا برداشته شود و طرحی برای احیای اقتصاد آسیب دیدۀ اتحادیه اجرا شود.

بر اساس این توافق، یک بستۀ نجات به ارزش بیش از نیم تریلیون یورو به مقابله با تاثیرات منفی شیوع کرونا در این اتحادیه اختصاص خواهد یافت.

چه یاری هایی به مردم و بنگاه های مالی خواهد شد؟

این توافق، یک شبکۀ ایمن را برای سیستم های مراقبت بهداشتی کشورها که تحت تاثیر شیوع کرونا قرار گرفته اند ایجاد می نماید. به این ترتیب دولت ها می توانند (تحت شرایطی) یاری مالی به ارزش 240 میلیارد یورو را تقاضا نمایند که در چهارچوب مکانیسم ثبات اروپا (ESM) در اختیار آنها قرار می گیرد.

بنا بر اعلام آقای سنتنو تنها شرط دسترسی به این یاری مالی آن است که کشورها متعهد شوند که این پول را برای حمایت مستقیم یا غیرمستقیم از سیستم مراقبت های بهداشتی-درمانی کشورشان و برای پیشگیری از ابتلای شهروندان به کووید 19 استفاده خواهند کرد.

بر اساس این توافق، کشورهای عضو برای حفظ امنیت شغلی نیروی کار این اتحادیه و افراد خوداشتغال نیز وارد عمل خواهند شد تا مانع از اخراج کارگران به دلیل شیوع کرونا و توقف فعالیت های مالی شوند.

همچنین مقرر شد که از سوی صندوق 100 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا موسوم به SURE به دولت های متقاضی وام هایی پرداخت شود تا برای تداوم فعالیت های مالی در کشورهایشان و حفظ مشاغل وارد عمل شوند.

در چهارچوب شبکه ایمنی برای شرکت ها نیز به شرکتهای کوچک و متوسط (SMEs) به وسیله اعطای یک وام اروپایی یاری می شود. بانک سرمایه گذاری اروپا (EIB) نیز موظف شد با اعطای وام به بانک های ملی آنها را در امر فعال سازی کسب و کارها و یاری به حفظ مشاغل درگیر کند.

این برنامه ها چه زمانی اجرا می شوند؟

توافق یوروگروپ باید به امضای رهبران ملی برسد؛ قرار است این رهبران هفته آینده در نشستی که بصورت ویدئو کنفرانس تشکیل می شود در این باره تصمیم گیری نمایند.

اگرچه در توافق یوروگروپ آمده است که این طرح باید بدون تاخیر اجرا شود، اما احتمال می رود که پیش از اجرای کامل طرح، بعضی مفاد آن باعث جدال بیشتر میان دولت های عضو، قانونگذاران در مجلس اروپا و بعضی دیگر از مقامات شود.

انتظار می رود که اعتبار 240 میلیارد یورویی اختصاص یافته به سیستم های بهداشتی، حداکثر تا دو هفته دیگر قابل دسترسی باشد. در موضوع حمایت از شرکت ها نیز یوروگروپ از بانک سرمایه گذاری اروپا (EIB) خواسته است تا برنامه حمایتی خود را در اسرع وقت اجرایی کند.

کاستی های بستۀ نجات چیست؟

بستۀ نجات یوروگروپ تنها اقدامات مالی کوتاه مدت را برای مقابله با تاثیرات مالی شیوع کرونا مدنظر قرار داده است و پاسخی برای یاری به کشورها برای بازسازی بلند مدت اقتصاد ندارد. همچنین اگرچه طرح ایجاد صندوق احیای اقتصاد اتحادیه اروپا نیز مطرح است اما درباره چگونگی شکل گیری چنین صندوقی، ابهامات زیادی وجود دارد.

تا چه اندازه کشورهای عضو اتحادیه اروپا با طرح یوروگروپ موافقند؟

این طرح حاصل یک مصالحه است. بطور مثال هلند از مخالفان تامین بودجۀ فوری کشورهای نیازمند بود اما در مقابل وزیر دارایی فرانسه با قدرت از این طرح حمایت کرد. از موضوعات مهم دیگری که باعث شد در نشست یوروگروپ شکافی جدی میان شمال و جنوب اروپا بوجود آید، این موضوع بود که آیا بدهی کشورها باید از راستا اوراق قرضه تقسیم شود یا خیر. آلمان و هلند مخالف چنین ایده ای بودند و درنهایت 9 کشور از جمله فرانسه، ایتالیا و اسپانیا پیشنهاد دادند که تصمیم گیری در این باره را به زمانی دیگر موکول نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 339

به "چگونه یاری اضطراری 500 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به مردم و مشاغل یاری می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه یاری اضطراری 500 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به مردم و مشاغل یاری می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید