ظرفیت یک میلیارد دلاری گوشی ایرانی در اجرای نهضت ساخت داخل

به گزارش بیست آمار، به گزارش خبرنگاران، مهدی صادقی نیارکی امروز در مراسم امضای تفاهم نامه توسعه زیست بوم تولید گوشی هوشمند ایرانی با اشاره به اینکه 34 پروژه در راستای تولید داخل در وزارت صمت در حال پیگیری است، گفت: مهمترین پروژه طراحی شده ساخت داخل است که براساس برنامه ریزی اجرا شده تا انتها سال 1400 بالغ بر 10 میلیارد دلار از واردات کشور کاسته و تبدیل به تولید داخل می شود.

ظرفیت یک میلیارد دلاری گوشی ایرانی در اجرای نهضت ساخت داخل

وی اضافه نمود: در حوزه برق و الکترونیک و مخابرات، عدد احصاء شده حدود 500 میلیون یورو است، گفت: تا به امروز 118 میلیون یورو از این مبلغ تبدیل به تفاهم نامه و قرارداد تولید داخل شده است و در صورتی که اپراتورهای ارتباطی و شرکت زیرساخت با ما همراه باشند، به این هدف دست می یابیم.

صادقی نیارکی گفت: یکی از اقلامی که قابلیت تبدیل شدن به تولید داخل را دارد، گوشی موبایل است که ما پیش بینی می کنیم با به کارگیری همه ظرفیت ها یک میلیارد دلار از مبلغ 10 میلیارد دلار از طریق ساخت گوشی ایرانی در نهضت ساخت داخل محقق شود.

وی اضافه نمود: تولید گوشی علاوه بر ایجاد فضای رقابت و کمک به تولید می تواند ابزاری برای تحریک تقاضا و مصرف داخلی باشد و در آینده نیز می توان به عنوان محصولی برای تحقق صادرات غیر نفتی به آن اتکاء کرد.

صادقی نیارکی گفت: در حوزه صنعت مخابرات تا به امروز دو میز توسعه ساخت داخل برگزار شده است که با توجه به ارزش 118 میلیون یورویی صنعت مخابرات، تولید داخلی این صنعت می تواند در توسعه مالی کمک قابل توجهی کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت شرح داد: تفاهم نامه تولید گوشی تلفن همراه میان وزارت ارتباطات و وزارت صمت در راستای اجرای قانون استفاده حداکثری از توان داخل صورت می گیرد و جهت وزارت صمت برای سازندگان و اپراتورها در این راستا هموار شده است.

ستار هاشمی نیز در مراسم امضای تفاهمنامه زیست بوم تولید تلفن همراه ایرانی در کشور گفت: هدف از ایجاد سازوکار برای تولید گوشی موبایل در کشور، ایجاد رقابت و شفافیت در بازار موبایل و کمک به ارتقای کیفی خدمات به مصرف کنندگان است.

وی ادامه داد: در این راستا دیدگاه های علمی و مالی مورد بررسی قرار گرفته و نگاه دولت از تصدی گری به تسهیلگری در این فرآیند تغییر یافته است.

معاون وزیر ارتباطات اضافه نمود: کارآفرینی از دیگر شاخص هایی است که در معماری زیست بوم تولید گوشی موبایل با نگاه ارزش آفرینی به تمام زیرمجموعه های این فرآیند مد نظر قرار گرفته تا در نهایت شاهد کمک به توسعه بازار گوشی موبایل و تحریک تقاضا با استفاده از فروش توسط اپراتورها و تأمین مالی تولیدات گوشی در کشور باشیم.

هاشمی گفت: در این تفاهمنامه، قانون حداکثر استفاده از توان داخلی برای گوشی موبایل عملیاتی می شود و از ظرفیت پارک فناوری اطلاعات و منطقه ویژه مالی وزارت ارتباطات و پژوهشگاه ICT برای استقرار تولیدکنندگان استفاده می کنیم. در این تفاهمنامه وزارت صمت و ارتباطات بر رفع موانع تولید در حوزه گوشی تلفن همراه تأکید کرده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 75

به "ظرفیت یک میلیارد دلاری گوشی ایرانی در اجرای نهضت ساخت داخل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت یک میلیارد دلاری گوشی ایرانی در اجرای نهضت ساخت داخل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید