عبدالله تربیت درگذشت

به گزارش بیست آمار، عبدالله تربیت، مترجم که عمدتا در حوزه سینما فعالیت می کرد درگذشت.

عبدالله تربیت درگذشت

به گزارش ایسنا، سعید قطبی زاده، منتقد سینمایی در پی درگذشت عبدالله تربیت نوشته است: آقای تربیت عزیز، نسل ما مدیون شماست...

همچنین یاشار نورایی، دیگر منتقد سینمایی در بخشی از نوشته اش برای درگذشت این مترجم نوشته است: آخرین بار قبل از همه گیری کرونا با آقای تربیت تلفنی صحبت کردم و مثل همه این سه دهه که با آن هوش سرشار و ذهن پر از خاطره و دانش، گوش دادن به حرف هایش آموزنده بود، از سینما و اوضاع و فرهنگ سخن گفت.

مردی مهربان و دانا و مترجمی توانا بود که علاوه بر ترجمه های مهم کتب سینمایی، کلی ترجمه مثل شکوه نابوکوف داشت که با سخت گیری و وسواس و بی حوصلگی سال های اخیر، آن ها را منتشر نکرد. خاطره هایی یکه از اوضاع و احوال فرهنگی سال های پیش از انقلاب داشت که برای من سفری به دوران گذشته بود... در هر مصاحبه، معادل درست ترجمه نام فیلم ها را از فرانسه و انگلیسی یادآوری می کرد و همین نام فیلم ها دریچه ای بود به یادآوری فیلم های دیگر سازنده و این که کی و کجا آن را روی پرده دیده است. انسانی شریف، دانا و تنها بود... نمی دانم بر سر کتابخانه و اسناد و مجله هایش چه خواهد آمد، ولی آن چه را از او به یادگار دارم تا آخر عمر با عشق حفظ خواهم کرد و دلم تا ابد برای دیدنش و شنیدن صدایش و آموختن از او تنگ خواهد شد.

از ترجمه های عبدالله تربیت می توان به مثل ها و پند های هندی (ناندرا ک. ستی)، فیلم به عنوان فیلم نوشته و ف پرکینز و نشانه ها و معنا در سینما نوشته پیتر وولن که ترجمه مشترک او با بهمن طاهری است، اشاره نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1120

به "عبدالله تربیت درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالله تربیت درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید