دُز کم آسپرین تاثیری بر زوال عقل در دیابتی ها ندارد

به گزارش بیست آمار، براساس گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، محققان دانشگاه آکسفورد در انگلیس که این مطالعه را انجام داده اند، می گویند: یافته های این مطالعه برای میلیون ها نفری که در سراسر دنیا به منظور پیشگیری از خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی آسپرین مصرف می نمایند، امیدوار نماینده است.

دُز کم آسپرین تاثیری بر زوال عقل در دیابتی ها ندارد

این مطالعه که در نشست مجازی سالانه انجمن قلب آمریکا ارائه شد، شامل بیش از 15 هزار شرکت کننده در انگلیس بود که دیابت نوع 2 داشتند. آنها در آغاز مطالعه هیچ سابقه ای از زوال عقل، حمله قلبی یا سکته نداشتند.

در این مطالعه نیمی از افراد شرکت کننده روزانه یک قرص آسپرین 100 میلی گرمی مصرف کردند و نیمی از آنها دارونما دریافت کردند. آنها نزدیک به 9 سال، با میانگین حدود هفت سال درمان و تقریباً دو سال پیگیری مورد آنالیز قرار گرفتند.

بر اساس این مطالعه، بیش از هزار و 100 شرکت کننده در طول این مدت دچار زوال عقل گسترده شدند که شامل زوال عقل، اختلال شناختی، هذیان یا گیجی است.

جین آرمیتاژ استاد کارآزمایی های بالینی و اپیدمیولوژی از دانشگاه آکسفورد و نویسنده این مطالعه گفت: نتایج این مطالعه هیچ اثر واضحی از مصرف آسپرین با دز کم روزانه با ابتلا به زوال عقل نشان نمی دهد، بلکه نشان می دهد، خطر ابتلا به زوال عقل را حدود 9 درصد کاهش می دهد که این اندازه قابل توجه نیست.

آرمیتاژ در بیانیه خبری انجمن قلب آمریکا نوشت: نویسندگان مطالعه متوجه شدند که رویدادهای عروقی جدی، مانند حمله قلبی یا دوره های خونریزی عمده مانند سکته مغزی، با زوال عقل مرتبط است، اما محققان در افرادی که روزانه یک آسپرین 100 میلی گرمی مصرف می کردند، متوجه بروز رویدادهای عروقی جدی، مانند حمله قلبی یا دوره های خونریزی عمده مانند سکته مغزی که با زوال عقل مرتبط است، نشدند.

احتمال ابتلا به زوال عقل، از دست دادن حافظه، گیجی یا زوال ذهنی در شرکت کنندگانی که خونریزی عمده داشتند، دو برابر افرادی بود که خونریزی نداشتند.

زوال عقل یا دمانس، دسته ای از علایم را توصیف می نماید که حافظه، تفکر و توانمندی های اجتماعی را چنان تحت تاثیر قرار می دهد که زندگی روزمره فرد مختل می گردد. زوال عقل، یک بیماری معین نیست، بلکه چندین بیماری مختلف می توانند باعث زوال عقل گردد.

با این که عموما زوال عقل شامل از دست دادن حافظه می گردد، اما از دست دادن حافظه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از دست دادن حافظه، به تنهایی به معنای دچار شدن به زوال عقل نیست.

آلزایمر رایج ترین دلیل زوال عقل پیش رونده در بزرگسالان مسن است، اما دلایل زیادی برای این بیماری وجود دارد. بسته به دلیل زوال عقل، بعضی علایم می تواند برگشت پذیر باشد.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1337

به "دُز کم آسپرین تاثیری بر زوال عقل در دیابتی ها ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دُز کم آسپرین تاثیری بر زوال عقل در دیابتی ها ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید