امواج مایکروویو کاری بیشتر از گرم کردن غذای شما انجام می دهند

به گزارش بیست آمار، مایکروویو فقط آن چیزی نیست که شما با آن غذایتان را گرم میکنید بلکه شما تکه ای که کل دنیا هستی را بر روی کابینتِ آشپزخانه تان قرار داده اید

امواج مایکروویو کاری بیشتر از گرم کردن غذای شما انجام می دهند

خبرنگاران| این تصویر چند فرکانسی امواج مایکروویو از تمام آسمان است که با استفاده از داده های پلانک ثبت شده است و طیف امواج الکترومغناطیسی را از 30 گیگاهرتز تا 857 گیگاهرتز پوشش می دهد.

به گزارش خبرنگاران؛ در ساختار متلاطم تابش پس زمینه ریزموج کیهانی، افت و خیز هایی در دما دیده میشوند که بازتابی از افت و خیز چگالی اولیه کیهان هستند. ساختار کیهانی امروز که از این تابش سرچشمه گرفته است، در مناطقی با عرض جغرافیایی بالا به وضوح قابل مشاهده است. نوار مرکزی این نقشه، صفحه کهکشان ما، راه شیری است.

بخش بزرگی از تصویر تحت تأثیر انتشار گاز و غبار نوار مرکزی قرار گرفته است. در سمت راست تصویر، زیر صفحه کهکشان، ابر بزرگی از گاز در کهکشان ما قرار گرفته است. قوس نوری قابل مشاهده در اطراف نوار مرکزی، حلقه بارنارد نام دارد که حباب در حال گسترش یک ستاره منفجر شده است. پلانک تمام کهکشان های دیگر را دیده است.

کهکشان بزرگ مارپیچی آندرومدا که 2.2 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، بسیار درخشان به نظر دیده میگردد. در فواصل دورتر، کهکشان ها و سیاه چاله های بزرگ که در تصویر به عنوان نقاط واحدی از امواج مایکروویو ثبت شده اند، ظاهر میشوند. این تصویر از داده های جمع آوری شده توسط پلانک در اولین آنالیز کلی از آسمان گرفته شده است و از مشاهدات گرفته شده بین مرداد 1388 تا تیر 1389 به دست می آید.

امواجی از دل کیهان

سازمان فضایی آمریکا (ناسا) به تازگی تصویری از دو کهکشان همسایه که از طریق تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده منتشر کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، ناسا در شرح این تصویر آورده است: یکی از این دو کهکشانی که در تصویر هابل مشاهده می شوند دقیقا همان امواجی را که دستگاه مایکروویو آشپزخانه شما فراوری می نمایند، به سمت اطراف خود ارسال می نماید.

به امواج الکترومغناطیسی با طول موج کمتر از امواج رادیویی و بیشتر از امواج فروسرخ، مایکروویو یا ریزموج گفته می گردد.

چنین به نظر می رسد که طول موج مایکروویو با توجه به نام آن، امواجی در طیف طول موج کمتر از یک میلی متر باشند و طول موج ریزموج ها تقریباً بین 1 میلی متر (متناظر با بسامد 300 گیگاهرتز) تا 30 سانتیمتر (متناظر با بسامد 1 گیگاهرتز) است.

توجه گردد که پیشوند مایکرو در مایکروویو به یک طول موج در محدوده میکرومتر اشاره نمی نماید بلکه دلالت بر این دارد که ریزموج ها در مقایسه با امواج استفاده شده در انتشار رادیویی نوعی، کوچک هستند به طوری که طول موج های کوتاه تری دارند.

براساس اعلام ناسا، کهکشان پایینی در تصویر، هسته بسیار فعالی دارد و حجم بالایی از انرژی را به فضای پیرامونی خود می فرستد که سبب ایجاد اشکالی مانند ابر های حاصل از بخار آب می شوند.

اتم های تشکیل دهنده آب یعنی هیدروژن و اکسیژن قادر به جذب بعضی از این انرژی ها هستند و دوباره آن را در طول موج های خاص منتشر می نمایند که یکی از آن ها در ساختار مایکروویو اتفاق می افتد.

ابرکهکشانی که امواج مایکروویو ساطع می نماید

تلسکوپ فضایی هابل سال 2016 را با ثبت تصویری از یک کهکشان عجیب به سرانجام رساند که به جای انتشار نور مرئی، امواج مایکروویو از خود ساطع می نماید.

این ابرکهکشان عجیب که IRAS 16399-0937 نامگذاری شده، در واقع یک مگامیزر (Megamaser) است که چیزی حدود 370 میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد. در مورد مگامیزر ها باید گفت که این کهکشان ها از تراکم بسیار بالایی برخوردارند و حدود 100 میلیون بار درخشان تر از میزر هایی (Maser) است که در کهکشان راه شیری وجود دارند.

تلسکوپ هابل برای ثبت تصویر نهایی این ابرکهکشان، از دو ابزار برای دریافت طول موج های مختلف استفاده کرد که این عبارتند از دوربین پیشرفته پیمایشی (ACS) و دوربین مادون قرمز و طیف نمای چند منظوره (NICMOS). با استفاده از رزولوشن بالای دوربین NICMOS، محققان دریافتند که این کهکشان از دو هسته مجزای در حال ادغام برخوردار است که در میان گاز ها و گرد و غبار های کیهانی پنهان شده اند.

همچنین، به لطف تصاویری بدست آمده، تعیین شد که در این کهکشان یک سیاه چاله بسیار بزرگ وجود دارد که اندازه آن چیزی حدود 100 برابر بزرگ تر از اندازه خورشید است.

هابل با این کشف نشان داد که اگر چه بالغ بر 26 سال از فعالیتش در فضا می گذرد و قرار است در سال 2018 بازنشسته گردد، اما همچنان می تواند همانند گذشته با اکتشافات خود، دانشمندان و جهانیان را شگفت زده کند. اخیراً مراحل ساخت تلسکوپ جیمز وب که جانشینی هابل را بر عهده خواهد گرفت، به سرانجام رسیده و به گفته ناسا، در اکتبر 2018 به فضا ارسال خواهد شد.

امواج ماکروویو را بهتر بشناسیم

به امواج الکترومغناطیسی که طول موج آن ها کمتر از امواج رادیویی و بیشتر از امواج فروسرخ است، ریزموج گفته می گردد. طول موج امواج مایکروویو، بین 1 میلی متر تا 30 سانتیمتر است؛ که طول موج 1 میلی متر با بسامد 300 گیگاهرتز متناظر است و طول موج 30 سانتی متر با بسامد 1 گیگاهرتز متناظر است. البته بر روی مرز های این تعریف، اتفاق نظر نیست و بعضی آن را از 0.3 میلی متر در نظر می گیرند. این تعریف هم UHF و هم EHF (امواج میلی متری) را در بر می گیرد و منابع مختلف مرز های متفاوتی را به کار می برند. در همه حالات ریزموج حداقل کل باند SHF (سه تا سی گیگاهرتز) را در بر می گیرد. در مهندسی امواج رادیویی، اغلب به محدوده بین 1 و 100 گیگاهرتز محدود می گردد.

پیشوند مایکرو در مایکروویو به یک طول موج در محدوده میکرومتر اشاره نمی نماید بلکه دلالت بر این دارد که ریزموج ها در مقایسه با امواج استفاده شده در انتشار رادیویی نوعی، کوچک هستند به طوری که طول موج های کوتاه تری دارند.

منبع: فرادید
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 950

به "امواج مایکروویو کاری بیشتر از گرم کردن غذای شما انجام می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امواج مایکروویو کاری بیشتر از گرم کردن غذای شما انجام می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید