وقتی راه می روید پیامک نزنید؛ چند نکته از خطرات و راه های جایگزین

به گزارش بیست آمار، در خیابان گشت می زنید و ناگهان فکر می کنید باید تلفن همراهتان را چک کنید. گوشی را از جیبتان درمی آورید و یک پیغام می نویسید و حتی وقتی در خیابان راه می روید هم چشمانتان به صفحه موبایلتان دوخته شده است؛ اغلب ما این نوع پیاده روی را تجربه نموده ایم.

وقتی راه می روید پیامک نزنید؛ چند نکته از خطرات و راه های جایگزین

این رفتارها باعث شده که قانون گذاران در خصوص پیاده روی و پیغامک زدن بحث و تبادل نظر نمایند. در بعضی از شهرها مانند هونولولو، رکسبورگ و آیداهو، هم که این ماجرا فراتر از بحث و تبادل نظر بوده و این سبک از پیاده روی ممنوع اعلام شده است!

با وجود اینکه رانندگان و وسایل نقلیه بزرگ تر باعث بسیاری از تصادفات بوده اند، اما می توانیم بگوییم که عابران پیاده هم در این میانه بی تأثیر نبودند. اینکه قربانیان تصادفات با اتومبیل یا وسایل نقلیه بزرگ را مقصر بدانیم کار درستی نیست، اما باید بدانیم که مسئولیت شخصی هم وجود دارد.

یکی دیگر از علائم رفتار اعتیاد داشتن به موبایل، استفاده همزمان تلفن همراه و کار دیگر است.

متخصصان روانشناس اما معتقدند پیغامک زدن حین راه رفتن نوعی رفتار اعتیاد آور است. دیرزمانی است که فناوری ما را به کنترل خودش درآورده است. شاید وقت آن رسیده باشد که ما بتوانیم کنترل فناوری شخصی خودمان را به دست آوریم.

چرا حین راه رفتن پیغامک می زنیم؟

دکتر آدام گزلی در دانشکده علوم اعصاب معتقد است که گرایشات ما در زمینه منابع اطلاعاتی، از رفتار حیوانی ما در خصوص بقا نشأت می گیرد. مغز ما هنگام دریافت اطلاعات، احساس پاداش می نماید و همین است که دوست داریم اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

در چرخه استفاده از موبایل گیر افتاده ایم

به گفته متخصصان استفاده از اینترنت به طور کلی اعتیاد آور نیست و ممکن است نشانه کارهایی باشد که مردم مجبور هستند برای آن تلفن همراهشان را چک نمایند. اما وقتی افراد موبایل خود را فقط به خاطر افزایش روحیه چک می نمایند، می تواند نشانه ای از یک مسأله در حال توسعه باشد.

مطالعات دانشگاه مریلند نشان داده است که صدها مراجعه به اورژانس بین سال های 2000 تا 2011 مربوط به استفاده از تلفن همراه هنگام راه رفتن بوده است.

دکتر سوسمان می گوید اگر به کوهستان رفتید و احساس آرامش کردید که هیچ، اما اگر به کوهستان رفتید و احساس کردید می خواهید زودتر از آن جا خارج شوید و از تلفن هوشمندتان بهره ببرید، به سمت اعتیاد پیش می روید.

کمپین آگاهی رسانی عمومی درباره خطرات پیاده روی و پیغام کوتاه یکی از پیشنهادات جیم استایر، مدیر اجرایی خرد رسانه بوده است. او معتقد است که هم پیاده ها و هم رانندگان حواسشان پرت موبایل شده است و باید با این اعتیاد مبارزه کرد.

چگونه استفاده از موبایل حین راه رفتن را کنترل کنیم؟

1. دکتر گززلی گفته است که می توانید به جای جیب خود، تلفن را در کیف خود بگذارید و بیرون کشیدن آن را مشکل تر کنید.

2. زمانی که عابران پیاده تلفن خود را چک می نمایند بهتر است دست از راه رفتن بکشند و در یک مکان امن بایستند. بعلاوه به افرادی که هدفون دارند هم توصیه می گردد که حین راه رفتن، صدای آن را کم تر نمایند.

در این زمینه بخوانید:

رژیم دیجیتالی بگیرید! راه هایی برای مدیریت وقت گذرانی با موبایل

20 رفتار در زندگی روزمره که ممکن است بی ادبانه تلقی گردد!

3. کریس مارچلینو، مهندس سابق اپل که منجر به توسعه آیفون شده است، توصیه می نماید که وارد تنظیمات تلفن همراه شوید و به غیر ازمواردی که برای شما بسیار اهمیت دارد، اعلان برنامه ها(نوتیفیکیشن) را غیرفعال کنید و جلوی بمباران چیزهای نامربوط را حین راه رفتن بگیرید.

4. اپلیکیشن هایی در آیفون و اندروید وجود دارد که به طور موقت اعلان ها(نوتیفیکیشن) را خاموش می نماید.

5. در این زمینه متخصصان تمرینات خودکنترلی را توصیه نموده اند. آن ها می گویند بهتر است از خودمان بپرسیم: آیا من سرنوشت خودم را کنترل می کنم یا به فناوری اجازه می دهم که آن را کنترل کند؟ و یا آیا می خواهم به خودم آسیب وارد کنم؟

ترجمه کوتاه از nytimes

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1282

به "وقتی راه می روید پیامک نزنید؛ چند نکته از خطرات و راه های جایگزین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی راه می روید پیامک نزنید؛ چند نکته از خطرات و راه های جایگزین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید