از برنج چه خبر؟

به گزارش بیست آمار، افزایش 114 درصدی قیمت برنج ایرانی، فروش تا 36 هزار تومانی هر کیلو برنج وارداتی و درخواست افزایش قیمت از سوی واردکنندگان، بخشی از جریان بازار برنج در مدت اخیر است.

از برنج چه خبر؟

به گزارش ایسنا، از نیمه دوم پارسال بازار برنج درگیر نوسان بوده و افزایش قیمت به ویژه برای برنج ایرانی رکود تازه ای ثبت کرده که در آمار های رسمی نیز به وضوح معین است.

افزایش 114 درصدی قیمت برنج ایرانی

گزارش اخیر مرکز آمار ایران از شرایط قیمت کالا های خوراکی نشان می دهد که برنج ایرانی در فروردین ماه امسال 114.6 درصد نسبت به همین ماه در سال قبل و 2.2 درصد نسبت به اسفند گران شده است.

هر کیلو برنج ایرانی در فروردین 1400 به طور میانه 35 هزار و 400 تومان قیمت داشته که به 74 هزار و 500 تومان در اسفند رسیده و برای فروردین امسال میانه قیمت 76 هزار تومان بوده و تا حدود 84 هزار تومان هم فروش رفته است.

این در حالی است که قیمت های موجود در بازار تا 100 هزار تومان هم برای برنج داخلی اعلام شده بود.

برنج خارجی تا 36 هزار تومان قیمت خورد

در مورد برنج وارداتی افزایش قیمت کمتر از برنج ایرانی بوده، ولی با این حال 31 درصد در فروردین نسبت به همین ماه در سال گذشته گران شده و رشد 1.9 درصدی در قیاس با اسفند داشته است.

هر کیلو برنج خارجی در ماه گذشته به طور میانه 32 هزار تومان قیمت داشته و تا 36 هزار و 500 تومان هم فروش رفته است، این کالا در فروردین پارسال حدود 24 هزار و 500 تومان ثبت شده بود.

واردات 1.3 میلیارد دلاری و درخواست افزایش قیمت

آخرین آمار واردات برنج نیز نشان می دهد که در سال گذشته، 1.5 میلیون تن به ارزش حدود 1.3میلیارد دلار برنج وارد ایران شده که نسبت به سال قبل از آن، 48 درصد در وزن و 42 درصد در ارزش رشد داشته است.

اخیرا نیز انجمن واردکنندگان برنج در مکاتبه ای با معاون اول رئیس جمهور خواستار افزایش قیمت برنج خارجی شده است، آن ها دلایل مختلفی برای این موضوع مطرح کرده اند که در اهم آن حذف ارز 4200 از حقوق ورودی و البته عدم معین تکلیف این تغییر در محاسبه عوارض واردات با وجود گذشته حدود یک ماه از ابلاغ قانون بودجه است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1490

به "از برنج چه خبر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از برنج چه خبر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید