اشتباه هایی که تهران را به خفگی کشاند!

به گزارش بیست آمار، گلچینی از 70 سال زندگی هنرمندانه حسین محجوبی این روزها به نمایش گذاشته شده است. آثاری از دهه های 20 تا 90 که هر کدام به نوعی یادآور زمینِ سرسبزی هستند که زندگی شهری دیگر اثری از آن به جای نگذاشته است.

اشتباه هایی که تهران را به خفگی کشاند!

مناظر طبیعی، سبز و آرام مهمترین خصیصه نقاشی های محجوبی است. اگرچه خودش می گوید این نقاشی های آرام در واقع اعتراض به انسان است؛ انسانی که به جای اسب ها ماشین کاشته است و اعمالش باعث شده تا از این طبیعت خدادی، چیزی جز درخت های لاغر و بی جان، باقی نماند.

البته به نظر می رسد سرآغاز توجه محجوبی به طبیعت و گسترش نمود آن در آثار نقاشی این هنرمند از زمانی شکل یا بهتر است بگوییم شدت گرفت که طراحی پارک های معروف شهر تهران همچون ساعی و ملت را برعهده داشت. محجوبی می گوید طراحی این پارک اهمیت نقش درختان در زندگی انسان ها را برایش پررنگ تر کرد و به همین سبب هم در آثار هنری اش بیشتر به این موضوع پرداخت.

محجوبی حالا در آستانه 90 سالگی، مجموعه ای از آثارش را از دهه های 20 تا 90 به نمایش گذاشته است. آثاری که در آنها سبک های گوناگون هنری دیده می گردد، اما اکثریت را همان آثاری تشکیل می دهند که بیشتر رنگ و بوی طبیعت و آرامش دارند. در این نمایشگاه همچنین اولین اثر رنگ روغن این هنرمند پیشکسوت که آن را در سال 1328 و در سن 19 سالگی نقاشی نموده، ارائه شده است.

این هنرمند پیشکسوت در گفت وگو با بیست آمار می گوید: الان در آستانه 90 سالگی هستم و 70 سال است که تهران را از نزدیک می بینم. 20 ساله بودم که از لاهیجان به تهران آمدم. زمانی که در خیابان ها درشکه بود و حال و هوای شهر نسبت به امروز بسیار متفاوت بود.

او ادامه می دهد: پس از آنکه از مدرسه البرز فارغ التحصیل شدم به دانشکده هنرهای زیبا رفتم. شش سال در شهرسازی و 12 سال در دفتر فنی پارک های تهران کار کردم که پارک ساعی اولین و پارک ملت آخرین کارم بود. در این تمام این سال ها تهران را دیدم که چه بود و چه شد.

محجوبی با بیان اینکه متاسفانه تهران به صورت بی منطقی زشت شده است، اظهار می نماید: در دهه 40 حساب نموده بودیم که با توجه به ذخیره آبی، تهران و حومه آن یعنی کرج و لواسانات می تواند حدود 7 تا 8 میلیون جمعیت داشته باشد. این جمعیت امروز تهران اشتباه است، اما باز هم متاسفانه همچنان به ساخت و ساز ادامه می دهند. ساخت چیتگر هم از دیگر اشتباهاتی بود که در حق تهران رخ داد. این شهر همانند نعل اسب بود و غرب تنها جای باز تهران بود که ساخت چیتگر در سمت غرب باعث شد این سمت نیز بسته گردد. به همین خاطر هم تهران از همه طرف بسته شده و در حال خفه شدن است.

او می گوید: البته این شرایط فقط شامل حال تهران نمی گردد و به طور کلی زمین با این مشکل روبرو است. حدود 45 سال پیش نقاشی کشیدم و این موضوع را بیان کردم که زمین در حال خفه شدن است و نمی تواند این جمعیت را تحمل کند. در ظاهر این ها نقاشی است، اما در واقع اعتراض من به انسان است.

این هنرمند پیشکسوت همچنین درباره سبک هنری خود شرح می دهد: من در همه سبک ها کار نموده بودم، اما به مرور سعی کردم ابتکار داشته باشم و در نهایت به این سبک رسیدم. زمانی که پارک ها را می ساختم پی بردم که چقدر نقش درخت در زندگی ما مهم است؛ در واقع ما خودمان خراب می کنیم و بزرگ ترین آسیب هم به خود ما می رسد.

محجوبی ادامه می دهد: در واقع آثارم اعتراض به انسان است. سعی کردم تفکراتم را از طریق نقاشی بیان کنم. ما اسیر ماشینیسم شده ایم و کوچک ترین خبر جهان می تواند زندگی انسان ها را تحت شعاع قرار دهد. دوره عجیب و غریبی است و نمی دانم انسان قرار است به کجا برسد. انسان اشرف مخلوقات است و مقام او بسیار بالا است، اما در طول تاریخ انسان های حریصی بودند و هستند که تمام گرفتاری تاریخ به نوعی ریشه در این افراد دارد. افرادی که کوشش می نمایند جهان را زشت نمایند.

به گزارش بیست آمار، نمایشگاه روزگار محجوب تا تاریخ 27 دی ماه در نگارخانه مهرسان واقع در خیابان کارگر شمالی، بعد از خیبان فرصت امکان بازدید دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 44

به "اشتباه هایی که تهران را به خفگی کشاند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباه هایی که تهران را به خفگی کشاند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید