آزمایش موفقیت آمیز یک داروی سرطان

به گزارش بیست آمار، به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی، محققان انگلیسی با آزمایش یک داروی سرطان متوجه قابلیت آن برای متوقف کردن فرایند ترمیم سلول های سرطانی شده اند.

آزمایش موفقیت آمیز یک داروی سرطان

40 بیمار در آزمایش بالینی دارو شرکت کردند که بیش از نصف آنها داروی برزوسرتیب(berzosertib) را دریافت کردند.

آزمایش بالینی این دارو توسط انستیتو تحقیقات سرطان و رویال مارسدن ان اچ اس تراست انجام شد و نشان داد حتی مصرف داروی همزمان با انجام شیمی درمانی نیز تاثیرگذار است.

این نخستین دارو از یک خانواده جدید است که آزمایش ها نشان می دهد فعالیت پروتئین دخیل در ترمیم دی ان ای را متوقف می کند. متوقف شدن فعالیت این پروتئین سبب می شود سرطان نتواند خسارت وارد شده به سلول های خود را ترمیم کند.

داروی مذکور بخشی از یک روش درمانی جدید به درمان کاملاً دقیق(precision medicine) است که ژن یا تغییرات ژنتیکی خاصی را هدف می گیرد.

در آزمایش بالینی بیمارانی شرکت داده شدند که تومورهای سرطانی پیشرفته داشتند و هیچ داروی دیگری برای آنها کارآمد نبود. این نخستین مرحله آزمایش بالینی دارو است که برای بررسی ایمنی یک دارو انجام می شود.

اما انستیتو تحقیقات سرطان اعلام کرده نشانه هایی از قابلیت برزوسرتیب برای متوقف کردن رشد تومورهای سرطانی مشاهده کرده است.

کریس لورد پروفسور ژنومیک سرطان در این انستیتو و یکی از مولفان تحقیق می گوید: این نشانه های اولیه بسیار نوید بخش هستند. البته مشاهده چنین واکنشی در مرحله اول آزمایش بالینی عجیب است.

البته برای بررسی تاثیرگذاری دارو باید آزمایش های بیشتری انجام شود. این تحقیق روی گروه کوچکی از بیماران انجام شد و بنابراین هنوز زود است که برزوسرتیب را یک داروی تاثیرگذار در حوزه درمان سرطان به حساب بیاوریم. با این وجود تاثیرگذاری عجیب آن به خصوص در کنار شیمی درمانی، محققان را نسبت به آینده تحقیقات آینده خوش بین کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 506

به "آزمایش موفقیت آمیز یک داروی سرطان" امتیاز دهید

1 کاربر به "آزمایش موفقیت آمیز یک داروی سرطان" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش موفقیت آمیز یک داروی سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید