چگونه آسیب های ناشی از در خانه ماندن طولانی را کاهش دهیم؟

به گزارش بیست آمار، یک روانشناس بالینی با اشاره به بعضی مداخلات ضروری مسوولان برای کاهش آسیب های اجتماعی در دوران همه گیری کرونا، اظهار کرد: برنامه ریزی و مداخلات مسئولان می تواند در بهبود شرایط بسیار یاری کننده و تاثیرگذار باشد. در این راستا ایجاد همبستگی اجتماعی بین مردم و مسئولان می تواند گام موثری جهت غلبه بر بحران به شمار آید.

چگونه آسیب های ناشی از در خانه ماندن طولانی را کاهش دهیم؟

جهت دریافت خدمات طراحی داخلی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

دکتر حسین ابراهیمی مقدم در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به مداخلات ضروری برای کنترل آسیب ها و اختلالات روانشناختی و اجتماعی دوران بحران، اظهار کرد: بخشی از مسائل و آسیب های اجتماعی این دوران در اختیار ما نبوده و در حوزه اختیارات دولت است، به عنوان نمونه دولت می تواند نسبت به تشکیل گروه های اجتماعی و حمایتی عظیم در فضای مجازی و یا تقویت زیرساخت های اینترنتی اقدام کند.

وی دراین رابطه به برگزاری کلاس ها و دوره های آموزش مجازی در مدارس و دانشگاه ها اشاره نمود و گفت: در شرایط فعلی بسیاری از دروس دانشگاه به صورت مجازی برگزار می گردد، ولی متاسفانه ضعف زیرساخت های اینترنتی منجر به کاهش کیفیت و ایجاد اختلال در برگزاری کلاس ­ها شده، این در حالیست که رفع این اشکالات دست ما نبوده و در اختیار دولت و مسئولان است.

فقط از مردم توقع نداشته باشیم

این روانشناس بالینی در ادامه توضیح داد: البته نباید فقط از مردم توقع داشته باشیم؛ برای مثال در بحث بیرون نیامدن از خانه بجز در مواقع ضرورت، با اینکه صد درصد کار درست و پسندیده ای است، اما در عین حال باید توجه داشته باشیم که افراد روزمزد و یا افرادی که حقوق ثابتی دریافت نمی نمایند، برای خرج روزانه و تامین معاش خود و خانواده خود با مشکل روبرو هستند، این افراد اگر نتوانند معاش خود را تامین نمایند، با مسائل جدی روبرو می شوند. بنابراین در این میان یاری و مشارکت دولت برای رفع مسائل این قشر از جامعه یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که باید در خصوص آنها فکر شده و راه چاره اندیشیده گردد. بی تردید حضور و مشارکت مسئولان سیاسی، صاحب نظران و روانشناسان در کنار یکدیگر حائز اهمیت است و می تواند به یک راه چاره جمعی مناسب منتهی گردد.

ضرورت شفافیت و عدم انتقال استرس کاذب در اخبار و اطلاعات

وی نکته با اهمیت بعدی در بخش مداخلات اجتماعی مسئولان را مبحث رسانه ها مطرح کرد و گفت: در خصوص رسانه ها وجود شفافیت و در عین حال توجه به عدم انتقال استرس کاذب از اهمیت بالایی برخوردار است. در کنار شفافیت اطلاع رسانی، مبحث عدالت اجتماعی می تواند تاثیر مثبت زیادی در میان افکار عمومی به جای بگذارد. تشتت در اعلام آمار و ارقام می تواند باعث تشویش ذهنی و کاهش اعتماد افراد باشد. در حالیکه اگر اطلاعات و آموزش ها به درستی و از منابع موثق و کاملاً علمی و به وسیله رسانه های معتبر داخلی منتقل گردد، در بلند مدت گام موثری در جهت کاهش آسیب ها محسوب می گردد.

نقش رسانه و تلویزیون در جهت کاهش آسیب ها در زمان بحران

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه اطلاع رسانی و آموزش نحوه مواجهه صحیح با شرایط بحران در رسانه باید بر مبنای منابع موثق ارایه گردد، اظهار کرد: نوع ارایه آموزش ها جهت جذب مخاطب و تاثیرگذاری بیشتر اهمیت بسزایی دارد. پیغام ها نباید خشک و بی روح باشد، چراکه تاثیرگذاری بالای ندارد، این مباحث با روانشناسی تبلیغات ارتباط زیادی دارد، گاهی بعضی تبلیغات با وجود هزینه بالای تبلیغاتی، اثرگذاری لازم را نداشته، ولی کالایی دیگر با هزینه کمتر تنها به دلیل بهره گیری از اصول روانشناسی تبلیغات، جذابیت بیشتری داشته و مخاطب بالاتری جذب می نماید. در شرایط بحران نیز همین اصول حکم فرماست، ارایه پیغام های آموزشی و بهداشتی خشک و بی روح یا استفاده مکرر از شعاری مانند کرونا را شکست می دهیم، به تنهایی تاثیرگذار نیست، درصورتیکه اگر به صورت پیغام های جذاب تصویری و کلامی و با بهره گیری از اصول روانشناسی ارایه گردد، نه تنها هدف و پیغام خود را به مخاطب القا می نماید، بلکه می تواند احساساسات خوب و مثبتی را برای افراد جامعه به ارمغان آورده و به سپری شدن دوران بحران به بهترین نحو ممکن یاری کند.

چگونه آسیب های ناشی از در خانه ماندن طولانی را کاهش دهیم؟

وی با بیان اینکه دوران قرنطینه و در خانه ماندن طولانی مدت خانواده ها طی بحران کرونا تجربه جدیدی است، اظهار کرد: صرف زمان بیشتر خانواده ها در کنار هم می تواند منشاء بروز اتفاقات جدیدی باشد. متاسفانه میزان گزارش اختلافات خانوادگی طی این دوران افزایش یافته که همین مساله نشانگر آن است در خانه ماندن افراد و بودن در کنار یکدیگر می تواند به افزایش تنش در خانواده ها منجر گردد.

وی آموزش مهارت های زندگی از دوران کودکی را در پیشگیری از این تنش ها و مسائل اثرگذار دانست و گفت: افراد باید از این فرصت در کنار هم بودن استفاده نمایند، باید نحوه صحبت کردن، درد دل کردن و نحوه رسیدگی به علائق مشترک هم را بیاموزند. به همین دلیل، ضروری است که برنامه سازان در شبکه های مختلف رادیو و تلویزیون و سایر رسانه ها بر روی این موضوعات تمرکز بیشتری داشته و با دعوت از روانشناسان، برنامه هایی با محور چگونگی سپری کردن اوقات در کنار هم، نحوه برقراری ارتباطات و تعاملات مثبت طی این دوره و نحوه خروج از بحران، فراوری نمایند.

وی با بیان اینکه طی این دوران جر و بحث بین اعضای خانواده دور از انتظار نیست، اظهار کرد: همین مساله می تواند چالش زا باشد، لذا با یادگیری بعضی اصول و دستورالعمل ها می توان طی بحث های درست و حساب شده، مسائل و مسائل را رفع نموده و زمینه ای برای طرح ریزی ساختار زندگی مثبت افراد ایجاد کرد. به عبارت دیگر با آموزش و بکارگیری این اصول می توان از بروز بحران در زندگی پیشگیری نموده و جهت بهبود و تحکیم زندگی کوشش کرد.

این استاد دانشگاه در سرانجام وجود احساس بطالت در بعضی افراد طی این دوران را معضل بعدی مطرح کرد و گفت: متاسفانه بعضی به دلیل عدم برنامه ریزی زمانی صحیح در این ایام احساس بطالت نموده و از مساله اتلاف وقت دچار احساس ناخوشایندی می شوند. یکی از دلایل مهم این مساله، دوری از کتاب و مطالعه و همچنین عدم آگاهی از نحوه مدیریت زمان بوده که هریک به طریقی نشان دهنده فقر فرهنگی جامعه است. البته این مسائل به وسیله رسانه ها قابل آموزش و انتقال بوده و در صورت آگاهی بخشی درست باعث ایجاد آگاهی، انسجام و امید در میان افراد جامعه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 295

به "چگونه آسیب های ناشی از در خانه ماندن طولانی را کاهش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه آسیب های ناشی از در خانه ماندن طولانی را کاهش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید