چرا هر موجودی که پا به این دریاچه می گذارد، سنگ می گردد؟

به گزارش بیست آمار، روزیاتو نوشت: مقصر اصلی این شرایط ترسناک دریاچه ناترون را می توان کوه Ol Doinyo Lengai در نزدیکی آن دانست که به عنوان کوه خدا نیز شناخته می گردد. این کوه، تنها آتشفشان فعالی است که ناتروکربناتیت ها (Natrocarbonatit) را منتشر می نماید.

چرا هر موجودی که پا به این دریاچه می گذارد، سنگ می گردد؟

دریاچه خطرناک ناترون محل جفت گیری کلیدی برای فلامینگوهای کمتر در معرض خطر انقراض است، اما این حیوانات اگر جرات نزدیک شدن به سواحل آن را داشته باشند، خطر سنگ شدن برای همواره در نمک آن را دارند. باکتری هایی که رنگ قرمز خونی به آب می دهند، تنها موجوداتی هستند که می توانند گرمای میانه 26 درجه سانتی گراد، غلظت نمک کشنده و قلیایی بودن آن را تحمل نمایند.

به گفته دیوید هارپر که یک اکولوژیست از دانشگاه لستر است، اجسامی که در آب می افتند به سرعت تجزیه می شوند. در حالی که اگر با سطح آب در تماس باشند، پوشیده از نمک شده و تا ابد در آن شکل باقی می مانند.

مقصر اصلی این شرایط ترسناک دریاچه ناترون را می توان کوه Ol Doinyo Lengai در نزدیکی آن دانست که به عنوان کوه خدا نیز شناخته می گردد. این کوه، تنها آتشفشان فعالی است که ناتروکربناتیت ها (Natrocarbonatit) را منتشر می نماید.

این مواد به وسیله کانال هایی که از آتشفشان عبور می نمایند و به دریاچه می رسند، به این آب ها ریخته می شوند و آن را با pH بیش از 10 قلیایی می نمایند.

فقط فلامینگوها که سیانوباکتری های غنی از مواد مغذی آب را می خورند، برای جفت گیری به این منطقه می آیند. اما حتی آن ها هم نمی توانند از شرایط بی رحم دریاچه نمک فرار نمایند و ممکن است در ساحل این دریاچه غرق شوند.

نیک برانت عکاس، در کتاب خود در خصوص این دریاچه با عنوان در سراسر سرزمین ویران شده شرح داد: به طور غیرمنتظره ای موجوداتی را از انواع پرندگان و خفاش ها در امتداد خط ساحلی دریاچه ناترون یافتم. هیچ کس دقیقاً نمی داند که چگونه می میرند، اما … آب دارای میزان بسیار بالایی سودا و نمک است، به حدی که جوهر جعبه فیلم کداک من را در عرض چند ثانیه پاک کرد.

جدا از اجساد، دریاچه ناترون از 19،000 سال قبل در حفظ تاریخ نقش داشته است. دکتر سینتیا لویتکیوس-پیرس، زمین شناس دانشگاه ایالتی آپالاچی، گفت: بلافاصله پس از قرار گرفتن ردپاها در گل و خاکستر مرطوب اطراف دریاچه، رسوبات مرطوب، خشک و سخت شده اند.

گمان می رود گلی که این ردپاها را حفظ نموده است از کوه خدا خارج شده باشد، زیرا مقادیر زیادی خاکستر در آن شناسایی شده است. سپس، تصور می گردد که سطح گِلی، ظرف چند روز یا حتی چند ساعت خشک شده و آثار ایجاد شده را حفظ می نماید.

وی اضافه نمود: آثاری از اجداد ما، فعالیت و رفتار آن ها را در آخرین دوره پلیستوسن در حاشیه دریاچه ناترون در تانزانیا ثبت شده است.

با این حال فوران بزرگ آتشفشان کوه خدا در تانزانیا می تواند مکان این آثار کلیدی در تاریخ انسان ها را از بین ببرد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 فروردین 1402 بروزرسانی: 16 فروردین 1402 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1643

به "چرا هر موجودی که پا به این دریاچه می گذارد، سنگ می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا هر موجودی که پا به این دریاچه می گذارد، سنگ می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید