معبد آپولو در دلفی کجاست؟

به گزارش بیست آمار، معبد آپولو (Sanctuary of Apollo) در دامنه تپه ای در مرکز دلفی باستانی قرار گرفته است و جایی بوده که از زائران پیشگویی های خدای آپولو را می شنیدند که به وسیله اوراکل منتخبش (زنی محلی) بیان می شدند. در ادامه همراه با ما باشید تا بیشتر با این مکان باستانی آشنا شوید.

معبد آپولو در دلفی کجاست؟

راه مقدس (Sacred Way) نیز مسیری است که به سمت بالا و مرکز مجموعه معبد آپولو می رود و در گذشته نیز اطراف آن پر از گنجینه ها و مجسمه های مختلف بوده است. این مجسمه ها نیز به عنوان هدایایی از طرف دولت شهرهایی همانند آتن و اسپارت برای تشکر از آپولو و ثابت کردن ثروت و قدرت خودشان ساخته می شدند. بعضی از آن ها کاملا پابرجا هستند، بعضی دیگر از بین رفته اند اما در کل، در کنار یکدیگر مناظری بسیار تماشایی و خارق العاده را ایجاد کردند.

تاریخچه معبد آپولو

یونانیان داستان های بسیار زیادی برای شرح منشأ دلفی بیان کردند. این مکان در ابتدا برای گایا مقدس شناخته می شد، الهه مادر مقدسی که فرقه اش در غار کوریکئون در ارتفاعات کوه پارناسوس متکرکز بودند. با این حال، آپولو پس از کشتن یک مار یا اژدهای معروف به پیتو در اینجا، نام محلی آپولو پیتیوس را برای اینجا برگزید.

برای هزار سال، زائران برای راهنمایی خودشان به این محل سرازیر می شدند. اوج معروفیت این مکان نیز در بین قرن ششم تا چهارم پیش از میلاد بود که در آن موقع، لیگ آمفیکتیونیک، فدراسیونی متشکل از 12 استان قبیله ای توانستند پس از اولین جنگ مقدس در سال 595 تا 586 پیش از میلاد، این پناهگاه مقدس را به کنترل خود در بیاورند. دلفی به عنوان یک استان خودمختار توانست به رونق بسیار زیادی دست پیدا کند و پادشاهان لیدیا، مصر و امپراتور روم هادریان نیز در این موضوع تاثیری اساسی داشتند. با اینکه دلفی به طور رسمی بی طرف بود اما قدرت سیاسی قابل توجهی داشت.

مجموعه آپولو در دلفی در سال 548 پیش از میلاد مورد آتش سوزی نهاده شد و زمین لرزه ای در سال 373 پیش از میلاد آن را تکان داد اما این مجموعه در نهایت پابرجا باقی ماند تا اینکه در سال 300 پیش از میلاد اتولی ها آن را به تصرف در آوردند و در سال 191 پیش از میلاد نیز رومی ها آن را تحت کنترل داشتند.

در سال 86 میلادی، ژنرال رومی به نام سولا دلفی را غارت کرد اما امپراتورهای بعدی نسبت به رسوم و آیین های اوراکل ها در اینجا احترام گذاشتند و این موضوع تا قرن دوم پس از میلاد ادامه داشت. در نهایت نیز نفوذ معبد آپولو با توسعه مسیحیت کاهش یافت و امپراتور بیزانسی تئودوسیوس در اواخر قرن چهارم میلادی آن را به طور کامل تعطیل کرد.

گشت و گذار در میان مجموعه آپولو

برای آنکه بتوانید از تمام بخش های مجموعه آپولو تماشا کنید، حداقل به یک ساعت زمان احتیاج دارید و حتما در گشت و گذار خود باید از جاهای تماشای اصلی اینجا تماشا کنید که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

راه مقدس

پس از ورود به مجموعه آپولو در پایین ترین نقطه و در کنار جاده اصلی شما شاهد راه مقدس خواهید بود که به وسیله باستان شناسان در قرن نوزدهم میلادی به شکلی مدرن طراحی شده است. در ابتدای مسیر چندین پایه سنگی را مشاهده خواهد کردید که در سمت راست خود کورفو یا گاو کرکیرا (Bull of Kerkyra) را نگه داشته اند. جلوتر از آن و در سمت چپ نیز به جامانده های یادبود پیروزی اسپارتان (Spartan Victory Monument) دیده می گردد که پیشکشی به دریاسالار لیساندر است. در ادامه نیز سنگ های مخروطی شکل کوچکی به نام اومفالوس قرار دارند.

ابوالهول ناکسوس

در شمال شرقی خزانه آتنی بازسازی شده، بخشی از ستونی دیده می گردد که ابولهول ناکسوس (Sphinx of Naxos) روی آن قرار می گرفته و امروزه این ابولهول ناکسوس درون موزه ای در همین محل به نمایش گذاشته شده است. در همان نزدیکی نیز صخره سیبیل (Rock of the Sibyl) قرار گرفته است که در آنجا، اولین پیش گویی های اوراکل های اولیه دلفی انجام می شد.

چند قدم دورتر از آنجا و سه ستون استوای آتنی ها (Stoa of the Athenians) قرار گرفته است و در پشت آن نیز دیواری چند ضلعی دیده می گردد که زمانی تراس دومین معبد آپولو روی آن قرار داشته است. اگر با دقت به این دیوار نگاه کنید می توانید کتیبه های حکاکی شده روی آن را مشاهده کنید.

معبد آپولو

یکی از بخش های اصلی مجموعه آپولو در دلفی، معبد آپولو است که بر کل این مجموعه مشرف است. این معبد در قرن چهارم پیش از میلاد مجسمه ای از خدا را به نمایش می گذاشته که به وسیله شعله ای ابدی محافظت می شد و جایی بود که پیتیا یا اوراکل پیش گویی های خودش را بیان می کرد. مردم نه در داخل معبد آپولو بلکه در فضای بیرون آن تجمع می کردند.

ستون سرپانتین

در اینجا ماکتی از ستون سرپانتین (Serpentine Column) دیده می گردد که در سال 2015 میلادی برپا شده بود. ستون برنزی اصلی یادبود یونانی هایی است که امپراتوری ایران را در نبرد پلاتیا در سال 479 میلادی شکست دادند. با این حال، این مجسمه در سال 324 میلادی به وسیله کنستانتین کبیر برداشته شد و امروزه در هیپوددروم قسطنطنیه در استانبول امروزی قرار گرفته است.

تئاتر و چشمه کاستالیا

در بالای معبد، تئاتری متعلق به قرن چهارم پیش از میلاد قرار گرفته است که به خوبی تا به امروز حفظ شده و به وسیله پادشاه پرگامنی به نام لوکومنس دوم در طی قرن دوم پیش از میلاد بازسازی شد. در اینجا هر چهار سال یک بار در فستیوال پایتیان نمایش های مختلفی روی صحنه به اجرا در می آمدند که جمعیت را به حیرت وا می داشتند. در قسمت شرقی مجموعه آپولو نیز مسیری موازی با جاده اصلی قرار گرفته است که به چشمه کاستالیان منهتی می گردد و در گذشته، مردم قبل از مشورت با اوراکل معبد، در آنجا خود را تمیز می کردند.

منبع: فوت و فن / lonelyplanet
انتشار: 10 بهمن 1401 بروزرسانی: 10 بهمن 1401 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1617

به "معبد آپولو در دلفی کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد آپولو در دلفی کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید