سامانه نقشه باستان شناسی کشور رونمایی شد، چاپ 4 کتاب و 5 مقاله باستان شناسی در سال گذشته

به گزارش بیست آمار، به گزارش خبرنگاران، محمد رکنی کارشناس پژوهشکده باستان شناسی در این مراسم که به مناسبت بزرگداشت هفته پژوهش برگزار شد، گفت: سامانه نقشه باستان شناسی کشور برای مراکز استانی، مدیریت مدارک و مستندات بایگانی فعال و بتدریج با توجه به فراوانی لایه های اطلاعاتی برای سایر پژوهشگران و مخاطبین بارگذاری خواهد شد.

سامانه نقشه باستان شناسی کشور رونمایی شد، چاپ 4 کتاب و 5 مقاله باستان شناسی در سال گذشته

او افزود: از مهمترین فعالیت های پژوهشکده باستان شناسی استفاده از ابزار دیجیتال برای تهیه نقشه باستان شناسی کشور بوده که این مهم از اواخر دهه هشتاد خورشیدی با به کارگیری، برآورد و برآیند مهمترین نرم افزارهای تخصصی و تدوین برنامه های مشخص صورت گرفت.

این کارشناس بیان کرد: با توجه به فراوانی لایه های اطلاعاتی، نیاز به مدیریت گسترده تر آن در سطوح استانی و کاربران پژوهشی احساس می شد از این رو با توجه به همان شیوه نامه های اجرایی، مدل داده به صورت بانک اطلاعاتی در قالب سامانه نقشه باستان شناسی کشور و تحت وب تهیه شده که این سامانه راه ارتباطی میان پژوهشکده باستان شناسی و مراکز استانی نیز باشد و به سهولت با کمترین تجهیزات امکان بهره برداری و مدیریت لایه ها را داشته باشد.

رکنی گفت: به همین منظور با همراهی تخصصی بخش سنجش از دور دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران این سامانه ایجاد شده و رونمایی شد.

محمد مرتضایی رییس پژوهشکده باستان شناسی نیز در این نشست با اشاره به عملکرد این مرکز در سال پژوهشی گذشته به تشریح وظایف این مرکز در قالب گروه های پژوهشی پرداخت و گفت: نظارت، برنامه ریزی و ساماندهی پژوهش های باستان شناسی در سراسر کشور بر عهده پژوهشکده باستان شناسی است.

او شرح داد: با توجه به نقش حاکمیتی پژوهشکده در حوزه باستان شناسی این مرکز با دانشگاه ها و مراکز علمی پژوهشی بین المللی کشورهایی نظیر آلمان، انگلیس، فرانسه، بلژیک، هلند و ... همکاری های گسترده باستان شناسی دارد که در قالب آن پروژه های باستان شناسی مشترک انجام می گیرد.

مرتضایی با اشاره به صدور 120 مجوز باستان شناسی، چاپ 4 کتاب و 5 مقاله در سال پژوهشی گذشته از طریق پژوهکشده باستان شناسی شرح داد: از این تعداد مجوز 23 مورد بررسی باستان شناسی، 53 مورد برآورد و 44 مورد پروژه کاوش بوده که با همکاری ادارات کل استان ها انجام شده است.

رییس پژوهشکده باستان شناسی در خصوص پیشبرد نقشه باستان شناسی گفت: تا کنون 8 هزار نقطه از طریق پژوهشگران باستان شناسی کشور در نقشه جانمایی و بازبینی شده است.

در ادامه این نشست کرامت الله زیارت رییس دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران به بیان مطالبی در خصوص همبستگی دانش جغرافیا و باستان شناسی پرداخت و این دو مقوله را به هم وابسته خواند.

سارا عطاچی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران نیز برنامه نویسی و تدوین سامانه نقشه باستان شناسی کشور (تحت وب) را شرح داد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 26 دی 1400 بروزرسانی: 26 دی 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1341

به "سامانه نقشه باستان شناسی کشور رونمایی شد، چاپ 4 کتاب و 5 مقاله باستان شناسی در سال گذشته" امتیاز دهید

1 کاربر به "سامانه نقشه باستان شناسی کشور رونمایی شد، چاپ 4 کتاب و 5 مقاله باستان شناسی در سال گذشته" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه نقشه باستان شناسی کشور رونمایی شد، چاپ 4 کتاب و 5 مقاله باستان شناسی در سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید