تلفن همراه احساس فرسودگی و خستگی مفرط ایجاد می نماید

به گزارش بیست آمار، بر اساس گزارش خستگی مفرط در بریتانیا که اندیشکده انوارد منتشر کرد، پیشرفت فناوری در تلفن همراه به مردم امکان داده است در اوقات فراغت مثل خوشگذرانی با دوستان، زمانی بیش از آنچه باید، به کار کردن اختصاص دهند.

تلفن همراه احساس فرسودگی و خستگی مفرط ایجاد می نماید

در این گزارش، نوشته محقق ارشد، جنویو تریدول، که روز دوشنبه (3 آوریل) منتشر شد، آمده است: دلیل اصلی احساس خستگی مفرط از کار کمرنگ شدن تمایز بین کار و زندگی شخصی است.

شمار فزاینده ای از کارمندان احساس خستگی مفرط می نمایند. فرسودگی عاطفی، جسمانی و روانی ناشی از استرس است، اما طبق یافته های مطالعه انوارد، این شرایط آن طور که پیش از این گمان می رفت، ناشی از ساعات زیادتر کار کردن یا کمتر خوابیدن نیست.

بر اساس یافته های محققان، علی رغم آنکه طبق نظرسنجی ها بیش از یک سوم مردم می گویند خواب کافی ندارند و یک پنجمشان همواره احساس خستگی می نمایند، بزرگسالانی که کار می نمایند، به طور میانگین در روز 30 دقیقه بیشتر از 50 سال پیش می خوابند.

به علاوه، مطالعه انوارد به طورکلی نشان داد که افراد ساعات کارشان افزایش قابل ملاحظه ای نداشته؛ این برخلاف ادعای افزایش مدت کار است و طبق نوشته تریدول، زمان کار برای مردان، در واقع دو درصد کاهش یافته است.

البته این گزارش اذعان کرد که مدت کار زنان 13 درصد افزایش یافته و سهمشان در خانه داری و بچه داری همچنان به صورت نامتناسبی، زیادتر است.

این مطالعه بعلاوه روشن کرد آن هایی که در تعطیلات آخرهفته کار می نمایند و به احتمال زیاد کم درآمدند، دچار خستگی مفرط از کار می شوند. افراد شبکار، کسانی که تعطیلات آخرهفته کار می نمایند و آن هایی که بیش از حد کار می نمایند، برای خواب و پرداختن به خود وقت کمتری دارند.

طبق یافته های محققان، تندتر شدن آهنگ زندگی که سبب می گردد مردم بیش از همواره فعالیت های مختلف خود را عوض نمایند و تغییر دهند، به احساس خستگی مفرط و فرسودگی دامن می زند.

بنا بر این گزارش، کارمندانی که کار را به زندگی شخصی خود می کشانند، کمتر محتمل است که فعالیت هایشان یاری کند به آرامش برسند بلکه باعث می گردد دچار فرسودگی بیشتر شوند و کمتر احساس راحتی نمایند.

در این گزارش به مطالعه دیگری هم اشاره شده که طبق آن، کار کردن با تلفن همراه قبل از خواب با کاهش کیفیت خواب همبستگی دارد؛ زیرا کار کردن با تلفن همراه بعد از خاموش کردن چراغ ها، با کم خوابی، خواب آلودگی زیاد در اوقات روز و بی خوابی رابطه داشته است.

تریدول نوشت: علائم جنون آمیز بودن دنیای امروز واقعی است؛ اما دلیل آن را نادرست تشخیص داده اند. این طور نیست که همه داریم بیشتر کار می کنیم، کمتر می خوابیم و بیشتر شتابزده ایم.

اما به خود فشار آوردن برای اجرای تمام کار ها و چندکار را هم زمان انجام دادن است که دارد آهنگ زندگی را تندتر می نماید و موانع بین حوزه های مختلف زمان را فرومی ریزد؛ به طوری که احساس خستگی مفرط از کار، ازپاافتادگی و تحت فشار بودن گریبانگیر ما می گردد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرارو
انتشار: 29 فروردین 1402 بروزرسانی: 29 فروردین 1402 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1649

به "تلفن همراه احساس فرسودگی و خستگی مفرط ایجاد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلفن همراه احساس فرسودگی و خستگی مفرط ایجاد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید