تصویر روز ناسا: زادگاه خورشید در 5 میلیارد سال پیش

به گزارش بیست آمار، نشانه های تاریک و سحابی های درخشان در این نمای تلسکوپی از آسمان نیم کره جنوبی، نشانه های واضحی از ستارگان جوان و منطقه ها فعال ستاره زا است که شرایطی شبیه زادگاه خورشید در میلیاردها سال پیش دارد.

تصویر روز ناسا: زادگاه خورشید در 5 میلیارد سال پیش

نشانه های تاریک و سحابی های درخشان در این نمای تلسکوپی از آسمان نیم کره جنوبی، نشانه های واضحی از ستارگان جوان و منطقه ها فعال ستاره زا است. خورشید ما هم بین 4.5 تا 5 میلیارد سال پیش در چنین شرایطی متولد شده است.

تصویر، اجرامی را نشان می دهد که فقط 650 سال نوری از ما فاصله دارند و در مرز حباب محلی و مجموعه ابر مولکولی آفتاب پرست (Chamaeleon) واقع شده اند.

منطقه ها دارای ستاره های جوان به عنوان سحابی های بازتابی غبارآلود از لیست سدربلاد (منتشرشده در سال 1946 / 1325) شناسایی شده اند و شامل Ced 110، سحابی به شکل C درست در بالا - راست از مرکز و Ced 111 مایل به آبی در زیر آن است.

از دیگر اجرام معین در این تصویر، جرم V شکل با رنگ نارنجی است که سحابی فروسرخ آفتاب پرست (Cha IRN) نام دارد و با جریان مواد خروجی از ستاره ای کم جرمی تراشیده شده که به تازگی شکل گرفته است.

این تصویر خوش ترکیب 1.5 درجه پهنا دارد که با توجه به فاصله ابر مولکولی آفتاب پرست یک (Cha I) به آن معنی است که پهنای تصویری که می بینید، حدود 17 سال نوری است.

اعتبار تصویر و حق چاپ: امیل کونتولیانو. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 خرداد 1403 بروزرسانی: 8 خرداد 1403 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1726

به "تصویر روز ناسا: زادگاه خورشید در 5 میلیارد سال پیش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: زادگاه خورشید در 5 میلیارد سال پیش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید