اگر تا 7 سالگی مردید قبرتان مجانی است وگرنه...

به گزارش بیست آمار، شرق نوشت: در فاز یک بهشت زهرا قیمت قبر 3 طبقه 115 میلیون و 500 هزار تومان است، در فاز 2 نیز قیمت قبر 3 طبقه حدود 71 میلیون تومان است و در فاز سوم قیمت این قبر ها به 42 میلیون تومان می رسد.

اگر تا 7 سالگی مردید قبرتان مجانی است وگرنه...

گزارش ها از سوی منابع رسمی، اما در خصوص قیمت قبر، ارقام دیگری را ذکر می نمایند؛ مبلغ قبر در ناحیه یک برای هر طبقه 27 میلیون و 500 هزار تومان، برای ناحیه دو مبلغ 16 میلیون و 800 هزار تومان و برای ناحیه 3 مبلغ 12 میلیون و 300 هزار تومان است.

در خصوص پیش فروش در قطعه یک قیمت قبور 100 میلیون برای 2 طبقه در صورتی که متوفی نداشته باشید و قیمت طبقه سوم هم به روز حساب می گردد. در فاز دوم هم فقط قطعه 228 پیش فروش می گردد و قیمت 2 طبقه 62 میلیون است و قیمت طبقه سوم هم به روز حساب می گردد. برای احیای هر طبقه هم 13 میلیون تومان هزینه دریافت می گردد.

قبر رایگان تنها برای بچه ها زیر 7 سال

بنابر گفته محمدجواد تاجیک مدیرعامل بهشت زهرا در لایحه نرخ خدمات سال 1402 هزینه تغسیل، کفن، دفن و هزینه قبر بچه ها زیر هفت سال رایگان است و قرار شد هزینه برای بچه ها متوفی زیر هفت سال دریافت نگردد.

بخشی در بهشت زهرا وجود دارد که هیچ امکاناتی ندارد و با عنوان دفن روز محسوب می گردد که قبر در آن ها رایگان است و اگر بخواهد هر خانواده ای یک طبقه اضافه کند، مبلغ 3 میلیون و 900 هزار تومان برای هر طبقه اضافه باید پرداخت کند و اگر کسی دو طبقه اضافه را نخواهد ممکن است فردی دیگر روی متوفی خاک گردد.

شکاف طبقاتی حتی در خاک

هزینه خرید قبر، اما در بهشت زهرا و در مقایسه با آرامگاه های به اصطلاح لاکچری در مناظق شمالی شهر تهران بسیار پایین است؛ در بعضی موارد حتی خرید قبر در بعضی از امامزاده های تهران از خرید خانه در تهران، گران تر تمام می گردد.

تولیت امامزاده های سطح شهر تهران می گویند که در این امامزاده ها تنها تحت شرایط خاصی، به افراد بومی قبر تعلق می گیرد؛ آنالیز های میدانی حاکی از آن است که علاوه بر شرایط خاص خرید قبر در این امامزاده ها، قیمت قبور نیز در این مکان ها سر به فلک کشیده است.

تنها افراد بومی

آنالیز های میدانی از امامزاده های مطرح در سطح شهر تهران از رقم های نجومی خرید و فروش قبر حکایت دارد؛ متولیان امامزاده پنج تن لویزان می گویند که در حال حاضر خرید و فروش قبر در این امامزاده تنها برای افراد بومی امکان پذیر است. آنالیز ها حاکی از آن است که حتی برای افراد بومی نیز قیمت قبر در این امامزاده تهران نجومی است، یکی از خریداران قبر در این امامزاده تهران می گوید که هزینه خرید قبر در این امامزاده بیش از یک میلیارد تومان است.

هزینه خرید قبر در امامزاده صالح نزدیک به شاه عبدالعظیم است؛ در شاه عبدالعظیم هزینه خرید قبر 600 میلیون تومان اعلام شده است و در امامزاده صالح هزینه خرید قبر 400 میلیون تومان اعلام شده است که با پرداخت 300 میلیون تومان برای امور خیریه، 700 میلیون تومان تمام می گردد.

برای مرگ هم اجازه باید گرفت

در شرایطی که مرگ به تنهایی پدیده ناگوار و ناراحت نماینده ای برای خانوار ها است، هزینه های کفن و دفن نیز به نگرانی بازماندگان بدل شده است، آن هم در شرایطی که در یک دهه گذشته نزدیک به 11 میلیون نفر از جمعیت کشور به زیر خط فقر کشیده اند.

بنابر گزارش پایش فقر وزارت کار، در حال حاضر 26 میلیون و 500 هزار نفر از جمعیت کل کشور زیر خط فقر قرار دارند، این رقم، اما از نظر حسین راغفر، تحلیلگر مسائل مالی، 42 میلیون و 500 هزار نفر است که نزدیک به 50 درصد از جمعیت کشور است.

در چنین شرایطی که خط فقر روز به روز بالا می رود و به تعداد افرادی که زیر خط فقر می روند اضافه می گردد و تورم با سرعت هرچه تمام تر پیش می رود، کسب عایدی از متوفی، دردسر تازه ای است که بار آن بر دوش بازماندگان آن فرد است.

منبع: فرارو
انتشار: 19 شهریور 1402 بروزرسانی: 19 شهریور 1402 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1705

به "اگر تا 7 سالگی مردید قبرتان مجانی است وگرنه..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر تا 7 سالگی مردید قبرتان مجانی است وگرنه..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید